OD DODANIA RUSKÝCH SYSTÉMOV S-300 DO SÝRIE, IZRAEL NEUSKUTOČNIL JEDINÝ LETECKÝ ÚTOK

686
Bojové lietadlá F-15I vo výbave Izraelských vzdušných síl, zdroj: wikipedia

Po ukončení dodávok ruských raketových batérií zem – vzduch typu S-300PMU-2 do výbavy sýrskej protivzdušnej obrany v reakcii na izraelský útok, ktorý viedol k úmrtiu viac ako tuctu ruských vojakov, poslúžil nový systém zbraní ako vysoko účinný odstrašujúci prostriedok proti ďalším potenciálnym útokom zo strany Izraela.

Ksenia Svetlova, členka izraelskej obrannej komisie Knessetu potvrdila, že izraelské vzdušné sily nevstúpili do sýrskeho vzdušného priestoru od dodania S-300. Svetlova uviedla: “Odkedy Sýria obdržala S-300 nedošlo k jedinej leteckej misii. Nový protivzdušný systém zmenil rovnováhu moci v regióne.”

V rozhovore o misiách izraelských vzdušných síl úradníčka upresnila, že bojové lietadlá neporušili sýrsky vzdušný priestor ani z Golanských výšin, ani z Libanonu – teda z vzdušného priestoru, ktorý často používali pre útoky na sýrske územie. Stíhačky však naďalej lietajú blízko hraníc. Tvrdenia anonymného izraelského činiteľa, sprostredkované britským Reuters o tom, že Tel Aviv uskutočnil ďalšie útoky aj po zostrelení ruského vojenského lietadla Il-20 17. septembra, boli taktiež popreté.

Ak by sa mal Izrael spoliehať na drvivú väčšinu svojich lietadiel štvrtej generácie, menovite F-15 Eagle a F-16 Fighting Falcon, ktoré sa datujú do roku 1976 a 1978, tak S-300PMU-2, ktorý je ešte stále ďaleko od najschopnejšej varianty systému (teda S-500), by vážne ohrozil izraelské bojové lietadlá. Okrem pokročilých schopností raketového systému, nie je Izrael schopný ani z politických dôvodov pokúsiť sa neutralizovať raketovú platformu pre uľahčenie prístupu do vzdušného priestoru Sýrie. Dôvodom je riziko, že izraelské útoky na systémy S-300 by mohli viesť k úmrtiam ruských vojakov pôsobiacich pri zariadeniach, kde zostanú až dovtedy, kým nebude sýrsky personál dostatočne vyškolený na to, aby obsluhoval systém S-300 svojpomocne, po čom by sa vyhliadky na útok stali viac pravdepodobné.

Rusko nasadilo do Sýrie aj oveľa sofistikovanejšie systémy S-300V4 a S-400, no ich potencionálne nasadenie sa pripúšťa len v prípade, ak by boli ruské záujmy v arabskej krajine priamo ohrozené – chyba, ktorú Izrael pravdepodobne nikdy nerobí.

Izrael útočil dlhodobo na ciele v Sýrii v rozpore s medzinárodným právom a len v roku 2017 zhodil na sýrske územie 792 bômb, argumentujúc vlastnou bezpečnosťou. Primárnym cieľom jeho útokov neboli teroristi, ale základne Iránu a Hizballáhu, ktoré na území Sýrie operujú v spolupráci so sýrskou armádou, na pozvanie vlády.

ZDROJmilitarywatchmagazine.com
ROZHĽADY
Globálnym civilizačným procesom, predovšetkým geopolitike, ekonomickej nerovnosti, vojenským intervenciám a dopadom západnej mocenskej hemisféry na zvyšok sveta sa venujem posledných 15 rokov. V rámci kapacít príležitostne prekladám články a videá, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské i environmentálne súvislosti. Som otec, dobrodruh, kultúrny antropológ, ktorý miluje svoju domovinu, ctí históriu, tradície a prírodnú krajinu, ktoré pomáha chrániť a zachovávať, odmietajúci politické či náboženské ideológie. Nadovšetko si ctím humanitu, mier, spravodlivosť a pravdu a tieto kvality sa snažím žiť a aj vnášať do sveta, ktorý spoluvytváram.