Výbor nemeckého Spolkového snemu preskúmal vojenskú prítomnosť USA a Ruska v Sýrii z hľadiska medzinárodného práva. Správa kritizuje americkú misiu a to sa dotýka aj nemeckých ozbrojených síl.
Krvavá vojna v Sýrii zahŕňa viacero bojujúcich strán – od sýrskej armády prezidenta Bašára al-Asada, ktorého podporuje Rusko, cez americkú “koalíciu ochotných” vrátane Nemecka, ktorí bojujú proti tzv. Islamskému štátu (ISIL), Turecko, ktoré je aktívne na severe Sýrie, Irán a Hizballáh kooperujúci so sýrskou armádou, až po Izrael, ktorý pravidelne letecky útočí predovšetkým na šiítske milície a iránske jednotky.
Právny výbor Bundestagu sa na podnet poslanca Alexandra Neua zo strany Ľavice, vo svojej expertíze zaoberal otázkou, na akom medzinárodnom právnom základe pôsobia tieto strany, konkrétne Rusko a USA, v Sýrii.
Právnici dospeli k záveru, že “ruská prítomnosť v Sýrii je z pohľadu medzinárodného práva považovaná za prípustnú”, nakoľko podľa právneho argumentu sú ruské vojenské akcie založené na “výslovnom súhlase sýrskej vlády”. Ide teda o pozvanie a kooperáciu s legitímnou vládou.
Správa sa nijak nezaoberala hodnotením činností, “ani vojenským účelom operácií, či možnými civilnými obeťami,” uviedol Neu.
V zmysle medzinárodného práva je nasadenie amerických vojsk v Sýrii, podľa expertízy obhájiť už náročnejšie. Samotné vyzbrojovanie a výcvik sýrskych povstaleckých skupín Spojenými štátmi predstavuje porušenie medzinárodného práva. Z právneho hľadiska je teda rebelom pomáhať nezákonné.
Z pohľadu niektorých odborníkov je ale povolený zásah v prípade boja s teroristickými milíciami ISIL. Avšak len v prípade, ak sama Sýria nie je ochotná alebo schopná teroristov zastaviť.
USA apelujú na Organizáciu Spojených národov aby sa rozšírila formu “zákona na sebaobranu”. Nakoľko však sama Sýria bojuje proti ISIL, je tento názor medzi medzinárodnými právnikmi sporný. Prinajmenšom od chvíle, keď ISIL vo veľkej miere stratil v Sýrii svoju územnú prevahu, sa odkazovanie na “zákon o sebeobrane” stále ťažšie obhajuje”, hovorí správa Bundestagu.
Tieto závery by mohli mať vplyv aj na právny základ pre účasť nemeckých ozbrojených síl Bundeswehru v operáciách pod vedením USA v Sýrii. Ľavicový poslanec Neu sa v každom prípade domnieva, že koalícia proti ISIL stojí na “menej než tenkom ľade”.
Poslanec požaduje, aby “vláda ukončila svoju bujnú predstavivosť, pokiaľ ide o výklad medzinárodného práva, a aby sa Nemecko konečne vrátilo spať na cestu platného medzinárodného práva.”