Osobitný spravodajca OSN pre mučenie v piatok zopakoval varovanie, že život Juliana Assangeho je ohrozený a že zakladateľ WikiLeaks nesmie byť vydaný do Spojených štátov z dôvodu „odhalenia závažných zlyhaní vlády“.
“Zatiaľ čo americká vláda stíha pána Assangeho za zverejňovanie informácií o závažnom porušovaní ľudských práv, vrátane mučenia a vrážd, úradníci zodpovední za tieto zločiny sa naďalej tešia beztrestnosti,” uviedol v novom vyhlásení osobitný spravodajca OSN Nils Melzer.
Advokáti slobodných médií považujú Assangeho za obeť bezprecedentného útoku na žurnalistiku, pretože zakladateľ WikiLeaks čelí v USA 18 obvineniam podľa Zákona o špionáži, pričom Assange je prvý publicista, ktorý čelí obvineniam podľa tohto zákona. V súčasnosti sa nachádza v londýnskom belmarshskom väzení za porušenie kaucie spred siedmych rokov, keď sa prvýkrát uchýlil v Ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne. Assangemu minulý mesiac prepadla ponuka na odloženie amerického vypočúvania vo februári.
Melzer navštívil Assangeho vo väzení pred piatimi mesiacmi a povedal, že Assange prejavoval „všetky príznaky typické pre dlhodobé vystavenie psychologickému mučeniu“. Jeho varovania týkajúce sa Assangeovej liečby, zostali podľa odborník OSN, britskou vládou nepovšimnuté.
Vláda Spojeného kráľovstva preukázala „priame pohŕdanie právami a bezúhonnosťou pána Assangeho“ a zlyhala v zabezpečení „akýchkoľvek opatrení v oblasti vyšetrovania, prevencie a nápravy vyžadovaných podľa medzinárodného práva“.
Assangemu bolo tiež uprené právo pripraviť si riadnu obhajobu, uviedol Melzer, nakoľko „jeho prístup k právnemu zástupcovi a dokumentom bol vážne blokovaný“.
“V zbežnej reakcii zaslanej takmer päť mesiacov po mojej návšteve vláda Spojeného kráľovstva jednoznačne odmietla moje zistenia bez toho, aby naznačila akúkoľvek ochotu zvážiť moje odporúčania, nieto ich ešte implementovať či dokonca poskytnúť ďalšie požadované informácie,” uviedol Melzer.
„Naďalej je zadržiavaný v represívnych podmienkach izolácie a neustáleho dozoru, čo nie je opodstatnené jeho statusom zadržania,“ povedal Melzer na adresu Assangeho.
Melzer vníma evidentnú snahu o tvrdé zaobchádzanie a potenciálny doživotný trest za mrežami.
„Podľa môjho názoru tento prípad nikdy nebol o vine či nevine pána Assangeho, ale o tom, donútiť ho zaplatiť za odhalenie vážnych vládnych zlyhaní, vrátane údajných vojnových zločinov a korupcie,“ uviedol Melzer. „Pokiaľ Spojené kráľovstvo neodkladne nezmení kurz a nezmierni jeho neľudskú situáciu, pokračujúce vystavenie pána Assangeho svojvoľnosti a zneužívaniu, ho môže čoskoro stáť život.“
Na varovanie osobitného spravodajca OSN reagovalo viac ako 60 lekárov z celého sveta, ktorí v otvorenom liste odsudzujú podmienky väznenia podobné mučeniu a požadujú okamžitú zdravotnú starostlivosť pre Assangeho, ktorý by mohol umrieť len preto, že “zverejňoval pravdu”.
Podľa WikiLeaks a whistleblowerov Felicity Ruby a Naomi Colvina si prípad Assangeho zaslúži pozornosť celého sveta.
„Obvinenia, za ktoré je Assange teraz uväznený, nemajú nič spoločné so Švédskom, Ruskom, Trumpom alebo jeho mačkou,“ napísali Ruby a Colvin pre New Internationalist. „Je to priamy pokus stíhať publicistu za páchanie novinárskej činnosti: konkrétne za informácie z rokov 2010 – 2011 o zátoke Guantánamo, o vojne v Afganistane a Iraku a o Cablegate. časy. ” Toto sú najvýznamnejšie odhalenia v prospech verejného záujmu našej doby.
„Za túto žurnalistiku je väznený, sám viac ako 20 hodín denne v cele na zdravotnom oddelení v Belmarsh, schopný len prijímať dokumenty od svojich právnikov. Roky antipatického až nepriateľského zaobchádzania, ktoré sa mu dostalo od jeho “kolegov” ho nechali takmer tak opusteného vo verejnej sfére, než je teraz v Belmarsh, “napísali Ruby a Colvin. „A predsa práve na tomto mužovi, stále húževnatom, no výrazne oslabenom po desiatich rokoch neúnavného tlaku, spočíva budúcnosť slobodne písať a čítať.“