RUSKO POSILŇUJE VOJENSKO-TECHNICKÚ SPOLUPRÁCU S VENEZUELOU, NIKARAGUOU A KUBOU

53
Prezidenti Venezuely a Rusko pri stretnutí v Teheráne v roku 2015, zdroj: Wikimedia Commons

Rusko uviedlo, že rozširuje „vojensko-technickú spoluprácu“ s Venezuelou, Nikaraguou a Kubou po tom, čo Putin telefonoval s prezidentmi troch socialistických krajín, ktoré sa stali terčom nezákonných amerických sankcií a pokusov o prevrat.

Rusko posilňuje svoje spojenectvo s Venezuelou, Nikaraguou a Kubou, a Spojené štáty zrýchľujú svoju kampaň za izoláciu všetkých štyroch krajín.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov povedal v ruskej Dume, že Moskva rozširuje spoluprácu s tromi socialistickými vládami Latinskej Ameriky vo všetkých oblastiach, vrátane „vojensko-technickej spolupráce“.

Ruský prezident Vladimir Putin mal medzi 18. a 24. januárom priateľské telefonáty s nikaragujským prezidentom Danielom Ortegom, venezuelským prezidentom Nicolásom Madurom a kubánskym prezidentom Miguelom Díaz-Canelom, pričom potvrdili krajinám „neochvejnú podporu Moskvy“.

Administratíva Donalda Trumpa v komentároch bývalého neokonzervatívneho poradcu pre národnú bezpečnosť Johna Boltona nazvala Venezuelu, Nikaraguu a Kubu takzvanou „Trojkou tyranie“.

Spojené štáty uvalili na všetky tri krajiny jednostranné ekonomické sankcie, ktoré sú podľa medzinárodného práva nezákonné. Venezuela trpí pod nezákonným americkým embargom a Kubu už šesť desaťročí drví blokáda USA – pričom viac ako 95 % členov Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov hlasuje za odsúdenie tejto blokády každoročne už 29 rokov.

Ruský minister zahraničných vecí Lavrov vysvetlil, že na nedávnych rozhovoroch s lídrami troch latinskoamerických krajín sa „vo všetkých oblastiach bez výnimky skúmali spôsoby prehĺbenia nášho strategického spojenia“.

„Pokiaľ ide o Kubu, Nikaraguu a Venezuelu, máme veľmi úzke vzťahy a strategickú spoluprácu vo všetkých oblastiach: v ekonomike, kultúre, vzdelávaní a vojensko-technickej spolupráci,“ povedal.

“Naše partnerstvo s krajinami Latinskej Ameriky sa prehlbuje ,” dodal Lavrov a nazval ich “troma priateľskými štátmi, ktoré sú nám blízke”.

USA vyhlasujú Latinskú Ameriku za svoj „dvorček“, pričom presadzujú vojnu na Ukrajine, susediacej s Ruskom

Kým Rusko posilňuje svoje spojenectvo s latinskoamerickými ľavičiarmi, Joe Biden sa uchýlil k neokoloniálnej rétorike. Na tlačovej konferencii z 19. januára prezident USA označil Latinskú Ameriku za „dvorček“ Washingtonu a vyhlásil: „Všetko na juh od mexickej hranice je dvorom Ameriky“.

Tieto diplomatické kroky prichádzajú v čase historicky najvyššieho napätia medzi Washingtonom a Moskvou.

Spojené štáty a Británia provokujú krízu na Ukrajine, susediacej s Ruskom, posielajú zbrane a zvyšujú vojenskú koncentráciu, čo by mohlo vyústiť do vojny.

Stalo sa tak po rokoch nestability spôsobenej násilným prevratom na Ukrajine v roku 2014, ktorý sponzorovali USA a Európska únia s cieľom dosadiť v Kyjeve prozápadnú a vehementne protiruskú vládu.

Washington a Londýn bez toho, aby predložili akýkoľvek dôkaz, trvajú na tom, že Rusko čoskoro pošle armádu, aby prevzala Ukrajinu pod kontrolu – hoci najvyšší predstavitelia v Kyjeve verejne popreli, že by Rusko plánovalo inváziu do ich krajiny .

Rusko žiadalo, aby sa Spojené štáty zaviazali ďalej nerozširovať NATO a nerozmiestňovať viac zbraní a vojakov v krajinách, s ktorými susedí.

Washington a Moskva rokovali v Ženeve, no 13. januára rozhovory stroskotali po tom, čo USA odmietli urobiť akékoľvek ústupky.

Tvárou v tvár diplomatickej slepej uličky námestník ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov pre ruské médiá povedal, že Moskva nemôže vylúčiť možnosť vyslania vojenských síl do Venezuely alebo na Kubu.

Putin volal prezidentom Nikaraguy, Venezuely a Kuby

Aliancia Ruska s Nikaraguou, Venezuelou a Kubou bola opätovne potvrdená v nedávnych rozhovoroch prezidenta Putina s lídrami troch socialistických latinskoamerických štátov.

Putin zatelefonoval 18. januára nikaragujskému prezidentovi Danielovi Ortegovi a zablahoželal mu k jeho znovuzvoleniu a inaugurácii z 10. januára.

Podľa údajov z ministerstva zahraničných vecí Putin “znovu potvrdil neochvejnú podporu Ruska úsiliu nikaragujskej vlády zabezpečiť národnú suverenitu a jej záväzok pokračovať v uľahčovaní sociálno-ekonomického rozvoja republiky”. Tiež “znovu potvrdili dôležitosť pokračujúcej úzkej spolupráce na medzinárodnej scéne v súlade so strategickým partnerstvom medzi Ruskom a Nikaraguou”.

20. januára Putin zavolal venezuelskému prezidentovi Nicolásovi Madurovi. Ministerstvo zahraničných vecí použilo k opisu rozhovoru veľmi podobný jazyk: “lídri opätovne potvrdili svoj záväzok k úzkej koordinácii v medzinárodných záležitostiach v súlade so zásadami strategického partnerstva, ktoré sú základom bilaterálnych vzťahov” a “Putin vyjadril svoju neochvejnú podporu venezuelským orgánom v úsilí o posilnenie suverenity krajiny a zabezpečenie jej sociálno-ekonomického rozvoja”.

Potom 24. januára Putin zavolal kubánskemu prezidentovi Miguelovi Díaz-Canelovi a Moskva uviedla, že „prezidenti diskutovali o ďalšej koordinácii akcií Ruska a Kuby na medzinárodnej scéne v súlade so zásadami strategického partnerstva a tradíciami priateľstva a vzájomného porozumenia“.

Zdroj prekladu:

ZDROJMultipolarista
ROZHĽADY
Globálnym civilizačným procesom, predovšetkým geopolitike, ekonomickej nerovnosti, vojenským intervenciám a dopadom západnej mocenskej hemisféry na zvyšok sveta sa venujem posledných 15 rokov. V rámci kapacít príležitostne prekladám články a videá, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské i environmentálne súvislosti. Som otec, dobrodruh, kultúrny antropológ, ktorý miluje svoju domovinu, ctí históriu, tradície a prírodnú krajinu, ktoré pomáha chrániť a zachovávať, odmietajúci politické či náboženské ideológie. Nadovšetko si ctím humanitu, mier, spravodlivosť a pravdu a tieto kvality sa snažím žiť a aj vnášať do sveta, ktorý spoluvytváram.