Nová analýza skoršie publikovaných dokumentov NSA, ktoré zverejnil bývalý zamestnanec Edward Snowden, naznačuje, že obeťami útokov dronov zameraných proti teroristom, môžu byť kvôli chybe programu aj mnohí civilisti.
V minulom roku unikli dokumenty o programe NSA, ktorý pripomína známy SkyNet z filmu Terminátor. NSA totiž skutočne používa pri vyhodnocovaní “teroristického správania” a následnej eliminácii takejto hrozby pomocou dronov, počítačový algoritmus a nie spravodajské informácie od ľudí v teréne.
Tento algoritmus pracuje s metadátami, teda údajmi o všetkých osobách vrátane informácií o ich pohybe, návštevách iných krajín, telefónnych záznamoch, kontaktoch, spoločných priateľoch a ďalších 80 rôznych premenných, na základe ktorých tento program vyhodnocuje potencionálne “teroristické správanie” a hrozbu.
Táto stratégia ale znamená aj značnú pravdepodobnosť, že nesprávne označených a zabitých môže byť aj veľa civilistov, vrátane novinárov, aktivistov či záchranárov. Napríklad v Pakistane je takto sledovaných a vyhodnocovaných 55 miliónov ľudí. Malá chybička – odchýlka v počítačovom algoritme, ktorá bola vyhodnotená na 0,008% môže vygenerovať tisíce nesprávnych výsledkov a tak ohroziť tisíce nevinných životov. V prípade Pakistanu to znamená 15 tisíc potencionálnych nevinných obetí. Niektoré testy dokonca ukázali ešte vyššiu možnú chybovosť algoritmu a to 0.18%, čo znamená 99 tisíc ľudí z 55 miliónov.
Americká vláda používa bezpilotné lietadlá v mnohých častiach sveta (Pakistan, Afganistan, Jemen, Somálsko) už od roku 2002. Len v Pakistane uskutočnili Američania od roku 2004 vyše 400 útokov pomocou dronov, obeťami ktorých bolo 3300 – 3600 ľudí, vrátane asi 600 civilistov a 200 detí. V Jemene napríklad OSN konštatovala, že v rokoch 2014 – 2015 zabili americké drony viac civilistov ako al-Kájda, proti ktorej boli zamerané
Nielen počítačoví experti a ľudskoprávni aktivisti sa pýtajú, či má zabíjanie na základe metadát vôbec zmysel. Ako niektorí hovoria “Možno je ľahké povedať Áno má to zmysel, ak sa to už stalo alebo sa to deje v cudzej krajine. Ale skúste si predstaviť, keď sa SkyNet obráti proti americkým občanom.”