27 expertov na zahraničnú politiku tento týždeň vyzvalo na vytvorenie bezletovej zóny na Ukrajine, ktorá by viedla k zostreleniu ruských lietadiel – nápad, ktorý by mohol viesť k jadrovému holokaustu. Ich posolstvo je podporované záujmami vojensko-obranného a ropného priemyslu.
Napriek svojmu obrovskému nebezpečenstvu sa zdá, že kampaň za „bezletovú zónu“ na Ukrajine naberá na obrátkach, pričom dvadsaťsedem osobností zahraničnej politiky začiatkom tohto týždňa podpísalo list vyzývajúci administratívu Joea Bidena, aby zriadila „obmedzenú ” bezletovú zónu na ochranu humanitárnych koridorov, na ktorých sa nedávno dohodlo na rozhovoroch medzi Ruskom a Ukrajinou. List už bol široko citovaný v tlači, čo dáva katastrofálnej myšlienke ešte väčšiu legitimitu.
Čo vám nikto nepovie, je zákulisná úloha výrobcov zbraní, spracovateľov fosílnych palív a niektorých oligarchov pri presadzovaní týchto názorov.
Bezletová zóna je prefíkane dômyselný eufemizmus pre vojnu, ktorý zahŕňa zostrelenie ruských lietadiel a zničenie ruskej protivzdušnej obrany. Len čo by americké sily zostrelili ruské lietadlo a zabili jeho pilota, zmenilo by to inváziu Moskvy z regionálnej vojny na niečo, čo by sa približovalo rozsahu svetovej vojny – ale tentoraz zahŕňajúcu zásoby stoviek a tisícok jadrových zbraní, ktoré neexistovali, keď Adolf Hitler napadol Poľsko. Dokonca aj vojnový jastrab ako Marco Rubio oponuje tejto myšlienke.
Vzhľadom na tento výsledok možno nie je prekvapujúce, že mnohé mená uvedené pod výzvou sú buď finančne prepojené s vojenským priemyslom, alebo pracujú pre organizácie, ktoré sú ním financované.
…. [Autor podrobne popisuje prepojenie jednotlivých signatárov výzvy Bidenovi na vojensko-obranný priemysel]
Je dôležité pripomenúť spôsob, akým sa zahraničná politika Washingtonu a súkromných finančných záujmom bežne prekrývajú. Vedúci predstavitelia spoločností Lockheed a Raytheon minulý rok lamentovali nad stiahnutím sa USA z Afganistanu a spolu s General Dynamics oslavovali obchodné príležitosti vyplývajúce zo súčasného geopolitického napätia s Čínou, ktorému sa dá úplne vyhnúť. V januári tohto roku radosťou jasali nad rastúcim napätím okolo Ukrajiny a v súvislosti s inváziou ruského prezidenta Vladimira Putina sa teraz hovorí o zmene značky akcií výrobcov zbraní na „spoločensky zodpovedné“ investície.
Takto funguje moderná verzia vojensko-priemyselného komplexu, o ktorej hovoril prezident Dwight Eisenhower. Niektoré spoločnosti majú vlastný záujem na vojne a konflikte; bohato platia a podporujú hlasy, ktoré uprednostňujú politiku, ktorá by ich vytvárala; tieto hlasy cirkulujú vládnymi pozíciami, korporáciami financovanými think-tankmi a ich vlastnými obchodnými krokmi, ktoré ďalej zvyšujú ich hodnotu; takže keď príde príležitosť k ďalšej vojne, vždy je tu zástup rešpektovaných, dôveryhodných jastrabov, ktorí sú inštinktívne pripravení verejne obhajovať ďalšiu vojnu.
Desať signatárov zastáva rôzne funkcie v Atlantic Council, jastrabom think-tanku bohato financovanom obchodnými záujmami, zatiaľ čo ďalší tam bol šesť rokov partnerom vedenia. Atlantic Council má svoj podiel donorov z vojenského priemyslu, ako aj rôznych vlád NATO a samotného NATO, ale mimoriadne zaujímavé sú dva ďalšie zdroje: System Capital Management (SCM) a Nadácia Victora Pinchuka.
Pinchuk a Rinat Achmetov, šéf SCM, sú dvaja z najbohatších mužov na Ukrajine. Niektorí z tamojších oligarchov vrátane Achmetova najprv, keď sa začala invázia, utiekli, ale čoskoro sa vrátili, aby sa spoločne postavili proti vojne, a to aj napriek predchádzajúcim konfliktom a napätiu s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Podľa Forbes hodnota majetku oligarchov prudko klesla v separatistami kontrolovaných regiónoch a aj po celej krajine v očakávaní vojny.
