SPOJENÉ ŠTÁTY OPÄŤ HROZIA SANKCIAMI. TENTOKRÁT EGYPTU, KTORÝ MÁ ZÁUJEM O RUSKÉ BOJOVÉ LIETADLÁ.

1166
Egyptské a Americké bojové lietadlá počas cvičenia Jasná hviezda ´83, zdroj: Wikimedia Commons

Počas vypočutia Senátu o rozpočte 9. apríla americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo oznámil, že Spojené štáty by mali penalizovať Egypt v rámci amerického sankčného programu (CAATSA), ak by Egypt kúpil ruské bojové lietadlá Su-35.

Skupina amerických senátorov zaslala Pompeovi pred vypočutím list a vyzvala ho k vyvíjaniu tlaku na Egypt, aby sa vzdal zbraňovému obchodu, v čase keď Washington navštívil egyptský prezident Abdel Fattah al-Sisi. Pompeo reagoval na obavy senátorov tým, že verí, že Egypt pochopil varovanie a vyjadril nádej, že do takejto dohody nepôjdu.

Spojené štáty doteraz váhali používať sankcie súvisiace s CAATSA proti spriateleným krajinám zo strachu pred hnevom svojich spojencov. Výsledkom sú náznaky, že krajiny ignorujú zákon z roku 2017, čo dokazujú aj súčasné obchodné vzťahy Turecka s Ruskom. Washington však tentokrát využil hrozbu použitia sankčného systému CAATSA voči jednému zo svojich najsilnejších spojencov na Blízkom východe. Spojené štáty sa zjavne snažia zvýšiť dôveryhodnosť CAATSA – a Egypt používajú ako varovný príklad pre ostatných, že hoci sa k využívaniu sankcií voči spojencom v minulosti neuchýlili, neznamená to, že to neurobia v budúcnosti.

Toto je tiež po prvýkrát, čo sa Spojené štáty pokúsili v posledných rokoch zablokovať obchod so zbraňami medzi Ruskom a Egyptom a naznačujete to začiatok silnejšieho nátlaku USA na zastavenie globálneho vplyvu Moskvy. V takom prípade by mohol Washington rovnaký nátlak využiť aj na iných spojencov, ktorí sa snažia kupovať zbrane z Ruska, ako sú Saudská Arábia, India, Srbsko a Alžírsko. Tento krok tiež signalizuje, že Spojené štáty veria, že jeho vzťah s Egyptom je dostatočne silný na to, aby vydržal sankcie súvisiace s CAATSA, čím sa zdôrazňuje blízkosť, ktorá sa prejavila počas nedávnej návštevy al-Sisiho s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

Zákon o CAATSA bol pôvodne prijatý, aby uvalil sankcie na Irán, Severnú Kóreu a Rusko v snahe bojovať proti globálnym vplyvom týchto krajín. Prvé sankcie súvisiace s CAATSA boli uplatnené na potrestanie Číny za dovoz ruských zbraní v septembri 2018. Zákon sa v súčasnosti využíva proti Turecku, ktoré sa pokúša dokončiť zbraňový obchod s Ruskom, ohľadom raketových systémov S-400. Počas posledných dvoch rokov sa viacerí americkí spojenci opakovane zriekli svojich zámerov, aby sa pred sankciami CAATSA uchránili.

ZDROJworldview.stratfor.com
ROZHĽADY
Globálnym civilizačným procesom, predovšetkým geopolitike, ekonomickej nerovnosti, vojenským intervenciám a dopadom západnej mocenskej hemisféry na zvyšok sveta sa venujem posledných 15 rokov. V rámci kapacít príležitostne prekladám články a videá, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské i environmentálne súvislosti. Som otec, dobrodruh, kultúrny antropológ, ktorý miluje svoju domovinu, ctí históriu, tradície a prírodnú krajinu, ktoré pomáha chrániť a zachovávať, odmietajúci politické či náboženské ideológie. Nadovšetko si ctím humanitu, mier, spravodlivosť a pravdu a tieto kvality sa snažím žiť a aj vnášať do sveta, ktorý spoluvytváram.