„Leopardi proti ruskému medveďovi“ (originálny názov memoranda adresovaného americkému prezidentovi)
„Vážený prezident Biden.
Vieme, že rozhodnutie poslať tanky Abrams na Ukrajinu je odpoveďou na naliehanie Berlínu „Najprv to urobte vy.“ Teraz budú na Ukrajinu poslané tanky Leopard z Nemecka a od ďalších spojencov. Problém je v tom, že tých pár, ktoré sa dostanú na Ukrajinu, príde na párty neskoro .
Vaši poradcovia vám mali povedať, že žiadna z nedávno sľúbených zbraní nezabráni Rusku v zničení toho, čo zostalo z ukrajinskej armády. Ak vám bolo povedané niečo iné, nahraďte svojich spravodajských a vojenských poradcov kompetentnými profesionálmi – čím skôr, tým lepšie.
Už dávno je jasné, že ste neboli dostatočne informovaný v dvoch kľúčových otázkach: (1) vojna na Ukrajine a (2) strategické partnerstvo medzi Ruskom a Čínou. Nazvali sme toto Memorandum výstražné, pretože Vás chceme pripraviť na poriadny šok. Ruská zimná ofenzíva sa chystá prevalcovať ukrajinskú armádu. V tomto bode bude potrebné urobiť nevítané rozhodnutia. Treba hľadať únik – opäť, čím skôr, tým lepšie.
Zdá sa, že vaši spravodajskí poradcovia si blažene neuvedomujú, čo príde. Ešte menej sa zdá, že vám môžu ponúknuť možnosti, ako zabrániť ďalšej katastrofe pre Ukrajinu bez ešte nebezpečnejšej eskalácie.
Čo sa týka Číny, partnerstvo s Ruskom je teraz také úzke, že momentálne pre nás existuje riziko vojny na dvoch frontoch s dvoma silnými jadrovými mocnosťami, ktoré sa navzájom silne podporujú proti USA.
Eskalačná dominancia
Prezident Obama v rozhovore pre The Atlantic v roku 2016 pripustil , že Rusko má na Ukrajine dominanciu a dodal, že Ukrajina je hlavným záujmom pre Rusko, ale nie USA. Preto varoval: „Musíme mať veľmi jasno v tom, čo sú naše bezprostredné záujmy a kvôli čomu sme ochotní ísť do vojny.” Navyše Obamovo varovanie prišlo niekoľko rokov predtým, ako rusko-čínska dohoda nadobudla solídny tvar, aký má dnes.
Niekoľkí z nás podpísaných boli spravodajskými dôstojníkmi počas vojny vo Vietname pred 55 rokmi, keď vietnamskí komunisti uskutočnili tvrdú celoštátnu ofenzívu v Tet (koniec januára – začiatok februára 1968). Predchádzajúce spravodajské správy so smajlíkmi od armády v Saigone pochali politikov úplne nepripravených na debakel. Obviňovanie bolo také rozšírené a ostré, že prezident Johnson nasledujúci mesiac oznámil, že už nebude znovu kandidovať na prezidenta.
Odhalenia chybných spravodajských informácií
Pred dvadsiatimi rokmi, pred útokom USA a Spojeného kráľovstva na Irak, sme prezidenta Georgea W. Busha opakovane varovali, že „ospravedlnenie“ takéhoto útoku je založené na falošných spravodajských informáciách. (Pozri napríklad Dnešný prejav ministra Powella v OSN a Spravodajské informácie o Iraku: Výmysly, hyperboly, polopravdy ) O päť rokov neskôr predseda senátneho výboru pre spravodajské služby Jay Rockefeller zverejnil závery 5-ročného vyšetrovania výboru a zhrnul ich týmito slovami:
“Pri obhajovaní vojny [Bushova] administratíva opakovane prezentovala spravodajské informácie ako fakt, hoci v skutočnosti boli nepodložené, protirečivé alebo dokonca neexistovali.”
‘Neexistovali’! Zamyslite sa nad tým. Vyrobené, podvodné. V našom memorande o prejave ministra zahraničných vecí Colina Powella z 5. februára 2003 sme varovali, že nezamýšľané následky útoku na Irak budú pravdepodobne katastrofálne. Naliehali sme aj na prezidenta Busha, aby rozšíril okruh svojich poradcov „mimo tých, ktorí sú jednoznačne zameraní na vojnu, pre ktorú nevidíme žiadny pádny dôvod“.
