Americký prezident Donald Trump podpísal začiatkom marca výkonný rozkaz, ktorým sa fakticky redukuje počet civilných úmrtí spôsobených bezpilotnými lietadlami, ktoré musí vláda zverejňovať.
Trump podpísal rozkaz, ktorým zrušil požiadavku Obamu na riaditeľa národnej spravodajskej služby, aby zverejňovali výročnú správu o počte úmrtí vyplývajúcich z operácií USA v nebojových oblastiach na celom svete. Medzi tieto oblasti patria časti Jemenu, Somálska a Pakistanu.
Prezident Barack Obama zaviedol toto opatrenie v roku 2016, keď čelil tlaku, aby bol transparentnejší v súvislosti so zvýšeným využívaním bezpilotných lietadiel.
Americká vláda tvrdí, že aj naďalej bude hlásiť úmrtia v “oblastiach vo vojnových zónach” ako je Irak a Sýria.
Kongresové požiadavky na armádu, aby hlásila úmrtia civilistov v oblastiach aktívneho boja, sú stále platné. Odborníci však tvrdia, že nový systém nedokáže podchytiť útoky agentúr ako CIA, čo predstavuje pokles transparentnosti.
Hina Shamsi, riaditeľka projektu národnej bezpečnosti Americkej únie pre občianske práva uviedla, že rozhodnutie Trumpa je “hlboko nesprávne a nebezpečné pre verejnú zodpovednosť,” uviedla agentúra Associated Press. “Týmto rozhodnutím vláda ukryje pred verejnosťou vlastné záznamy o celkovom počte úmrtí v tajných, nebojových operáciách.”
Hovorca Bezpečnostnej rady Bieleho domu povedal pre AP, že vláda je plne odhodlaná “minimalizovať – v najväčšej možnej miere – civilné obete a uznať zodpovednosť, keď sa žiaľ počas vojenských operácií vyskytnú.”
Pochybné údaje
Podľa národných spravodajských informácií, vydávaných každoročne od roku 2016, došlo od roku 2011 do roku 2015 v dôsledku útokov dronov k 64 až 116 civilným úmrtiam a jednej smrti civilistu v roku 2016. Údaje za niektoré roky sú však vyjadrené len rozsahom namiesto presného čísla.
Správa o civilných obetiach za rok 2017 nebola stále vydaná, hoci výkonné nariadenie Obamu bolo ešte stále v platnosti. Údaje za 2018 by mali byť zverejnené v máji tohto roku.
Úrad pre investigatívnu žurnalistiku však odhaduje, že od roku 2004 bolo zabitých 769 až 1 725 civilistov, na základe analýzy údajov od vládnych, vojenských a spravodajských úradníkov, ako aj “dôveryhodných” mediálnych a terénnych správ.
Úrad uviedol, že len v prvých dvoch rokoch Trumpovho mandátu bolo uskutočnených 2 243 útokov dronov, v porovnaní s 1 878 počas celého osemročného funkčného obdobia Obamu.
Ľudsko-právne a monitorovacie skupiny spochybňujú vládne údaje, ktoré podľa nich nepredstavujú úplný rozsah civilných úmrtí v akciách Spojených štátov.
Daphne Eviatar, riaditeľa Amnesty International USA uviedla v The New York Times, že ministerstvo obrany zrejme „usudzuje, že veľká väčšina odhadov civilných obetí nie je dostatočne dôveryhodná na to, aby ich vôbec vyšetrovalo“.
“Ich čísla preto pravdepodobne výrazne podceňujú skutočný počet civilných obetí.”