Joseph Stiglitz, nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu, povedal, že Spojené kráľovstvo by radšej malo odísť z Európskej únie v prípade, ak Transatlantické obchodné a investičné partnerstvo (TTIP) prejde.
“Myslím, že obmedzenia zavedené cez TTIP by boli značne nepriaznivé pre fungovanie vlády, čo ma núti uvažovať opäť o tom, či členstvo v EÚ bol dobrý nápad,” povedal Stiglitz.
TTIP dáva korporáciám možnosť žalovať zahraničné vlády, ak by tieto prijali predpisy, ktoré by mohli zasiahnuť zisky korporácií. Údaje OSN ukázali, že americké firmy zarobili miliardy dolárov žalobami cudzích vlád, takmer 130 krát posledných 15 rokov v rámci podobných dohôd o voľnom obchode. Podrobnosti o prípadoch sú často tajné, ale je notoricky známy precedens, keď tabakový gigant Philip Morris zažaloval Austráliu a Uruguaj pre uvádzanie zdravotného varovania na škatuľkách cigariet.
“Zakaždým, keď schválite nariadenie proti používaniu azbestu alebo čokoľvek iné, budete žalovaný … Nič v TTIP vás nezastaví v písaní regulácií. Môžete napísať reguláciu. Ale mali by ste vypísať aj šek pre Philip Morris, aby sa im vrátili zisky, ktoré by mali vtedy, ak by dostali možnosť zabíjať ľudí, tak ako toho boli schopní v minulosti, “povedal Stiglitz.
Plánovaná dohoda TTIP medzi EÚ a USA by vytvorila najväčšiu svetovú zónu voľného obchodu, odstránila by clá a ďalšie prekážky obchodu s tovarom a službami. Jej zástancovia hovoria, že by priniesla investície a nové pracovné miesta. Dohoda TTIP by mohla byť prijatá už do konca roku 2016.
Stiglitz opísal TTIP ako “masívne prepísanie pravidiel bez verejnej diskusie” a dodal, že “nebezpečenstvo pre našu spoločnosť je veľmi veľké”.
Stiglitz počas rozhovoru opísal EÚ ako “vizionársky nápad”, ale dodal, že politici sa nechali rozptyľovať vytvorením jednotnej meny, bez potrebnej politickej integrácie na to, aby to fungovalo. “Podľa môjho názoru by ste mali nechať euro ísť, aby Únia vydržala ako celok.