V piatok 27.1.2017 prezident Donald Trump podpísal kontroverzný rozkaz, ktorým bol zakázaný vstup všetkým utečencom do Spojených štátov po dobu 120 dní, na neurčito boli vylúčení sýrski utečenci a zablokovaný bol aj vstup do USA po dobu 90 dní pre občanov siedmich, prevažne moslimských krajín: Iránu, Iraku, Líbye, Somálska, Sudánu, Sýrie a Jemenu.
Zákaz vyvolal pobúrenie, paniku a protesty po celej Amerike i v ďalších krajinách. Niektorí tiež spochybnili jeho zákonnosť, vzhľadom na imigračný zákon z roku 1965, ktorý zakazoval akúkoľvek diskrimináciu prisťahovalcov na základe ich pôvodu.
Podľa nariadenia z Bieleho domu má zákaz za cieľ “chrániť americký ľud od teroristických útokov spáchaných cudzincami prijatými do Spojených štátov.”
“Mnoho cudzincov bolo odsúdených alebo zapojených do trestných činov spojených s terorizmom od 11. septembra 2001” uvádza sa v nariadení. “Spojené štáty musia byť bdelé počas procesu udeľovania víz, aby zabezpečili, že tým, ktorým bude schválený vstup, nezamýšľajú ublížiť Američanom a nemajú žiadne väzby na terorizmus.”
Podľa nariadenia, výnimka môže byť udelená prípad k prípadu spoločne zo strany ministerstva zahraničia a ministerstva pre vnútornú bezpečnosť a môže byť udelená tým, ktorí sú súčasťou “náboženskej menšiny v krajine ich štátnej príslušnosti, kde čelia náboženskému prenasledovaniu” na tak dlho, pokým nepredstavujú bezpečnostné riziko pre USA.
Podľa zistení Washington Post a Bloomberg, Trumpov zákaz nezahŕňal žiadnu z moslimských krajín, kde má svoje obchodné záujmy Trump Organization, ktorú v súčasnosti riadia jeho synovia. Medzi tieto krajiny údajne patrí Saudská Arábia, Egypt, Turecko, SAE a Azerbajdžan.
V zozname teda nechýba len Turecko, ktorá sa v posledných mesiacoch zmieta vo vlne teroristických útokov, či Saudská Arábia a Egypt, odkiaľ pochádzajú zakladatelia teroristickej organizácie al-Kájda, ale aj Pakistan či Afganistan, krajiny, kde pretrváva islamský extrémizmus, ktorí produkuje veľké množstvo militantov a fundamentalistov.
Zo siedmych krajín, ktoré predstavujú podľa nového nariadenia bezpečnostné riziko pre USA, len dve figurovali v spojitosti s teroristickými útokmi spáchanými na pôde Spojených štátov od roku 2001. V prvom prípade, z roku 2006 išlo o amerického občana s väzbami v Iráne a v roku 2016 o somálskeho študenta. Ani jeden z týchto útokov si nevyžiadal obete na životoch. Okrem posledného spomenutého prípadu a útokov z 9/11, boli páchateľmi všetkých útokov americkí občania, v 18 prípadoch z 26 išlo o občanov narodených v USA.
Tu je pohľad na hlavné teroristické útoky, ku ktorým došlo na americkej pôde od 9.septembra 2011, vrátane národnosti páchateľa alebo páchateľov.
Útoky 9/11:
Dňa 11. septembra 2001, 19 radikálov unieslo štyri komerčné lietadlá so zámerom vykonať teroristické útoky na USA, ktoré zabili 2996 ľudí a zranili viac ako 6000 ďalších. 19 mužov bolo spojených s al-Kájdou, decentralizovanou teroristickou sieťou, ktorú v tom čase viedol Usáma bin Ládin. Z 19 únoscov, bolo 15 zo Saudskej Arábie, dvaja zo Spojených arabských emirátov, jeden z Egypta a jeden z Libanonu.