Prezident Biden, prosím, zvážte rozšírenie svojho okruhu odborníkov. Prineste novú krv, s overenými skúsenosťami a schopnosťou veci nezaujato zvážiť a pochopiť perspektívy iných krajín.
Ukrajina: Žiadny pádny dôvod
Vyhlásenia vašich súčasných najvyšších spravodajských poradcov súperia s Bushových a Cheneyho fixátormi v neúprimnosti. Ich vyjadrenia sa pohybujú od nečestných až po naivné (pozri nižšie). Prezrádzajú žalostný nedostatok pochopenia strategických záujmov Ruska a jeho odhodlania použiť svoju impozantnú vojenskú silu na zvládnutie vnímaných vonkajších hrozieb. Vyhlásenia tiež odrážajú priepastnú nevedomosť o tom, ako správanie USA chtiac-nechtiac viedlo k hlbokému posunu vo svetovej korelácii síl v prospech Ruska a Číny – vrátane vytvorenia vojenských spojencov v každej oblasti.
Riaditeľ CIA William Burns mal byť povestným „dospelým v miestnosti“. A napriek tomu ho počujeme propagovať názor, že ruská invázia na Ukrajinu bola „nevyprovokovaná“. Burns bol americkým veľvyslancom pred 15 rokmi, keď ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov povedal USA, čo môžu očakávať, ak sa Ukrajina stane členom NATO. K jeho cti, v depeši z 1. februára 2008 do Washingtonu s názvom „Njet znamená Njet: Červená čiara rozširovania NATO,“ uviedol veľvyslanec Burns:
“Rozšírenie NATO, najmä o Ukrajinu, zostáva pre Rusko “emocionálnym a neuralgickým” problémom, ale strategické politické úvahy sú tiež základom silného odporu voči členstvu v NATO… ” Na Ukrajine medzi ne patria obavy, že by táto záležitosť mohla potenciálne rozdeliť krajinu na dve časti, čo by viedlo k násilnostiam alebo dokonca, niektorí tvrdia, k občianskej vojne, čo by prinútilo Rusko rozhodnúť sa, či zasiahne. ”
Toľko k skloňovanému „nevyprovokovaná“.
Spravodajské ilúzie
Preskúmanie vyhlásení riaditeľa CIA Williama Burnsa a riaditeľky národnej spravodajskej služby Avril Haines z minulého mesiaca ukázalo nasledovné:
Ukrajina:
“To, čo vidíme, prinajmenšom v CIA, je znížené tempo v bojoch … s nástupom zimy. Ruská armáda je teraz výrazne oslabená.” (WB)
“Vidíme akési znížené tempo… a akési spomalenie… A očakávame, že to bude pravdepodobne to, čo uvidíme aj v nasledujúcich mesiacoch…. A potom, keď prekonáme zimu… ako bude vyzerať protiofenzíva… v skutočnosti sme značne skeptickí, či na to budú alebo nebudú Rusi pripravení… V tomto časovom rámci to vidím oveľa optimistickejšie pre Ukrajincov.“ (AH)
„Vidíme nedostatok munície… Rusom sa pomerne rýchlo míňajú [vojenské zásoby munície]… Chcem tým povedať, že je to celkom výnimočné a náš pocit je taký, že v tejto fáze nie sú schopní vyprodukovať to, čo míňajú… ich presná munícia sa míňa oveľa rýchlejšie.“ (AH)
Čína:
“Nuž, myslím si, že Si Ťin-pching a Vladimir Putin vytvorili v posledných rokoch dosť úzke partnerstvo. Pár týždňov predtým, ako Putin spustil inváziu na Ukrajinu, keď sa stretli na zimných olympijských hrách v Pekingu, vyhlásili priateľstvo bez hraníc. V skutočnosti existujú nejaké limity tohto partnerstva… “ (WB)
Komentár: Podľa nášho názoru je oveľa dôležitejšie, že Putin získal tichý súhlas Si Ťin-pchinga s inváziou na Ukrajinu, keď sa olympiáda v Pekingu skončila. Čokoľvek má Burns v rámci „limitov“ na mysli stráca význam v porovnaní s ochotou Si dať Putinovi v podstate výnimku z čínskeho princípu nezasahovania.
“Čína naďalej hrá na obe strany tejto hry, však? Myslím tým, že pokračujú v spolupráci s Ruskom na rôznych úrovniach. Pokračujú vo veciach, ako sú stretnutia… Nevidíme nič, čo je rozhodujúce pre vojenskú pomoc. Ale sú to okrajové záležitosti, ktoré nás znepokojujú.“ (AH)
Komentár: Okrajové? Tektonický posun k dvaja proti jednému v trojuholníkovej veľmocenskej korelácii síl sa považuje za „okrajové“ – a nestojí to za zmienku?
