Bývalý veliteľ Mossadu Efraim Halevy sa v televíznej debate vyjadril, že Izrael nemá dôvod útočiť na džihádistov z al-Káidy a to, že ich liečia na svojom území je len humánnym gestom.
“Je vždy užitočné zaobchádzať s vašimi nepriateľmi humánnym spôsobom,” hovorí Halevy. Keď sa ho novinár Mehdim Hasan dotazoval na to, či tam nezohrávajú rolu aj iné dôvody, Halevy odpovedal: “Nepovedal som, že neexistujú taktické dôvody. Povedal som ale hlavný dôvod, bezprostredný dôvod je humánny.” Už menej humánne sa postavil Izrael voči vojnovým utečencom prevažne z palestínskych táborov v Sýrii atakovaných džihádistami z Islamského štátu, ktorým hermeticky uzavrel vstup na izraelské územie, aj napriek naliehaniu medzinárodného spoločenstva.
Na otázku, či by sa Izrael správal rovnako humánne k bojovníkom Hizballáhu, bojujúcich na strane sýrskej vlády, Halevy reaguje: “Nie. Hizballáh je iný prípad. S Hizballáhom máme úplne odlišný vzťah. Hizballáh vykonával proti nám akcie, čo vylučuje, aby sme k nemu pristupovali podobne ako k al-Káide. Al-Káida podľa mojich najlepších informácií doteraz nikdy nenapadla Izrael.”
Keď novinár Halevyho upozorní, že práve al-Káida predsa zaútočila na najbližšieho spojenca a sponzora Izraela, Spojené štáty, ktoré posledných 17 rokov vedú vojnu proti terorizmu, Halevy dodáva: “Keď príde na to, bojovať proti al-Káide spravodajsky a v iných oblastiach to áno, stojíme pri Spojených štátoch. Izrael však nebol bezprostredne atakovaný al-Káidou a preto k nim pristupujeme inak ako k Hizballáhu.”
Je vhodné pripomenúť, že hoci libanonský Hizballáh považuje sedem krajín sveta a najnovšie aj EÚ za teroristickú organizáciu (v súvislosti s tým, že sa libanonská polovojenská organizácia postavila na stranu Bašára Asada), ide o silnú libanonskú politickú stranu, ktorej militantné krídlo vzniklo práve v súvislosti s izraelskou okupáciou Libanonu v roku 1982. Faktom ale je, že šiítský Hizballáh narozdiel od al-Káidy a iných sunnitských džihádistických skupín opustil od teroristických akcií už v 80-tych rokoch a jeho ozbrojené krídlo sa plne transformovalo na dobre cvičenú vojenskú organizáciu. Tá bez pomoci regulérnej libanonskej armády odolala v 2. libanonsko-izraelskej vojne v roku 2006 jednej z najsilnejších armád sveta, až do prímeria sprostredkovaného OSN. Spojencami Hizballáhu je od jeho založenia Irán, ako aj Sýria.
Na otázku, či si Halevy nemyslí, že sa takáto činnosť (podpora džihádistov) Izraelu raz nevráti (vybuchne do tváre), bývalý veliteľ Mossadu vyjadril presvedčenie, že to “čo sa odohralo v Sýrii sa nemôže zopakovať nikde inde vo svete”, na čo novinár ironicky reagoval: “To si mnohí mysleli aj v prípade Afganistanu”.
Halevy v rozhovore taktiež zdôraznil, že v očiach Izraela je “Sýria kľúčom k mieru na Blízkom východe, vždy to bola Sýria, žiadna iná krajina.” Toto tvrdenie je zaujímavé práve v súvislosti s reálnou politikou židovského štátu od počiatku sýrskej vojny. Tá smerovala práve k destabilizácii svojho suseda, jediného sekulárneho štátu na Blízkom východe.
Izrael sa defakto postavil na stranu rebelov a džihádistov, ktorí sa tešili “pohostinnosti” na južnej hranici s Izraelom okupovanými Golanmi, až doteraz (južné pohraničie je dnes kompletne už pod kontrolou sýrskej armády). Izrael nielenže bol v kontakte s islamistami na sýrskej strane hraníc (vrátane Islamského štátu) a poskytoval im podporu vo forme zásob, ale ich taktiež “nepriamo” podporoval v bojoch proti vládnym silám a spojencom leteckými útokmi, ktoré si brali na mušku väčšinou iránske milície, Hizballáh a ich základne na území Sýrie.
Izrael však viackrát zaútočil aj na sýrske vládne sily a len nedávno zostrelil sýrsku bojovú stíhačku, ktorá zasahovala v pohraničnom pásme proti Islamskému štátu. Izrael tvrdil, že sýrske lietadlo narušilo jeho vzdušný priestor, pričom Golany nie sú podľa medzinárodného práva izraelským, ale sýrskym územím okupovaným Izraelom. Podľa správy OSN, Izrael len v 4-mesačnom období narušil sýrsky vzdušný priestor 750-krát, tzn. že asi šesť izraelských stíhačiek vstúpilo každý deň nelegálne nad sýrske územie, pričom nikdy neatakovali džihádistické, teroristické skupiny.
Podľa Halevyho Izrael nemá preferencie ohľadom toho, kto bude stáť na čele Sýrie, želajú si len, aby bola nezávislá a zbavená “externých vplyvov” a dodáva, že problémom Sýrie nie sú samotní Sýrčania (a už vôbec nie islamskí džihádisti pochádzajúcich z 80 krajín sveta), ale Hizballáh a Iránčania, ktorí podľa neho nemajú v Sýrii čo robiť (napriek tomu, že sú dlhoročnými spojencami), a rovnako tak ani Rusi, ktorí poškodzujú vlastné záujmy.
Ďalšie články o izraelskej podpore islamistom v Sýrii:
IZRAEL TAJNE A DLHODOBO PODPORUJE SÝRSKYCH REBELOV, PÍŠE AMERICKÝ WALL STREET JOURNAL
IZRAEL A ISLAMSKÝ ŠTÁT – PODIVNÉ SPOJENECTVO NA GOLANSKÝCH VÝŠINÁCH
BÝVALÍ SÝRSKI REBELI DNES BOJUJÚ AKO PRO-VLÁDNY REGIMENT PRI GOLANSKÝCH VÝŠINÁCH
IZRAEL UTEČENCOV ODMIETOL, REBELOV LIEČI A STAVIA PLOT