Sýrske observatórium pre ľudské práva (SOHR) založené a prevádzkované sýrskym emigrantom od roku 2006 vo Veľkej Británii je najvyužívanejším a najcitovanejším zdrojom informácií svetových médií o dianí v Sýrii. Rami Abdul Rahman, sunnitský moslim imigroval do Británie v roku 2000, potom ako utiekol zo svojej domoviny, kde strávil istý čas vo väzení. Nezávislú organizáciu riadi tento jediný muž zo svojho domu v anglickom meste Coventry. Do roku 2011 ostala SOHR nepovšimnutá, všetko sa zmenilo vypuknutím sýrskeho konfliktu a vojny, keď zahraničné médiá nutne potrebovali spoľahlivé správy zvnútra Sýrie. Rahman so svojimi kontaktmi túto medzeru čoskoro zaplnil.
Organizácia sa stala veľmi populárnou a zo SOHR sa razom stal jediný zdroj informácií o udalostiach v Sýrii a pre mnohé médiá to platí dodnes. O jej informácie sa neopiera len BBC, CNN, Guardian, The Telegraph, Washington post či najrôznejšie mimovládne organizácie, ale dokonca aj predstavitelia západných vlád či organizácie ako NATO, a to aj napriek jej nie úplne jasnému fungovaniu a dokázateľným nedostatkom v objektivite.
Rahman, ktorý si zažil sýrske väzenie, bol totiž od počiatku zaujatý proti sýrskej vláde a to sa zreteľne podpísalo pod sprostredkovávané informácie. Organizácia od počiatku konfliktu vyvolávala svojimi informáciami dojem, že režim sýrskeho prezidenta Bašára al-Asada vydrží maximálne niekoľko týždňov. SOHR sa zameriavala na víťazstvá rebelov (opozície) a porážky Asadovho režimu, Rahmanove kontakty v Sýrii boli vždy pripravené podať správy o zverstvách vykonávané režimom, no už menej boli ochotné podeliť sa o ne, ak do nich bola zapojená sýrska opozícia. Kým však zotrvávala v protivládnom postoji, dynamika v Sýrii sa v priebehu štyroch rokoch bojov výrazne posunula. Okrem režimu a toho, čo zostalo zo sýrskej opozície sa tak orientácia a záujem SOHR začali presúvať aj na sýrskych Kurdov a na samotný ISIL. Aktivisti SOHR začali pokrývať ich nezdary a porážky, ktoré by teroristická organizácia najradšej utajila, no na druhej strane zostáva informačný kanál SOHR jedným z mála zdrojov strašných príbehov, ktoré fungujú v prospech propagandistickej mašinérie teroristov.[sociallocker id=2937][/sociallocker]
Čo sa týka fungovania a organizácie SOHR, Rahman podľa vlastných slov šéfuje “stovkám ľudí” v Sýrii, ktorí vystupujú ako aktivisti. Dôveryhodnosť aktivistov SOHR však nie je nijak preverovaná, stojí len na tom, že noví kandidáti sú prijímaní na skúšobnú dobu a musia byť dôvernými známymi už existujúcich aktivistov. To, ako Rahman s nimi nadväzuje a udržiava osobný kontakt, nakoľko nebol v Sýrii už 15 rokov, nie je jasné. O jasnej previazanosti Rahmana a sýrskej opozície vypovedá aj fakt, že sa šéf SOHR len nedávno zúčastnil konferencie, ktorú viedla práve sýrska opozícia v kazašskom hlavnom meste.
Jednou z posledných správ z observatória je tvrdenie, že ruské vojenské lietadlá nasadené v Sýrii v boji proti ISIL zabili 30 civilistov v Homse, vrátane žien a detí. Titulky s týmto znením obleteli celý svet a západné vlády spoločne s Tureckom a krajinami Perzského zálivu volali po ukončení ruských vojenských akcií, ktoré sú podľa nich zamerané proti umiernenej opozícii a sýrskym civilistom. Je zaujímavé, že rovnaká správa zverejnená na arabskej verzii webu SOHR, nezmieňovala žiadne ruské bojové lietadlá, ale útoky leteckých síl sýrskeho režimu. Tvrdenia o mŕtvych civilistoch a umiernených rebeloch zostávajú v hre aj napriek jednoznačnému stanovisku ruskej strany, že boli presne zasiahnuté len vybrané ciele radikálov, ktoré sa nachádzali mimo obytných štvrtí, pričom neboli usmrtení žiadni civilisti a nálety neboli smerované proti umiernenej opozícii.
Napriek tomu, že existujú spôsoby verifikácie mnohých údajov a tvrdení, významné svetové médiá naďalej jednoducho a blahosklonne opakujú to, čo tvrdí SOHR, západné vlády zdá sa naďalej účelovo využívajú vhodné informácie vo svojej protiruskej a protiasadovskej kampani, rovnako ako nevládne organizácie, ktoré si na tragickom konflikte stavajú svoj imidž. Faktom je, že verejnosť zostáva uväznená v tom, čo číta, vidí a počuje, pretože to pokladá za pravdu …