2001 útok antraxom:
Anonymné listy pretkané smrtiacimi spórmi antraxu začali prichádzať do mediálnych spoločností a kancelárií kongresu, zabili päť ľudí a infikovali 17 ďalších. Podľa FBI bol kľúčovým podozrivým výskumník bioochrany Bruce Ivins, hoci nikdy nebol obvinený zo žiadneho zločinu. Ivins bol Američan.
2002 sniper útoky v DC:
V priebehu troch týždňov v roku 2002, John Allen Muhammad a Lee Boyd Malva zabili 10 ľudí a kriticky zranili troch ďalších vo Washingtone DC, Baltimore a Virgínii. Mohamed sa narodil ako John Allen Williams v Baton Rouge, Louisiana. Malva je z Jamajky.
2006 útok autom v kampuse UNC:
Mohammed Reza Taheri-aza úmyselne narazil do ľudí v kampuse UNC v Chapel Hill. Deväť ľudí bolo zranených, nikto vážne. Taheri-aza bol americký občan, údajne narodený v Iráne.
2006 masaker v Seattle Capitol Hill:
Kyle Huff Aaron spustil paľbu počas afterparty v Seattle Capitol Hill, zabil šesť a zranil dvoch ľudí. Huff bol Američan z Whitefish, Montana.
2006 Seattle streľba na židovskú federáciu:
Naveed Afzal Haq postrelil šesť ľudí, jedného smrteľne, na židovskej federácii v budove Greater Seattle. Haq bol americký občan pakistanského pôvodu.
2008 Knoxville streľba v kostole:
Jim David Adkisson zabil dvoch ľudí a zranil sedem ďalších v Tennessee Valley v Unitárskom kostole v Knoxville, Tennessee. Adkisson bol Američan.
2009 Arkansas streľba v náborovej kancelárii:
Abdulhakim Mujahid Muhammad zastrelil jedného vojenského náborára a vážne zranil ďalšieho v Little Rock, Arkansas v armádnej – námornej centrále. Mohamed, predtým známy ako Carlos Leon Bledsoe, bol Američan.
2009 Fort Hood masová streľba:
Nidal Malik Hasan, americký armádny major a psychiater, smrteľne postrelil 13 ľudí a zranil viac ako 30 ďalších vo Fort Hood, v Texase. Hasan sa narodil v USA palestínskym rodičom.
2010 Austin samovražedný útok:
Andrew Joseph Stack III úmyselne havaroval svojim lietadlom do budovy IRS v Austine, Texas, zabil sám seba, jedného zamestnanca IRS a zranil 13 ďalších. Stack bol Američan.
2012 Wisconsin streľba v sikhskom chráme:
Wade Michael Page smrteľne postrelil šesť ľudí a zranil štyroch ďalších v sikhskom chráme v Oak Creek, Wisconsin. Page, člen neonacistickej skupiny, bol Američan.
2013 Boston bombové útoky na maratón:
Dvojnásobné bombové útoky v blízkosti cieľovej čiary na Bostonskom maratóne zabili troch ľudí a zranil najmenej 264 ďalších. Páchatelia boli bratia Tamerlan a Dzhokhar Tsarnaev. Podľa vyšetrovateľov FBI boli motivovaní extrémistickou islamskou vierou, ale neboli zapojení do žiadnych známych teroristických skupín. Tamerlan sa narodil v Rusku, ale mal trvalý pobyt v USA, zatiaľ čo Dzhokhar sa narodil v Kirgizsku a stal sa americkým občanom v roku 2012. Obaja boli etnickí Čečenci.
2013 Los Angeles streľba na medzinárodnom letisku:
Paul Anthony Ciancio začal paľbu na termináli 3 v Los Angeles, zabil jedného letiskového strážnika a zranil niekoľko ďalších. Ciancio je Američan a vyrastal v Pennsville, New Jersey.
2013 Overland Park streľba v židovskom kultúrnom stredisku:
Frazier Glenn Miller, Jr., neonacista, spustil streľbu v židovskom komunitnom centre v Overland Park, v Kansase, kde zabil celkom tri osoby. Miller bol Američan.
2014 Las Vegas streľba:
Manželia, Jerad a Amanda Miller, spustili prestrelku v Las Vegas, zabili troch ľudí a aj samých seba. Obaja boli Američania s extrémnymi protivládnymi postojmi.
