Poslankyňa nemeckej ľavice hovorila na pôde Bundestágu o členoch kosovskej vlády v Prištine ako o teroristoch UČK, ktorí v tieni nemeckých tankov obnovujú svoju organizáciu a ohrozujú okolité štáty.
Nemecká poslankyňa Sevim Dağdelen reagovala na požiadavku vlády Angely Merkelovej a NATO o schválenie 45 miliónov eur pre jednotky KFOR operujúce už 16 rokov v Kosove. Poslankyňa pripomenula, že za túto dobu ani jeden z cieľov mierových síl – zabezpečiť stabilitu, multietnickosť a demokraciu v Kosove – nebol splnený.
Spomenula teroristický útok v Macedónsku v meste Kumanovo, spáchaný kosovskými radikálmi hlásiacimi sa k UČK, ktorí boli v Kosove pochovaní ako hrdinovia a mučeníci v prítomnosti vysokých úradníkov, i to, že Kosovo je, v rámci Európy miestom, odkiaľ odchádza najviac bojovníkov k Islámskemu štátu v Iraku a Sýrii, a to všetko pred nosom NATO. Poukázala aj na veľkú mieru korupcie i na to, že Kosovo v posledných rokoch opustilo státisíce Srbov a Rómov.[sociallocker id=2937][/sociallocker]
“Myslím, že Nemecko nemôže pokračovať v podpore veľkoalbánskeho nacionalizmu presadzovaného teroristickými centrami, akým je Kosovo, ktoré prinášajú násilie nielen v regióne, ale ja na Blízkom Východe.” povedala nemecká poslankyňa.
Podľa poslankyne Nemecko nepotrebuje na Balkáne svoje vojsko, aby podporovalo jednu či druhú stranu a stáť tak pri ochrane porušovania medzinárodného práva. “Potrebujeme návrat medzinárodného práva, pretože len ono môže byť základom pre mierové spolužitie v Európe” povedala a vyzvala krajiny, ktorého neuznali nezávislosť Kosova, aby pripomenuli nemeckej vláde porušovanie medzinárodného práva v Kosove.
Poslankyňa pripomenula i minuloročné vyhlásenie bývalého nemeckého kancelára Gerharda Schrödera o tom, že bombardovanie bývalej Juhoslávie bolo nezákonné a vyzvala k trvalému mieru v Európe bez politiky dvojakých štandardov a k nadviazaniu na mierovú politiku niekdajšieho nemeckého kancelára Willyho Brandta, aby už žiadna vojna nevzišla z nemeckej pôdy.
Sevim Dağdelen je nemeckou poslankyňou tureckého pôvodu za ľavicovú stranu Die Linke a členkou Výboru pre zahraničné veci nemeckého spolkového parlamentu. V roku 2012 čelila kritike za podpis kontroverznej brožúry, obviňujúcej USA z prípravy vojny proti Sýrii a Iránu. Bola tiež jediným politikom, ktorý navštívil Juliana Assangea z Wikileaks na ekvádorskom veľvyslanectve v Spojenom kráľovstve.