Francúzsky prezident Emmanuel Macron povedal, že je čas, aby sa Európa priblížila k Rusku – aby ho udržala na strane Západu, kontrolovala jeho globálne ambície a zabránila tomu, aby sa ocitla uprostred novej studenej vojny.
Macron priamo nepovedal, či chce zrušiť sankcie EÚ uvalené na Rusko kvôli anexii Krymu, ktorá je dôvodom napätia medzi Východom a Západom posledných päť rokov. Uviedol však, že nové sankcie „nie sú v našom záujme“.
V utorok po usporiadaní samitu G7 v rámci diplomatického prejavu Macron načrtol úlohu Francúzska ako „zmierujúcej sily“ medzi Ruskom a jeho súpermi, medzi USA a Iránom, medzi bohatými a chudobnými krajinami.
„Vytláčanie Ruska z Európy je hlboká strategická chyba,“ uviedol Macron. „Slabosti a omyly Európy“ doviedli Rusko k posilňovaniu spojenectva s Čínou a oživili jeho vplyv v Sýrii, Líbyi a v iných častiach Afriky.
„Nie je v našom záujme byť slabý a vinný, zabudnúť na všetky naše nezhody a znova sa objať,“ zdôraznil, ale trval na tom, že „Európsky kontinent nebude nikdy stabilný, nikdy nebude v bezpečí, ak neupokojíme a nevyčistíme naše vzťahy s Ruskom.“
Emmanuel Macron a ruský prezident Vladimir Putin sa stretli minulý týždeň a prisľúbili, že budú naďalej podporovať mierové rozhovory s Ukrajinou. Nezhodli sa však na iných otázkach, vrátane Sýrie a ruského zásahu proti opozičným protestom.
Macron sa snaží oživiť globálny vplyv Francúzska na viacerých frontoch, a to so zmiešaným úspechom.
Po prekvapujúcom pozvaní iránskeho ministra zahraničných vecí na samit skupiny G7 vo Francúzsku Macron v utorok uviedol, že jeho riskantný diplomatický manéver pomohol vytvoriť „možné podmienky užitočného stretnutia“.
Macron uznal, že jeho snahy priviesť Irán a USA za jeden stôl sú „krehké“, tvrdí však, že po desaťročiach konfliktu stále vidí „možnú cestu“ zblíženia.
V pondelok na stretnutí G7 vyjadril nádej, že by sa americký prezident Donald Trump a iránsky prezident Hassan Ruháni mohli stretnúť v priebehu niekoľkých nasledujúcich týždňov. Trump uviedol, že je tu „skutočne dobrá šanca“ aby sa tak stalo – Ruháni sa však v utorok vyjadril, že prezident USA musí najprv zrušiť sankcie uvalené na Teherán.
Brazília medzitým odmietla ponuku medzinárodnej pomoci v boji proti amazonským požiarom, ktorú Macron presadzoval na G7. Brazílsky prezident Jair Bolsonaro obvinil Francúzsko a ďalšie bohaté krajiny z toho, že s regiónom zaobchádzajú ako s „kolóniou“.
Macron označil túto interpretáciu za „chybu“. Povedal, že peniaze sú určené pre viaceré krajiny v regióne a sú znakom priateľstva – nie „agresie“. Podľa jeho slov peniaze nie sú určené iba Brazílii, ale deviatim krajinám Amazónie, vrátane Kolumbie a Bolívie. Aj Francúzsko sa považuje za amazonskú krajinu kvôli svojim zámorským regiónom Francúzska Guyana.