2014 Queens útok sekerou:
Zale H. Thompson zaútočil na štyroch dôstojníkov NYPD kovovou sekerou a dvoch zranil. Bol tiež zranený civilista potom, čo polícia spustila paľbu na útočníka. Thompson, ktorý bol Američan, bol popísaný policajnými úradníkmi ako radikalizovaný moslimský konvertita, ktorý sa inšpiroval teroristickými skupinami.
2014 zabitie NYPD dôstojníkov:
Ismaaiyl Abdullah Brinsley zabil dvoch NYPD dôstojníkov v službe, dôvodom mala byť údajne pomsta za smrť Erica Garnera a Michaela Browna. Brinsley sa narodil v USA v moslimskej afroamerickej rodine.
2015 Charleston streľba v kostole :
Dylann Roof zabil deväť ľudí a jedného zranil počas masovej streľby v kostole afrického metodistického biskupstva v centre Charlestonu v Južnej Karolíne. Roof, rodený Američan a biely rasista, bol odsúdený na smrť 10. januára.
2015 Chattanooga streľba:
Mohamed Youssef Abdulazeez spustil paľbu na dve vojenské zariadenia v Chattanooge, Tennessee, zabil štyroch mariňákov a dvoch zranil. Piaty mariňák následkom zranení podľahol o dva dni neskôr. Abdulazeez, americký občan, sa narodil v Kuvajte palestínsko-jordánskym rodičom.
2015 Colorado Springs streľba v medicínskom zariadení:
Robert Lewis Dear, Jr. strieľal v Colorado Springs na klinike plánovaného rodičovstva, zabil troch ľudí a zranil deväť ďalších. Dear, ktorý je Američan, bol nespôsobilý postaviť sa pred súd a na dobu neurčitú bol umiestený v psychiatrickej liečebni v Colorade.
2015 San Bernardino útok:
Manželský pár, Syed Rizwan Farook a Tashfeen Malik, zabil 14 civilistov a zranil 22 ďalších v masovej streľbe v Regionálnom centre San Bernardino, Kalifornia. Farook sa narodil v USA pakistanským rodičom a Malik, ktorá žije trvalo v USA, sa narodila v Pakistane, ale vyrastala v Saudskej Arábii.
2016 Orlando streľba v nočnom bare:
Omar Mateen zabil 49 ľudí a 53 zranil pri streľbe v nočnom gay bare Pulse v Orlande na Floride. Mateen bol Američan narodený v USA afganským rodičom.
2016 Dallas zabitie policajtov:
Micah Xavier Johnson strieľal na skupinu dallaských policajtov počas protestov proti policajnej brutalite a rasizmu, päť ich zabil a deväť ďalších zranil. Johnson, bývalý vojak v zálohe, bol Američan.
2016 Minnesota napadnutie nožom v obchode:
Dahir A. Adan masovo bodal v nákupnom stredisku Crossroads Center v St. Cloud, Minnesota, kde zranil 10 ľudí. Adan sa narodil v Keni a stal sa americkým občanom v roku 2008.
2016 New York a New Jersey bombové útoky:
V priebehu troch dní explodovali v septembri tri bomby a niekoľko výbušných zariadení bolo nájdených v New Jersey a New Yorku, zranili najmenej 30 ľudí. Údajný páchateľ bol Ahmad Chán Rahimi, v Afganstane narodený americký občan.
2016 Ohio útok na univerzite:
Abdul Ali Razali Artan vykonal útok v kampuse štátnej univezity v Ohio, kde zranil 13 ľudí. Artan, študent univerzity, bol moslimský somálsky prisťahovalec.
2017 Fort Lauderdale útok na letisku:
K masovej streľbe došlo na medzinárodnom letisku Fort Lauderdale-Hollywood, päť ľudí bolo zabitých a šesť ďalších bolo zranených. Esteban Ruiz Santiago, údajný strelec, bol obžalovaný v 22 bodoch federálnou veľkou porotou. Santiago je Američan, narodený Portorikáncom v New Jersey.