Filip May, manžel britskej premiérky Terezy May, pracuje pre spoločnosť Capital Group, ktorá je najväčším spoločníkom v britskej zbrojárke BAE Systems, ktorej ceny akcií stúpajú od nedávnych leteckých útokov v Sýrii.
Spoločnosť Capital Group je tiež druhým najväčším akcionárom spoločnosti Lockheed Martin – americkej zbrojnej spoločnosti, ktorá dodáva zbrojné systémy, lietadlá a logistickú podporu. Jej akcie od minulého týždňa taktiež vystrelili.
Fakt, že BAE Systems sa veľmi dobre postaral o spojenecké útoky Spojeného kráľovstva, USA a Francúzska na Sýriu, ktoré boli schválené Terezou May, nezostal nepovšimnutý ani na Twitteri. Ukázalo sa, že príspevkom Spojeného kráľovstva k vojenskému útoku bolo osem rakiet “Storm-Shadow” na údajné zariadenia na výrobu chemických zbraní, z ktorých každá stála 790 000 libier (1,13 milióna dolárov) – v celkovej výške 6,32 miliónov libier (9 miliónov dolárov). Rakety boli vyrobené spoločnosťou BAE Systems.
Manžel Terezy May pracuje od roku 2005 ako vedúci vzťahov pre skúmanie investícií spoločnosti Capital Group. Avšak prepojenia na BAE sú ešte hlbšie. Druhý zamestnávateľ Georga Osborna, bývalého kancelára štátnej pokladnice a súčasného šéfredaktora Evening Standard (Londýnsky denník), americká globálna investičná korporácia Black Rock, je aj piatym najväčším akcionárom spoločnosti BAE Systems.
Čísla odhalené k 31. marcu 2018 ukazujú, že Capital Group zhromaždil viac ako 360 tisíc akcií spoločnosti BAE, o 11 percent viac ako predchádzajúcom štvrťroku, čo mohlo prispieť k výraznému zvýšeniu ceny akcií spoločnosti BAE, ktorá v súčasnosti dosahuje približne 600p.
Capital Group, pre ktorú Filip May spracuje, bola tiež v roku 2017 spojená s škandálom Paradise Papers. Magazín Súkromné očko, v tom čase naznačil, že spoločnosť Filipa Maya využívala advokátsku kanceláriu Appleby k investovaniu do daňových rajov.
Keď sa v čase škandálu pýtali na úlohu manžela premiérky Spojeného kráľovstva, povedala novinárom hovorkyňa premiérky: “Pán May sa podieľa na vývoji dôchodkového riešenia Capital Group, nie je investorom, ale konzultuje s ďalšími kapitálovými spolupracovníkmi o dôchodkových produktoch a riešeniach pre klientov.”
Posledné správy prichádzajú na pozadí nedávnej dohody medzi BAE Systems a saudskou vládou o predbežnom predaji 48 stíhačiek Tajfún do kráľovstva. Dohodu privítali aj vládni predstavitelia z Veľkej Británie a Saudskej Arábie, ktorí tvrdia, že to pomôže zabezpečiť pracovné miesta. Kritizovali ju však mieroví aktivisti, ktorí sa obávajú pokračujúcej vojny v Jemene.
Spoločnosti profitujúce z vojny – nejde o nič nové, no mnohí sa môžu pýtať, ako to všetko súvisí s Filipom Mayom, vraj premierkiným “najbližším politickým spojencom”.