Stíhačky Saudmi vedenej koalície zasiahli hlavné mesto Saná počas masívneho zhromaždenia, ktoré podľa odhadov pritiahlo na 100-tisíc sympatizantov šiítskych rebelov a ex-prezidenta Abdullaha Sáleha.
Desiatky tisíc ľudí sa v sobotu zhromaždili na centrálnom námestí v Saná, ktoré je pod kontrolou Hútiov. Demonštranti vyjadrovali podporu novovzniknutej šiítskej vláde, ktorá sa skladá zo zástupcov Hútiov, rovnako ako zo stúpencov ex-prezidenta Sáleha.
Demonštranti tiež odsúdili Salehovho nástupcu, prezidenta Mansura Hádiho, ktorý vlani utiekol z krajiny, po tom čo sa šiítskí rebeli podporovaní Iránom zmocnili hlavného mesta Saná. Sunnitskú vládu Hádiho, ktorú medzinárodne uznáva aj OSN, v marci minulého roku vojensky podporila koalícia ôsmych arabských krajín na čele so Saudskou Arábiou.
Počas zhromaždenia koaličné stíhačky začali bombardovali oblasť okolo prezidentského paláca. Počet obetí úrady bezprostredne neoznámili, miestni obyvatelia na Twitteri uviedli, že najmenej traja civilisti boli zabití a niekoľko ďalších bolo zranených.
“Náhle začali nad nami krúžiť saudské stíhačky a ako vždy sme si mysleli, že preletia v snahe vystrašiť dav. Zrazu začalo bombardovanie a dav sa rozbehol. Utekal som von z tej oblasti. Ľudia začali kričať … Vzhľadom k tomu, že mnohí boli veľmi dobre ozbrojení, začali strieľať svojimi AK-47 a guľometmi do neba,”uviedol pre BBC politológ a účastník zhromaždenia Hisham al-Omeisy.
Saudská Arábia bola opakovane kritizovaná za útoky, ktoré spôsobujú v Jemene početné straty na civilnom obyvateľstve, vrátane niekoľkých útokov na nemocnice, trhy či svadobné hostiny. V poslednom prípade z 13. augusta, prinajmenšom desať detí bolo zabitých pri nálete Saudmi vedenej koalície, pri ktorom bola zasiahnutá škola na severozápade krajiny. Lekári bez hraníc (MSF) potvrdili, že pri útoku bolo zranených ďalších 28 detí. O dva dni na to, koaličné stíhačky zasiahli v provincii Hajja nemocnicu Lekárov bez hraníc a zabili 19 ľudí a ďalších 20 zranili. Organizácia vo štvrtok oznámila, že svojich zamestnancov zo severného Jemenu sťahuje.
V januári tohto roka OSN odsúdilo Saudskú Arábiu za “široko rozšírené a systematické” útoky na civilné ciele. “Správa dokumentuje 119 koaličných náletov, ktoré porušovali medzinárodné humanitárne právo,” uviedla OSN. Saudská Arábia sa minulý rok dokonca ocitla na čiernej listine OSN a bola obvinená zo 60% detských úmrtí a zranení v Jemene. Razantné protesty zo strany Saudskej Arábie, však donútili OSN nakoniec Rijád zo zoznamu vyškrtnúť.
Podľa údajov OSN bolo počas konfliktu zabitých viac ako 6500 ľudí, väčšinou civilistov a odhaduje, že viac ako 80% populácie potrebuje humanitárnu pomoc, vrátane 10 miliónov detí. Ľudia nemajú k dispozícii vodu, potraviny ani lieky a čelia vojenským útokom, ako aj násilnému premiestňovaniu v rámci krajiny.
Snahy OSN sprostredkovať mierový proces a ukončiť vojnu doteraz priniesli len málo výsledkov. Posledné kolo mierových rozhovorov medzi Hútiami a stúpencami Hádiho sa predčasne skončilo 6. augusta. OSN očakávalo, že obe strany sa opäť stretnú pri rokovacom stole v septembri, návrh bol však rebelmi zmietnutý zo stola potom, ako Saudi zvýšili intenzitu náletov v susednej krajine.
V mierovom procese sa snaží angažovať aj Rusko, osobitný vyslanec pre Blízky východ, Michail Bogdanov sa stretol so zástupcom jemenského premiéra v Saudskej Arábii, Abdulmalikom Al-Mekhlafim a Moskva vyzvala obe strany, aby sa naďalej usilovali o mierové riešenie.