Americký minister obrany Jim Mattis a jeho katarský náprotivok Khalid al-Attiyah podpísali v stredu dohodu vo výške 12 miliárd dolárov, ktorá sa týka predaja stíhačiek F-15 vyrobených v USA.
K predaju došlo uprostred stupňujúcej krízy v Golfskom zálive po tom, čo predstavitelia Saudskej Arábie, Spojených Arabských Emirátov, Kuvajtu a Egyptu obvinili Katar z podpory terorizmu a pozastavili s ním diplomatické styky.
“Obchod vo výške 12 miliárd dodá Kataru možnosti a zvýši bezpečnostnú spoluprácu a prevádzkyschopnosť medzi Spojenými štátmi a Katarom,” uviedol vo vyhlásení Pentagon.
Mattis a al-Attiyah diskutovali tiež o bezpečnostných hrozbách, vrátane skupiny Islamského štátu a “význame deeskalácie napätia, tak aby sa všetci partneri v oblasti Perzského zálivu mohli zamerať na ďalšie kroky pri plnení spoločných cieľov.”
Pentagon neposkytol ďalšie podrobnosti o predaji, ale Bloomberg oznámil, že by mohli ísť asi o 36 bojových lietadiel.
Hlavným dodávateľom stíhačiek do krajín Stredného Východu je Boeing. Ten sa k obchodu odmietol vyjadriť.
Prezident Donald Trump pritom len v piatok obvinil Katar z toho, že “je historicky sponzorom terorizmu na veľmi vysokej úrovni”, čím potenciálne bráni americkému ministerstvu zahraničia v snahe zmierňovať napätie a blokádu zo strany arabských štátov.
Minulý mesiac, počas prvej zahraničnej návštevy prezidenta Donalda Trumpa, dohodli Spojené štáty so Saudskou Arábiou zbraňové obchody v hodnote takmer 110 miliárd dolárov, s možnosťou ďalších investícií v hodnote 350 miliárd v nasledujúcich 10 rokoch.
“Bol to skvelý deň. Obrovské investície v Spojených štátoch,” povedal Trump pri rokovaní so saudským kráľom Salmanom. “Stovky miliárd dolárov investícií do Spojených štátov a pracovné miesta, pracovné miesta, pracovné miesta.”
Americké ministerstvo zahraničia vlani uviedlo, že schválilo na predaj 72 kusov stíhačiek F-15 do Kataru. Dohoda mala hodnotu 21 miliárd dolárov.
Katar hostí najväčšiu americkú vojenskú základňu na Blízkom Východe, rátajúcu 11 tisíc vojakov nasadených v leteckej základni Al-Udeid, odkiaľ operuje viac ako 100 bojových lietadiel.