KATARSKÝ PREMIÉR POTVRDIL PODPORU EXTRÉMISTOV V SÝRII, V SÚČINNOSTI S USA, SAUDMI, TURECKOM A JORDÁNSKOM

865
Ilustračná fotka, sýrski rebeli v predmestí Damašku, zdroj: wikipedia

Bývalý premiér Kataru pripustil, že Spojené štáty a ich spojenci v Perzskom zálive podporovali islamistických extrémistov v Sýrii.

V tréningových centrách riadených CIA a umiestnených v Jordánsku a Turecku, ako Hamad bin Jassim bin Jaber al-Thani vysvetlil, Spojené štáty, Saudská Arábia a Katar, “my všetci sme podporovali rovnaké skupiny.” Al-Thani poznamenal, že to zahŕňalo aj extrémistov.

Toto svedectvo prispieva k rastúcemu množstvu dôkazov, ktoré poukazajú na to, že americká vláda a jej proxy podporená tvrdá línia Saláfi-džihádistov sa snažili o oslabenie sýrskej vlády, vrátane jej spojencov Iránu a Hizballáhu.

Katar sa nedávno dostal sa pod paľbu kritiky zo strany USA a spojencov v Perzskom zálive, ktoré odsúdili krajinu za podporu islamistických skupín.

Americkí predstavitelia interne uznali, že ako Saudská Arábia, tak aj Katar podporovali Daeš a al-Kájdu, no v diplomatickej bitke sa obetným baránkom, pre šírenie násilného extrémizmu stal výlučne Katar. Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty pozastavili politické a hospodárske väzby s Katarom a de facto naň uložili blokádu.

Al-Thani, ktorý zastával funkciu katarského premiéra a ministra zahraničia až do roku 2013, sa 12. júna zúčastnil rozhovoru s americkým novinárom Charlie Roseom, aby spolu diskutovali o prebiehajúcej kríze.

“Aký je dôvod že k tomu došlo práve teraz? Pribúdajú otázky, koľko finančných prostriedkov poskytol Katar niektorým z islamských skupín v Sýrii,” opýtal sa novinár.

“V Sýrii robili chyby všetci, vrátane vašej krajiny,” odpovedal al-Thani.

Keď vojna v Sýrii začala, pokračoval, “my všetci sme pracovali dvoma operačnými kanálmi: jeden bol v Jordánsku a druhý v Turecku.”

V Jordánsku, dodal al-Thani  “tam boli niektoré z GCC krajín, medzi nimi Saudi, Emiráty, Katar, Spojené štáty a ďalší spojenci. A oni odtiaľ pracovali. My všetci sme podporovali rovnaké skupiny. V Turecku sme urobili to isté.”

Bývalý katarský premiér odkazoval na operáciu Spojených štátov Timber Sycamore, tajný program CIA, v rámci ktorého bolo vycvičených tisíce militantov, aby sa pokúsili zvrhnúť legitímnu sýrsku vládu.

Vo svojom vrchole, CIA minula jednu miliardu dolárov ročne na výcvik a vyzbrojovanie, ako tvrdili, “umiernených” sýrskych rebelov, teda 15% zo svojho celkového rozpočtu, ako sa uvádza v dokumentoch, ktoré unikli prostredníctvom informátora Edward Snowdena z NSA.

Nakoniec, sa podľa al-Thaniho ukázalo, že niektoré z ozbrojených skupín “majú iné zámery a my sme ich jeden po druhom vždy eliminovali.”

Spojené štáty taktiež “podporovali niekedy zlé skupiny,” zdôraznil novinárovi. “To ale neznamená, že aj my sme neurobili niečo zlé.”

Jedným z takých príkladov je bývalá povstalecká skupina “umiernených” rebelov Nour al-Din al-Zinki, preverená CIA a vyzbrojená americkými protitankovými zbraňami, ktorá sa pripojila ku koalícii pod vedením al-Kájdy v Sýrii. Jej členovia sa taktiež “vyznamenali” popravou 12-ročného palestínskeho chlapca vo Východnom Aleppe.

Hlavným bodom sporu medzi krajinami Perzského zálivu, je podľa oficiálnych zdrojov katarská podpora islamistických extrémistov v Sýrii, ale aj podpora Moslimského bratstva a palestínskeho Hamasu. Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty a Egypt vystupujú dôrazne proti Moslimskému bratstvu a považujú ho za teroristickú organizáciu.

Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty, ktoré vnímajú Irán ako svojho úhlavného nepriateľa, obviňujú tiež Katar z príliš úzkych vzťahov s Iránom, pričom bývalý premiér v rozhovore toto obvinenie rázne odmietol.

“Katar podporujúci Irán, to je jeden veľký vtip,” povedal al-Thani. Ak by Katar a Irán boli údajne blízki spojenci, dodal “nebudeme s nimi predsa bojovať s v Sýrii,” čím opäť potvrdil podporu sunnitských extrémistov.

Al-Thani zdôraznil, že Katar má s Iránom “normálny vzťah”. Poznamenal, že iné krajiny Stredného Východu majú s Iránom ešte väčšie ekonomické väzby ako Katar.

Geograficky malý Katar má tretie najväčšie zásoby plynu na svete, po Rusku a Iráne a 13. najväčšie zásoby ropy, ktoré z neho robia najbohatšiu krajinu sveta na jedného obyvateľa. Svoje obrovské bohatstvo využívajú na presadenie sa na medzinárodnej scéne, vrátane podpory extrémistických elementov na Blízkom Východe, ako v rozhovore priznal aj bývalý premiér.

A práve obrovské zásoby zemného plynu sú podľa mnohých odborníkov dôvodom súčasnej krízy, vrátane blokády Kataru, ale aj sýrskej vojny. Ide o skrytý zápas o to, či potrubia z bohatých ložísk plynu pôjdu smerom do Európy z Iránu a Iraku cez Stredozemské pobrežie Sýrie, alebo prevládne smer dodávok z Kataru a Saudskej Arábie cez Sýriu a Turecko. V súčasnosti totiž Katar svoj plyn skvapalňuje a tankermi rozváža do celého sveta. Zvrhnutie sýrskeho režimu, prikloneného skôr k Iránu a Rusku, bolo teda v jasnom záujme malého, no bohatého štátu.

Rozhovor s bývalým katarským premiérom dáva celkom jasnú predstavu a ďalší dôkaz o tom, že Spojené štáty, Saudská Arábia, Katar, Turecko i Jordánsko naliali miliardy dolárov do sýrskej opozície a posilnili džihádistické skupiny, vrátane Daešu a al-Kájdy.

ZDROJalternet.org
ROZHĽADY
Globálnym civilizačným procesom, predovšetkým geopolitike, ekonomickej nerovnosti, vojenským intervenciám a dopadom západnej mocenskej hemisféry na zvyšok sveta sa venujem posledných 15 rokov. V rámci kapacít príležitostne prekladám články a videá, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské i environmentálne súvislosti. Som otec, dobrodruh, kultúrny antropológ, ktorý miluje svoju domovinu, ctí históriu, tradície a prírodnú krajinu, ktoré pomáha chrániť a zachovávať, odmietajúci politické či náboženské ideológie. Nadovšetko si ctím humanitu, mier, spravodlivosť a pravdu a tieto kvality sa snažím žiť a aj vnášať do sveta, ktorý spoluvytváram.