140 OBETÍ LETECKÉHO ÚTOKU V JEMENE A REKORDNÉ ZBRAŇOVÉ OBCHODY MEDZI SAUDMI A USA

629
záchranári a civilisti pomáhajú obetiam po útoku na pohrebnú sálu v Sána, zdroj: facebook

Letecký útok na pohrebnú sálu, ktorý sa odohral v sobotu v jemenskom hlavnom meste Saná, si vyžiadal podľa zdravotníkov OSN viac než 140 obetí a vyše 525 zranených.

Jemenská revolučná vláda tvrdí, že raketový útok na trúchliacich, ktorí sa zhromaždili na počesť zosnulého otca ministra vnútra, ktorý zomrel v piatok, spáchala koalícia vedená Saudskou Arábiou. Tá však na operácii poprela akúkoľvek účasť.

Medzi mŕtvymi a zranenými boli hlásení aj “dôležití kmeňoví vodcovia”, čo by mohlo byť aj dôvodom pre útok na významné smútočné zhromaždenie, kde sa stretli vysokí predstavitelia revolučnej vlády.

Saudskej Arábii a koalícii krajín, ktoré sú zapojené vo vojne v Jemene proti šiítskym rebelom a novej vláde, je pripisovaných množstvo útokov na civilné ciele, vrátane útokov na nemocnice, školy, trhy, obytné štvrte, či svadobné a smútočné sprievody. Počet civilných obetí sa odhaduje na 10-tisíc, 28 miliónov Jemenčanov trpí kvôli 18-mesiacov trvajúcej vojne hladom a nedostatkom základných potrieb, 370-tisíc detí trpí ťažkou podvýživou.

Spravodajca ITV News Neil Connery, ktorý bol na mieste útoku, našiel v pozostatkoch pohrebnej sály fragment jednej z bômb, ktorá bola podľa jemenského vojenského dôstojníka bombou Mark 82, americkej výroby, ktorá je jednou z najčastejšie používaných leteckých bômb na svete.

Hovorca americkej Národnej bezpečnostnej rady v sobotu povedal, že Spojené štáty preskúmajú svoju podporu Saudmi vedenej koalícii v Jemene. “Americká bezpečnostná spolupráca so Saudskou Arábiou nie je bianko šek,” uviedol Ned Price vo vyhlásení. “Vo svetle tejto a ďalších nedávnych incidentov sme zahájili okamžitú revíziu našej, už vo veľkej miere zredukovanej pomoci Saudmi vedenej koalícii.”

Spojené štáty počas pôsobenia Baracka Obamu v prezidentskom úrade, uzatvorili so saudským kráľovstvom rekordné obchodné dohody na vývoz zbraní v hodnote 60 miliárd dolárov, čo nemá v 71-ročnom Saudsko-Americkom partnerstve obdoby (počas pôsobenia G.W.Busha to bolo 16 miliárd dolárov). Napriek “incidentom” a správam o vojnových zločinoch, Obamova administratíva uzatvorila začiatkom septembra so Saudskou Arábiou ďalšiu dohodu o dodávkach zbraní a ďalšieho vojenského vybavenia v hodnote 115 miliárd dolárov.

V reakcii na útok sa tisíce Jemenčanov, mnoho z nich ozbrojených, zhromaždilo v nedeľu v sídle Organizácie spojených národov v Saná a vyzvali na medzinárodné vyšetrovanie leteckého útoku.

Humanitárny koordinátor OSN v Jemene Jamie McGoldrick vyhlásil, že humanitárni pracovníci v krajine sú “šokovaní a pobúrení” skutočnosťou, že letecké nálety zasiahli pohrebnú sieň plnú smútočných hostí. Nálety označil za “strašný útok”

Medzi najväčších dodávateľov zbraní Saudskej Arábii patrí aj Veľká Británia, ktorá počas prvých 12 mesiacov konfliktu v Jemene udelila licenciu na vývoz zbraní do saudského kráľovstva v hodnote 3,3 miliardy libier.

K situácii sa vyjadril britský Minister zahraničia pre Blízky východ a Afriku, Tobias Ellwood slovami “Som hlboko znepokojený správami o leteckom útoku, ktorý včera zasiahol smútočnú sieň v jemenskom hlavnom meste Saná. Scény z miesta sú šokujúce. Vyjadril som dnes svoje obavy saudskému veľvyslancovi v Londýne a nalieham na Saudmi vedenú koalíciu, aby vyšetrovanie incidentu brali ako urgentnú záležitosť. Neexistuje vojenské riešenie tohto konfliktu. Apelujeme na všetky strany, aby obnovili politické rozhovori a ukončili nepriateľstvo.”


http://www.teraz.sk/zahranicie/masaker-sana-letecky-utok-pohreb/221743-clanok.html
https://www.theguardian.com/world/2016/oct/08/saudi-led-coalition-airstrike-hit-yemen-funeral-officials-say

ZDROJitv.com
ROZHĽADY
Globálnym civilizačným procesom, predovšetkým geopolitike, ekonomickej nerovnosti, vojenským intervenciám a dopadom západnej mocenskej hemisféry na zvyšok sveta sa venujem posledných 15 rokov. V rámci kapacít príležitostne prekladám články a videá, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské i environmentálne súvislosti. Som otec, dobrodruh, kultúrny antropológ, ktorý miluje svoju domovinu, ctí históriu, tradície a prírodnú krajinu, ktoré pomáha chrániť a zachovávať, odmietajúci politické či náboženské ideológie. Nadovšetko si ctím humanitu, mier, spravodlivosť a pravdu a tieto kvality sa snažím žiť a aj vnášať do sveta, ktorý spoluvytváram.