EÚ SA VYSPORIADA S PESTICÍDMI ZODPOVEDNÝMI ZA ÚHYN VČIEL, FRANCÚZSKO ICH ROVNO VŠETKY ZAKÁŽE

1270
Ilustračná fotografia - mŕtve včelstvo, zdroj: flickr.com

Francúzsko sa rozhodlo pre radikálny krok smerom k ochrane oslabenej populácie včiel a stane sa prvou krajinou v Európe, ktorá zakáže všetky druhy pesticídov, ktoré majú na svedomí masívny úhyn včiel.

Členské krajiny EÚ sa už v apríli tohto roku dohodli na úplnom zákaze používania troch neurotoxických látok – lotianidín, imidakloprid a tiametoxán, známych pod spoločným označením neonikotinoidy, ktoré sú obsiahnuté v pesticídoch a ktoré podľa vedeckých štúdií poškodzujú centrálny nervový systém včiel. Tieto závery potvrdilo aj najnovšie hodnotenie Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín. Na poplach už dlhodobo bijú vedci, ochranári a taktiež včelári, ktorí upozorňujú na alarmujúce znižovanie populácií včiel.

Uvedené pesticídy sa používajú v poľnohospodárstve pri ochrane rastlín a širokej škále plodín, vrátane ovocia a zeleniny, ich používanie je v EÚ zmrazené od roku 2013. Od 19. decembra bude ich použitie vo voľnej prírode úplne zakázané, povolené však budú stále v skleníkoch, kde sa predpokladá, že im včely nebudú vystavené. Ochranári však upozorňujú, že podľa štúdii sa látky dostávajú do pôdy a do podzemných vôd.

Taktiež Slovensko podporovalo sprísnenie reštrikcií v používaní neonikotínoidov, no ich úplný zákaz v rámci EÚ nepodporilo, čo ochranári označili za zbabelosť. Agrorezort pritom argumentoval tým, že za uvedené látky neexistuje náhrada a spolu s niektorými ďalšími krajinami žiadalo výnimku pre pesticídy používané pri pestovaní cukrovej repy. Tá však bola zamietnutá.

Francúzsko, ktoré je lídrom európskej agrárnej výroby a teda aj intenzívnejšej chemizácií polí, však čelí ekologickej katastrofe práve z dôvodu používania pesticídov, ktoré len tento rok zdecimovali viac ako 35% všetkých včiel (v niektorých prípadoch boli straty včelárov až 90%). Dáta viac než 13-tisíc včelárov pritom vychádzali len z prvých štyroch mesiacov tohto roka. Národný zväz francúzskych včelárov vyjadril veľké znepokojenie a vyzval francúzsku vládu k zásadnej zmene v používaní pesticídov. Napriek kampaniam na ich zníženie totiž Francúzsko varovania dlho ignorovalo a používanie neonikotinoidov dokonca vrastalo (nárast o 12% medzi rokmi 2014 a 2016).

Francúzska vláda preto v auguste ohlásila plošný zákaz všetkých používaných neonikotinoidov, vrátane látky thiacloprid a acetamiprid, a to nielen vo voľnej prírode, ale aj v skleníkoch. Týmto zákazom Francúzsko predbehne i nariadenia EÚ, ktoré sa týkajú len troch, vyššie spomenutých látok. Rozhodnutie privítali včelári a ochrancovia prírody, no pestovatelia upozornili, že týmto zákazom budú bezbranní pri ochrane cenných plodín pred škodlivým hmyzom.

Nahnevaní francúzski poľnohospodári tvrdia, že neexistuje dostatok vedeckých dôkazov o tom, že neonikotinoidy sú zodpovedné za pokles počtu včiel a taktiež zdôrazňujú ekonomický aspekt zákazu, ktorí bude podľa nich zhoršovať hospodársku súťaž s európskymi a neeurópskymi výrobcami, ktorí pesticídy používať môžu.

Podľa francúzskej agentúry pre verejné zdravie ANSES však existujú dostatočne účinné a funkčné alternatívy k väčšine neonikotinoidov, používaných vo Francúzsku. Neonikotinoidy sa začali používať už v polovici 90-tych rokov 20. storočia a mali nahradiť staršie, škodlivejšie pesticídy používané pri ošetrovaní plodín, ovocných stromov, repy a viníc. Chemické zloženie je podobné nikotínu, látka napadá centrálny nervový systém hmyzu a spôsobuje smrť.

Vedecké štúdie ukázali, že neonikotinoidy znižujú počet spermií včiel, komplikujú ich pamäť a funkčnosť. Nové výskumy dokonca naznačujú, že včely si na nich môžu vyvinúť nebezpečnú závislosť, podobne ako fajčiari pre nikotín.

Včelári upozorňujú, že ak pestovatelia nahradia neonikotínoidy inými, povolenými pesticídmi, problém to z dlhodobého hľadiska nevyrieši. Tie môžu byť totiž pre životné prostredie potencionálne ešte väčšou záťažou. Odpoveďou ochranárov je prechod na alternatívne, ekologické poľnohospodárske systémy.

Na Slovensku aktuálne prebieha iniciatíva na zaradenie druhu Včely medonosnej do zoznamu chránených živočíchov >> petícia.

Organizácia Spojených národov minulý rok varovala, že 40 percent opeľovačov – najmä včiel a motýľov je vystavené riziku globálneho vyhynutia, čo môže viesť ku globálnej environmentálnej i ekonomickej katastrofe.

Zdroj:

  • https://www.telegraph.co.uk/news/2018/08/31/france-first-ban-five-pesticides-killing-bees/
  • https://www.etrend.sk/ekonomika/eu-zakazala-pouzivat-tri-latky-ktore-ohrozuju-vcely.html
  • https://www.ta3.com/clanok/1127392/pesticid-ohrozuje-vcely-od-slovenska-vsak-stopku-nedostal.html
  • https://www.imeteo.sk/clanok/vo-francuzsku-uhynulo-30-vciel-na-vine-su-pesticidy
  • https://euractiv.sk/section/ekonomika-a-euro/news/pesticidy-ohrozuju-vcely-potvrdila-dalsia-analyza/
  • https://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-2018/cislo-26/bez-vciel-nema-ludstvo-sancu.html
  • https://www.cas.sk/clanok/765702/devastujuce-zistenie-vedcov-o-vcelach-navonok-nevinne-pesticidy-su-smrtiacou-hrozbou/
ROZHĽADY
Globálnym civilizačným procesom, predovšetkým geopolitike, ekonomickej nerovnosti, vojenským intervenciám a dopadom západnej mocenskej hemisféry na zvyšok sveta sa venujem posledných 15 rokov. V rámci kapacít príležitostne prekladám články a videá, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské i environmentálne súvislosti. Som otec, dobrodruh, kultúrny antropológ, ktorý miluje svoju domovinu, ctí históriu, tradície a prírodnú krajinu, ktoré pomáha chrániť a zachovávať, odmietajúci politické či náboženské ideológie. Nadovšetko si ctím humanitu, mier, spravodlivosť a pravdu a tieto kvality sa snažím žiť a aj vnášať do sveta, ktorý spoluvytváram.