MILIARDÁRI SI POČAS PANDÉMIE VÝRAZNE POLEPŠILI, ICH BOHATSTVO PRESIAHLO 11,4 BILIÓNY DOLÁROV. EKONOMICKÁ NEROVNOSŤ SA PREHLBUJE

55
Infografika - vývoj bohatstva 10 najbohatších Američanov počas pandémie

Podľa najnovších dát magazínu Forbes zbohatlo 2200 miliardárov sveta tento rok o 1,9 bilióna dolárov. To je viac než tohtoročný (nominálny) hrubý domáci produkt Talianska. Ich celkové bohatstvo sa tým zvýšilo na závratných 11,4 bilióna dolárov. Ide o 20 percentný nárast oproti minulému roku, a to napriek jednej z najvážnejších hospodárskych kríz v moderných dejinách; informuje magazín Robb Report

Americkí miliardári zaznamenali počas pandémie koronavírusu taktiež obrovské zisky a ich kolektívne bohatstvo v súčasnosti dosiahlo hodnotu 4 biliónov dolárov, píše Business Insider.

Podľa novej správy Američanov pre daňovú spravodlivosť (ATF) a Inštitútu pre politické štúdie (IPS) zaznamenali americké miliardári od 18. marca do 7. decembra rast čistého majetku o 36%.

Len 10 najbohatších amerických miliardárov – s Jeffom Bezosom, Elonom Muskom a Billom Gatesom, ktorí dominujú na prvých troch priečkach – má dnes majetok v hodnote viac ako 1 bilión dolárov, čím si počas pandémie polepšili o neuveriteľných 395 miliárd dolárov. To  je viac než tohtoročný (nominálny) HDP Nórska či Izraela.

„Amerika nikdy predtým nebola svedkom takého nahromadenie bohatstva v rukách pár jednotlivcov,“ uviedol v tlačovej správe Frank Clemente, výkonný riaditeľ spoločnosti Američania pre daňovú spravodlivosť. Clemente dodal: „Rast ich bohatstva je taký veľký, že by mohli sami poskytnúť stimulačné platby každému mužovi, žene a dieťaťu v krajine vo výške 3 000 dolárov a stále boli bohatší ako pred deviatimi mesiacmi.“

1 bilión dolárov, ktorý si miliardári pridali do svojho čistého imania, je skutočne väčší než balík stimulačných stimulov pre koronavírus vo výške 908 miliárd dolárov, o ktorom rokuje vláda USA.

Podľa správy Wall Street Journal správa Federálneho rezervného systému zistila, že Američania mali k 3. štvrťroku 2020 celkové čisté imanie vo výške 123,52 bilióna dolárov. Celkové imanie miliardárov vo výške 4 bilióny dolárov predstavuje 3% z tohto celkového množstva. To znamená, že ak by bol zvyšok čistého imania národa rovnomerne rozdelený, každý Američan by mal čisté imanie vo výške 361 000 dolárov. To je stále menej ako 0,1% čistého imania Jeffa Bezosa.

Čisté národné bohastvo samozrejme nie je rovnomerne rozdelená. V roku 2018 Fed zistil, že 4 z 10 Američanov nedokážu vykryť núdzové výdavky vo výške 400 dolárov bez nutnosti pôžičky.

Počas pandémie koronavírusu mala podľa zistení Pew Research Center takmer polovica dospelých s nižšími príjmami problémy so zaplatením svojich účtov. Asi tretina tvrdí, že mali problém so splácaním nájomného alebo hypotéky. Celkovo mali prepustení s nízkymi príjmami menšiu pravdepodobnosť, že budú opäť pracovať, ako ich rovesníci s vyššími príjmami.

Chuck Collins, riaditeľ Programu pre nerovnosť a spoločenské blaho na Inštitúte politických štúdií uviedol pre Business Insider, že zvýšená koncentrácia bohatstva v rukách miliardárov nemusí pre svet po pandémii znamenať nič dobré.

„V post-covidovom svete nebude veľa podnikateľov schopných konkurovať týmto novým koncentráciám monopolného vlastníctva a politickej moci miliardárov,“ uviedol Collins.

„Chystáme sa vstúpiť do bolestnej zimy, v ktorej budú milióny domácností čeliť vysťahovaniu, exekúcii a strate majetku. Táto nerovnováha bohatstva nakoniec ohrozuje samotné zdravie ekonomiky a spoločnosti, v rátane ďalšieho poklesu kúpnej sily strednej a robotníckej triedy.“