PENIAZE BRITSKÝCH DAŇOVNÍKOV KONČILI VĎAKA VLÁDNEMU PROGRAMU V RUKÁCH DŽIHÁDISTOV

310
Džihádistická skupina Al-Nusra, zdroj: wikipedia

Projekt britskej vlády nazvaný Ajacs na podporu Slobodnej sýrskej polície sa zastavil po tom, čo investigatívni novinári BBC priniesli informácie, že peniaze britských daňových poplatníkov putovali do rúk extrémistov.

Slobodná sýrska polícia (FSP) má údajne zabezpečovať poriadok v oblastiach, kde je prítomná opozícia (provincie Aleppo, Idlib a Dara) a to bez zbraní a bez spolupráce s extrémistami. Británia je jednou zo šiestich krajín, ktoré prispievajú na činnosť FSP a to miliónmi libier.

Investigatívna správa BBC uvádza, že niektoré jednotky FSP spolupracujú so súdmi, ktoré dávajú súhlas k mučeniu a hromadným popravám. Títo policajti taktiež odovzdávali časť platu radikálnym skupinám, ktoré pôsobia na ich území. K tomuto malo dochádzať napríklad v provincii Aleppo, kde jednotky FSP odovzdávali peniaze džihádistickej skupine Nour al-Din al-Zinki.

Program BBC s názvom Džihádisti, za ktorých platíte tiež tvrdí, že sýrska pobočka al-Kájdy – Jabhat al-Nusra vyberala policajných dôstojníkov na dve stanice v provincii Idlib. Ďalšie dôkazy naznačovali, že peniaze na mzdy putovali aj mŕtvym a fiktívnym ľuďom.

Britský minister zahraničných vecí Boris Johnson v nedeľu v noci potvrdil, že pozastavil prístup k Systému spravodlivosti a bezpečnosti komunít (Ajacs), ktorý prebieha od konca roka 2014, po vážnych obavách z riadenia britským dodávateľom Adam Smith International (ASI). Ešte v apríli oznámil, že Británia poskytne do fondu, z ktorého sú platené aj jednotky FSP, ďalšie štyri milióny libier.

ASI trvá na tom, že policajné jednotky FSP sú neozbrojených a zaisťujú poriadok na územiach obývaných miliónmi ľudí. Obvinenia organizácia rázne odmieta a tvrdí, že spravovala peniaze daňových poplatníkov “účinne proti terorizmu”. V nedeľnom vyhlásení ASI uviedla, že informácie novinárov k projektu Ajacs boli “falošné a zavádzajúce“. K výplate policajtov sa využíva hotovosť, pretože iný spôsob v danej oblasti údajne nie je možný. Tam kde bola spolupráca s džihádistami zistená, boli platby zastavené. “ASI úspešne zvládla projekt spolu s naším partnerom v extrémne náročnom vysokorizikovom prostredí pod prísnym dohľadom Úradu pre zahraničie a Britským národným spoločenstvom a spolu s ďalšími piatimi vládami,” konštatuje správa ASI.

Kate Osamor, tieňová štátna tajomníčka práce pre medzinárodný rozvoj povedala, že ak by boli obvinenia pravdivé, britskí daňoví poplatníci by boli “oprávnene pobúrení” a dodala: “Musíme pochopiť, ako to mohol Úrad zahraničných vecí dopustiť a prečo ich mechanizmy riadenia projektov pomoci zlyhali. Toto vyšetrovanie bude pravdepodobne len špičkou ľadovca: vláda musí teraz otvoriť svoje záznamy, aby verejnosť mohla pochopiť skutočný rozsah problému.” Osamor tiež pripomenula, že fond pre konflikt, stabilitu a bezpečnosť, z ktorého sa financoval aj projekt Ajacs, pôsobí v ďalších 70 krajinách, z ktorých mnohé majú pochybné záznamami o ľudských právach.

Vládny hovorca povedal, že vláda posudzuje obvinenia zo spolupráce policajtov s teroristickými skupinami a z porušovania ľudských práv “mimoriadne seriózne” a že ministerstvo zahraničia program pozastavilo, kým sa všetky obvinenia nepreskúmajú.

ZDROJtheguardian.com
ROZHĽADY
Globálnym civilizačným procesom, predovšetkým geopolitike, ekonomickej nerovnosti, vojenským intervenciám a dopadom západnej mocenskej hemisféry na zvyšok sveta sa venujem posledných 15 rokov. V rámci kapacít príležitostne prekladám články a videá, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské i environmentálne súvislosti. Som otec, dobrodruh, kultúrny antropológ, ktorý miluje svoju domovinu, ctí históriu, tradície a prírodnú krajinu, ktoré pomáha chrániť a zachovávať, odmietajúci politické či náboženské ideológie. Nadovšetko si ctím humanitu, mier, spravodlivosť a pravdu a tieto kvality sa snažím žiť a aj vnášať do sveta, ktorý spoluvytváram.