President Emmanuel Macrona v stredu uviedol, že nevidí žiadneho legitímneho nástupcu sýrskeho prezidenta Bašára al-Asada a Francúzsko už nepovažuje jeho odchod ako podmienku riešenia šesť rokov trvajúceho konfliktu.
Macron uviedol, že Asad bol nepriateľom sýrskeho ľudu, ale nie Francúzska a že prioritou Paríža bol boj proti teroristickým skupinám a zabezpečenie toho, aby sa zo Sýrie nestal rozpadnutý štát.
Jeho pripomienky sú v príkrom kontraste k postojom predchádzajúcej francúzskej administratívy a echo postojom Moskvy v tom, že neexistuje žiadna životaschopná alternatíva k Asadovi. Sám Macron dokonca ešte v apríli 2017 tvrdil, že v Sýrii by sa mala podniknúť vojenská intervencia s mandátom OSN, pokiaľ by sa potvrdili obvinenia, že za chemickým útokom v provincii Idlib stál vládny režim.
“Nová perspektíva v tejto téme spočíva v tom, že Asadov odchod nie je základným predpokladom k riešeniu, nakoľko mi nikto ukázal legitímneho nástupcu,” povedal Macron v rozhovore.
“Moje zámery sú jasné: Poprvé, kompletný boj proti všetkým teroristickým skupinám. Sú to naši nepriatelia,” povedal a dodal, že útoky, ktoré zabili 230 ľudí vo Francúzsku prišli z tohto regiónu. “Musíme so všetkými spolupracovať, najmä s Ruskom, na ich odstránení.”
Od počiatku sýrskej vojny bolo Francúzsko podporovateľom sýrskej opozície. Avšak, volebné víťazstvo Macrona ponúkla príležitosť Parížu prehodnotiť svoju politiku v Sýrii, zvažujúc postoj predchádzajúcej vlády, ktorá bola príliš nekompromisná, čo ju dostávalo do izolácie.
“Moje hlboké presvedčenie je, že tam musí byť diplomatický a politický plán. Nemôžeme to riešiť výlučne vojensky,” povedal Macron, ktorý sa však v rozhovore nezmienil o úlohe OSN.
Francúzsky minister zahraničia Jean-Yves Le Drian sa v utorok pri návšteve Moskvy usiloval o užšiu spoluprácu s Ruskom a obnoveniu “ducha dôvery”. Macron v snahe nájsť riešenie, zdá sa, vkladá dôveru do ruského prezidenta Vladimíra Putina.
“Nemyslím si, že má neotrasiteľné priateľstvo s Asadom. Má dve fixné idei, boj proti terorizmu a vyhnutie sa rozpadu štátu, a to je dôvod, prečo sa objavujú rôzne prístupy smerujúce k jednému cieľu v Sýriu,” povedal Macron.
Macron verí, že by bolo možné pracovať s Putinom v boji proti terorizmu a nájsť riešenie krízy, aj keď dal jasne najavo, že Paríž by použitie chemických zbraní v Sýrii vládnym režimom, nenechal nepotrestané. “Použitie chemických zbraní bude mať následky, aj keby v tom bolo Francúzsku samo,” povedal. “Francúzsko je v tomto smere zajedno so Spojenými štátmi.”