Putin: „Toto je jednoducho šialené“
Prezident Putin vo svojom prejave 27. októbra na Valdajskom medzinárodnom diskusnom klube spochybnil zdravý rozum tých, ktorí by si „kazili vzťahy s Čínou a zároveň dodávajú Ukrajine zbrane za miliardy v boji proti Rusku… “
„Úprimne povedané, neviem, prečo to robia … Majú zdravý rozum? Zdá sa, že je to úplne v rozpore so zdravým rozumom a logikou … Je to jednoducho šialené … Takéto iracionálne činy majú korene v arogancii a pocite beztrestnosti.“
Cesta z vojny?
Aj na Valdajskom fóre 27. októbra Putin naznačil, že pri postupe ruskej armády na západ, by Moskva mohla súhlasiť so zastavením pred dobytím Odesy výmenou za ústupky od USA/NATO/Ukrajiny. Nesmelý maďarský novinár povedal Putinovi, že plánuje navštíviť Odesu. “Mám o dva roky požiadať o ruské alebo ukrajinské vízum?” spýtal sa.
Zaujímalo by nás, či vám vaši poradcovia povedali o týchto Putinových poznámkach v jeho odpovediach. (Premárnená príležitosť?)
Odesa môže byť jablkom sváru, symbolom riešenia konfliktu a symbolom hľadania nejakého riešenia na všetko, čo sa teraz deje. Nie je to otázka Ruska. Veľakrát sme povedali, že sme pripravení rokovať… Ale lídri kyjevského režimu sa rozhodli nepokračovať v rokovaniach s Ruskou federáciou. Je pravda, že posledné slovo patrí tým, ktorí túto politiku vo Washingtone realizujú. Vyriešiť tento problém je pre nich veľmi jednoduché: vyslať Kyjevu príslušný signál, že by mali zmeniť svoj postoj a hľadať mierové riešenie týchto problémov. A tým sa to uskutoční.
Nemyslíme si, že Rusko chce okupovať celú, možno ani väčšinu Ukrajiny. Na oplátku za flexibilitu zo strany Washingtonu/Kyjeva by Rusi mohli zvážiť zastavenie postupu pri rieke Dnepr a pokúsiť sa zorganizovať rozhovory o vytvorení akejsi demilitarizovanej zóny od Odesy smerom na sever, zhruba pozdĺž Dnepra. To by Ukrajine ponechalo prístup k moru. Možno ešte nie je neskoro nadviazať na Putinovu narážku na Valdajskom fóre z konca októbra. Čo tým môžeme stratiť?
Všetky možnosti deeskalácie by sa mali seriózne preskúmať. Všetky ich alternatívy sú dosť pochmúrne.
Výsledok
Rusko je nielen odhodlané zvíťaziť, ale má aj prostriedky na to, aby zvíťazilo na Ukrajine – bez ohľadu na infúziu zbraní zo Západu. Parafrázujúc prezidenta Obamu, Rusko vidí v Ukrajine existenčnú hrozbu, zatiaľ čo Ukrajina nepredstavuje žiadnu vážnu hrozbu pre USA. Je bežnou skutočnosťou, že jadrové mocnosti netolerujú existenčné hrozby na svojich hraniciach. A neexistuje žiadny dôkaz na podporu tvrdenia, že „po Ukrajine pôjde Putin po iných európskych krajinách“. Starý Sovietsky zväz je mŕtvy a preč. RIP
Putina ani nemožno odmietnuť sťa paranoika. Priamo z úst amerického ministra obrany Lloyda Austina počul:
“Jedným z cieľov USA na Ukrajine je vidieť oslabené Rusko … USA sú pripravené pohnúť nebom a zemou, aby pomohli Ukrajine vyhrať vojnu proti Rusku.”
Môžu USA dosiahnuť Austinov cieľ? Nie bez použitia jadrových zbraní.
Existuje teda veľký koncepčný – a mimoriadne nebezpečný – rozpor. Jednoducho povedané, nie je možné „vyhrať vojnu proti Rusku“ a vyhnúť sa 3. svetovej vojne. Je priam desivé, že si minister obrany Austin myslí, že to možné je. V každom prípade musí Kremeľ predpokladať, že si to naozaj myslí. Je to veľmi nebezpečný blud.
Riadiaca skupina Veteránov spravodajských služieb za zdravý rozum