Britský kňaz Andrew Ashdown, ktorý dlhodobo pôsobí v Sýrii a aktuálne sa nachádza v Aleppe, zdieľa v rámci svojich blogov a príspevkoch na sociálnych sieťach svoje skúsenosti priamo z terénu, ktoré sú často v priamom rozpore s informáciami, ktoré prinášajú mainstreamové médiá. Jeden z jeho posledných príspevkoch z 13. decembra 2016 znie:
“Hlboko dojemný a emocionálne deň strávený návštevou časti Starého mesto Aleppo, ktorá bola iba včera vyčistená od teroristov. Staré mesto bolo obsadené v roku 2012 a niektoré z najvýznamnejších historických pamiatok na svete boli nimi zámerne zničené. (Väčšina civilistov z tejto oblasti utiekla krátko po okupácii.) Rozsah škôd je spôsobený pouličnými bojmi medzi teroristickými frakciami; bojom so sýrskou armádou; a úmyselným ničením historických pamiatok zo strany “rebelov”. Boli sme prvými cudzinci, ktorí navštívili mešitu Ommayad, ktorá bola sprístupnená práve dnes. (Fotka vojaka nesúceho vlajku al-Nusrat, ktorá bola nájdená v mešite.) Prechádzali sme starovekými trhoviskami, ktoré bývali jednými z najkrajších na svete, a ktoré som niekoľkokrát navštívil skupinovo, aj s mojou rodinou v šťastnejších dobách. V roku 2013 ich zapálili “rebeli” (v rozpore so západnými správami, že ich bombardovala vláda – neexistuje žiadny dôkaz o bombardovaní samotných trhovísk). Navštívili sme tiež Citadelu, ktorá je vďaka bohu vo veľkej miere nepoškodená. Kombinácia včerajšieho stretnutia s civilistami z východného Aleppa a dnešnej prechádzky Starým mestom ma posunula bližšie k slzám. Po dojemnom zážitku včera večer vidieť tisíce Sýrčanov v uliciach oslavujúc oslobodenie mesta, a neoverených správach, ktoré v Británii vypúšťajú mainstreamové médiá, keď žiadne z nich tu v teréne nie je a nenačúva ľuďom, ale verí teroristickým zdrojom, ktoré konzistentne klamali – bez toho, aby podávali správy o svedectvách tisícov utečencov z východného Aleppa, ktoré vytrvalo vyvracali mediálne príbehy – cítim sa veľmi naštvaný. Odkazujem za stolom sediacim novinárom a politickým tzv. “expertom” v Londýne a Washingtone: Vytiahnite svoje arogantné, seba-spravodlivé a dobre platené zadky a príďte si vypočuť ľudí, a uvidieť realitu na vlastné oči. Budem uverejňovať výbery fotiek v rôznych príspevkoch. (Nebudem mať možno dostatok času, aby som ich uverejňoval pravidelne) Ako si budete prezerať príspevky, uvážte sami akú rozmanitú, plurálnu “demokraciu” sa zdá chce zaviesť Západná Al-Kájda, tzv. “umiernení” priatelia.”
V komentári na správy, ktoré priniesla BBC o masovom vyvražďovaní civilistov sýrskou armádou, no ktorých zdroj je nejasný, uviedol:
“Nemôžem komentovať to, o čom neviem, ale čo je úplne jasné, že tu máme konzistentne zavádzajúce (prinajlepšom) správy pochádzajúce z podozrivých “zdrojov” medzi “rebelmi”, a že väčšina toho, čo západné médiá hlásia, je trvalo vyvracané mnohými tisíckami civilistov, ktorí boli schopní utiecť z východného Aleppa, a ktorým bolo dané jedlo, prístrešie a lekárska starostlivosť v oblastiach Aleppa, ktoré boli oslobodené, z ktorých niektorých sme stretli včera. Môžem tiež potvrdiť, že väčšina obyvateľov mesta a vnútorne presídlených, ktorých sme stretli, je nesmierne spokojných v pokrokom, ktorý bol urobený.”
Andrew Ashdown navštevoval Sýriu už pred vojnovým konfliktom, cestoval po celej krajine, a to ako jednotlivec a aj v rámci delegácií. Od roku 2014 je toto jeho štvrtá návšteva. Stretáva sa nielen s kresťanmi, ale aj so sunnitmi, šiitmi, Kurdami, Alawitmi a Drúzijmi, navštevoval náboženských vodcov a komunity. Stretol sa aj s politickými predstaviteľmi, vrátane vládnych predstaviteľov, prezidenta Assada i všetkých vnútorných strán opozície. Strávil čas v utečeneckých táboroch a s presídlenými civilistami v mestách ako Homs, Damašk, Yarmouk, Maaloula, Saidnaya, Qara, Tartous, Lattakia. Na svoju misiu sa pripravoval v Libanone, kde absolvoval intenzívny kurz arabčiny. Dôvodom pre jeho pôsobenie v Sýrii je hlavne skúsenosť, snaha priniesť širšiu diskusiu o situácii v krajine, ktorá by viedla k mierovému riešeniu, pričom kladie dôraz na princíp nestrannosti (všetky cesty si financuje sám) a solidarity so všetkými, ktorí trpia bez ohľadu na vieru, kultúrne tradície alebo politické názory.
Články Andrewa Ashdowna TU a TU.