„Uvedomili si, že Putin predstavuje jasnú hrozbu pre celú Ukrajinu a tiež pre ich aktíva,“ povedal pre Forbes ukrajinský analytik Taras Berezovec. Dodal, že Achmetovov majetok je obzvlášť ohrozený, pretože „väčšina jeho tovární a majetku sa nachádza v Mariupole a Dnipre“. Je dôležité poznamenať, že Achmetov má významné obchodné záujmy aj v Rusku.
Pinchuk je už roky popredným darcom pre Atlantic Council a sedí v jej medzinárodnom poradnom výbore. Je to len jedna z mnohých prozápadných a pro-NATO iniciatív, ktoré Pinchuk v priebehu rokov financoval. Nedávno si tiež objednal prieskum pre zvýšenie podpory Ukrajiny zo strany Západu proti Rusku a v období pred vojnou „usporiadal množstvo neoficiálnych stretnutí so západnými predstaviteľmi, aby ich presvedčil, aby Ukrajine poskytli viac pomoci,“ povedal Berezovec pre Forbes . (Pinchuk je tiež donorom CEPA).
Existuje aj ďalší významný obchodný záujem, ktorý financuje ako Atlantic Council, tak aj niektoré ďalšie subjekty, s ktorými sú signatári listu spojení: sú to fosílne palivá. Ropné spoločnosti ako Crescent Petroleum, Abu Dhabi National Oil Company, Chevron, Mubadala Petroleum a Exxon, či ropnými magnátmi založený Charles Koch Institute sú na zozname ich donorov.
Vojna je veľkým biznisom pre spoločnosti spracúvajúce fosílne palivá, pričom Pentagon je najväčším inštitucionálnym spotrebiteľom ropy na svete. Vo svete, ktorý sa vlečie s prechodom na zdroje energie, ktoré by nás nakoniec všetkých nezabili, sú tu bojové lietadlá, tanky, vojenské vozidlá a podobne, ktoré v drvivej väčšine jazdia na fosílne palivá, rovnako ako prostriedky, ktoré prepravujú desaťtisíce vojakov bojovať do vzdialených krajín. A to ešte nie je reč o fosílnych palivách potrebných na výrobu všetkých týchto vecí.
….
Nakoniec stojí za zmienku, že niekoľko signatárov listu bolo priamo zapojených do politiky NATO, ktorá zasiala semená tohto konfliktu. Brzezinski zohral kľúčovú úlohu pri rozširovaní NATO za Georgea W. Busha, zatiaľ čo Barry Pavel viedol vojenské plánovanie pre prvé kolo rozširovania NATO pod vedením Billa Clintona. Alexander Vershbow bol zase „priamo zapojený“ do „transformácie NATO a ďalších európskych bezpečnostných organizácií čeliacim výzvam po Studenej vojne“ – inými slovami, transformoval NATO z obrannej aliancie na útočnú, ktorá viedla niekoľko vojen, ktoré nemali nič spoločné s obranou Európy pred cudzím útokom. Čo je kľúčovým bodom toho, prečo ruský establishment, nielen Putin, vnímajú alianciu NATO ako hrozbu.
Netreba dodávať, že vyššie uvedené skutočnosti nie sú ospravedlnením pre Putinovu zločinnú a čoraz ničivejšiu vojnu. Sú to skôr reálie, ktoré v priebehu desaťročí popísali mnohí experti na zahraničnú politiku ako základné faktory, ktoré nás doviedli k tomuto bodu, rovnako ako kedysi Versaillská zmluva, ktorá napriek zámerom jej autorov, položila základy pre druhú svetovú vojnu. Takže okrem finančných záujmov, ktoré sú tu prítomné, je tu aj faktor individuálneho úsudku: niektorí z tých istých ľudí, ktorí nás mohli priviesť do tohto chaosu, teraz naliehajú na ďalšiu potenciálne katastrofálnu eskaláciu.
Jediným spôsobom, ako ukončiť túto vojnu bez predlžovania utrpenia Ukrajincov alebo podnecovania globálnej deštrukcie, je politické urovnanie medzi Ruskom, Ukrajinou, Spojenými štátmi a Európskou úniou. Nanešťastie to neznie ani zďaleka tak sexi a vnútorne uspokojujúco ako vojnová prestrelka a znamenalo by to tiež, že veľa bohatých a mocných ľudí nebude môcť zarobiť veľa peňazí.
Autor: BRANKO MARCETIC
Neskrátený, pôvodný článok (zdroj prekladu):