TURECKÉ ČISTKY PO NEVYDARENOM PUČI POKRAČUJÚ PO CELEJ KRAJINE

272

Po nevydarenom vojenskom puči, lynčovaní a zatýkaní tisícov vojakov priamo v uliciach, boli bez vyšetrovania obvinení a zatknutí ďalší príslušníci armády, vrátane vyšších dôstojníkov a generálov. Tí ktorí neboli zabití políciou a davom pri pokuse o prevrat, budú pravdepodobne čeliť najvyššiemu – doživotnému trestu, no z najvyšších miest sa ozývajú aj hlasy pre obnovenie trestu smrti. Ak ho parlament schváli, prezident Erdogan ho podpíše.

Takmer ihneď padli aj obvinenia voči niektorým najvyšším úradníkom, prokurátorom, guvernérom a sudcom. Už približne 10 000 z nich bolo odvolaných, a to vrátane sudcov Najvyššieho súdu, Štátnej rady a Najvyššej rady sudcov a prokurátorov, ktorí mali byť údajne napojení do neúspešného pokusu o vojenský prevrat v Turecku.

Vládne čistky sa v tisícoch dotkli aj tureckej polície, zamestnancov ministerstva financií, vnútra či úradu premiéra, rovnako tak bolo odvolaných 492 pracovníkov úradu pre dohľad nad náboženskými záležitosťami Diyanet, kvôli ich údajnému napojeniu na duchovného Fethullaha Gülena, ktorý žije v exile v USA.

Nepovšimnutí nezostali ani akademici, len včera bolo zbavených funkcie 1577 dekanov na štátnych i súkromných vysokých školách. Najvyšší orgán školskej správy Turecka, ktorý bol zriadený po prevrate v roku 1980 za účelom zvýšenia štátnej kontroly nad vzdelaním, tiež odobral licenciu 21 000 učiteľom súkromných škôl. V krajine bolo celkovo pozastavených, zbavených profesionálnej akreditácie alebo vyhodených takmer 60 000 osôb v dôsledku pokusu o prevrat a z podozrenia na napojenie na moslimského duchovného Fethullaha Gülena.

Prezident Recep Tayyip Erdogan sa dostal do tvrdého sporu s akademikmi už začiatkom tohto roka, kedy viac ako 1000 z nich podpísalo petíciu za mier v juhovýchodnej časti krajiny, kritizujúc tvrdý postup vládnych jednotiek voči kurdskému obyvateľstvu.

OSTRÁ KRITIKA TURECKÉHO REŽIMU ZO STRANY AKADEMIKOV A ERDOGANOV HNEV

K výzve sa vtedy pridali aj ďalší zahraniční akademici a intelektuáli, vrátane Noama Chomskeho a Immanuela Wallersteina. Prezident Erdogan im vtedy priľúbil tvrdú odplatu a skutočne mnohí z tureckých signatárov skončili na súde za vlastizradu, iní prišli o prácu.

Turecké úrady takisto zrušili licencie 24 rozhlasovým a televíznym staniciam, zablokovali približne 20 internetových spravodajských portálov a taktiež ich obvinili z väzieb na tureckého duchovného Fethullaha Gülena.

Poľský portál Asociácia pre spravodlivosť a mier zverejnila list zaslaný pred niekoľkými týždňami sudcom Murat Durmazom, predsedom tureckej asociácie sudcov a prokurátorov YARSAV. V liste poukázal na to, že orgány pod zámienkou “reformy súdnictva” odstraňujú nepohodlných sudcov, propagujú sudcov lojálnych k vláde a obmedzujú nezávislosť súdnictva už celé mesiace: “Vláda znížila počet sudcov na najvyšších pozíciách spôsobom, ktorý môže byť definovaný len ako “civilný puč”. Keď sú odstránení strážcovia demokracie, spoločnosť sa stáva zraniteľnejšie voči aktom diktatúry a vládnych akcií.”

ZDROJbloomberg.com
ROZHĽADY
Globálnym civilizačným procesom, predovšetkým geopolitike, ekonomickej nerovnosti, vojenským intervenciám a dopadom západnej mocenskej hemisféry na zvyšok sveta sa venujem posledných 15 rokov. V rámci kapacít príležitostne prekladám články a videá, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské i environmentálne súvislosti. Som otec, dobrodruh, kultúrny antropológ, ktorý miluje svoju domovinu, ctí históriu, tradície a prírodnú krajinu, ktoré pomáha chrániť a zachovávať, odmietajúci politické či náboženské ideológie. Nadovšetko si ctím humanitu, mier, spravodlivosť a pravdu a tieto kvality sa snažím žiť a aj vnášať do sveta, ktorý spoluvytváram.