Irán znovuzískal 13 ton zlatých aktív uložených v Južnej Afrike, ktoré boli blokované sankciami, ekonomika krajiny silnie uvoľňovaním západných sankcií.
Repatriácia prišla vďaka iránskemu rokovaciemu tímu v nadväznosti na prebiehajúce rozhovori o jadrovom programe vo Viedni. Ekvivalent 13 ton zlata dovtedy uložených v Južnej Afrike počas posledných dvoch rokov, prišiel do krajiny v troch zásielkach a bol dodaný do Iránskej centrálnej banky (CBI). Prevod sa uskutočnil minulý týždeň a posledná dodávka štyroch ton zlata prišla do Teheránu v utorok v noci.
Podľa CBI je práve odstránenie ekonomických sankcií uvalených na Irán a neobmedzený prístup k jeho majetku v zahraničí, jedným z hlavných cieľov i problémov vo vyjednávacích rozhovoroch vo Viedni. Údajne až 100 miliárd dolárov iránskych aktív, prevažne z predaja ropy, je stále blokovaných v zámorí v rámci sankcií, ktorých cieľom bolo oslabiť ekonomiku krajiny. Irán získal časť tejto sumy v rámci uvolnenia sankcií po podpísaní dočasnej jadrovej dohody v novembri 2013 v snahe Západu zaviazať Teherán k ďalším rokovaniam, a to vo výške 4,2 miliardy dolárov a o rok neskôr ďalších 2,8 miliardy dolárov. Podľa amerického ministerstva zahraničia by malo byť Iránu v priebehu jadrových rozhovorov, do 7. júla uvoľnených ďalších, takmer 12 miliárd dolárov.
Aj ostatné krajiny sa pripravujú na vysporiadanie svojich dlhov voči Iránu, medzi nimi napríklad indické rafinérie, a to vo výške 6 miliárd dolárov. Dlh nadnárodnej spoločnosti Royal Dutch Shell voči Iránu predstavuje ďalších 2,3 miliardy dolárov za surovú ropu, ktorú spoločnosť kúpila od Národnej iránskej ropnej spoločnosti. Gréci a Juhokorejčania patria medzi ďalších, ktorí Iránu dlhujú viac ako 10 miliárd dolárov.
Iránska ekonomika vďaka uvoľňovaniu sankcií a jadrovým rokovaniam silnie, HDP krajiny za minulý rok vzrástol o 3%.