Drew Binsky je 27-ročný americký cestovateľ a blogger, ktorý má odvážny cieľ – navštíviť všetky krajiny sveta a to kým dovŕši 30 rokov. Už dnes má na konte úctihodných 153 krajín. Jeho cestovanie začalo v roku 2012 štúdiom v Prahe, neskôr sa rozhodol odísť do Južnej Kórei a učiť angličtinu.
Tento rok zavítal aj do “mediálnymi mýtami opradeného” Iránu, ktorý spolu so Severnou Kóreou a Ruskom predstavuje pomyselnú Os zla, ktorá ohrozuje samotnú existenciu Spojených štátov a demokracie vo svete.
Preto ho ako Američana, navyše so židovskými koreňmi veľmi prekvapila realita, ktorá ani nemohla byť ďalej od medializovaných informácií, výrokov politikov a jeho očakávaní.
“Zo všetkých mojich ciest v 137 krajinách je práve Irán miestom, kde som našiel tých najpohostinejších a najpriateľskejších ľudí na svete. Úplní cudzinci ku mne na uliciach prichádzajú, od veľkých miest až po malé mestečká a ponúkajú mi šálku čaju vo svojom obchode alebo posteľ vo svojom dome.
Som presvedčený, že môžem prísť do Iránu s prázdnymi vreckami a rovnako ľahko sa spriatelím, prídem k vynikajúcim jedlám a budem uvítaný v príjemnom dome ako súčasť rodiny.
Počas posledných 2 týždňov som povedal desiatkam Peržanov, že som Američan a Žid, a na rozdiel od toho, čo si možno myslíte, mali ma ešte radšej, zvýšilo to ich záujem, ako aj množstvo otázok. Od nikoho v tejto krajine som doteraz nepocítil ani nepatrný prejav nepriateľstva.”
“Historické pamiatky sú fascinujúce, ale láskavosť ľudí je za hranicami slov. Hoci aj hovoria minimálne anglicky, ich úprimný úsmev vám napovie pravdu o ich dobrom srdci.
Nikdy som sa tu necítil v nebezpečí, pretože 100% ľudí, ktorých som stretol na mňa dohliadalo, aby mali istotu, že som v poriadku a cítim sa dobre.
To čo si na miestnych najviac cením je, že kedykoľvek som sa priblížil, vždy boli veľmi úctiví a nikdy ma nežiadali o peniaze. Dokonca ani v obchodoch na bazáre ma nenútili si niečo kúpiť a keď som zabudol v jednom obchode na výdavok, majiteľ ma naháňal cez celý trh, aby mi vrátil drobné.
Irán je tak jedinečný pretože je autentický, reálny a nie je preplnený turistami.”
“Môžem vám sebavedomo povedať, že o tejto krajine vládne úplne mylná predstava. To čo vidíte v televízii a čo vám povedia politici by nemohlo byť ďalej od pravdy. Pokiaľ ide o mňa, Irán je najviac nepochopeným miestnom na planéte. Ak stále neveríte tomu, čo vravím, tak to skúsime s číslami:
Za posledných 10 rokov sa tu odohral jediný teroristický útok a to 17.6.2017 na budovu parlamentu v Teheráne. V USA sa za rovnakú dobu odohralo 250 teroristických útokov. V Iráne je extrémne nepravdepodobný únos turistov či ich zabitie. Čo sa týka drobných zločinov tie samozrejme existujú, ako aj inde vo svete, no v porovnaní s inými miestami, ktoré som navštívil, v oveľa menšej miere. Ľudia sú veľmi úprimní, srdeční a pohostinní. Podľa mňa má Irán smolu, že sa nachádza v nestabilnom regióne. Keby ste ho totiž umiestnili na mape niekde inde, pohľad naň by sa úplne zmenil. Pravda je taká, že sa v Iráne cítim bezpečnejšie než v mojej vlastnej krajine.”
“Naozaj ma rozosmieva, keď si čítam niektoré komentáre a počúvam ľudí, ktorí nazývajú moje videá “propaganda”. Moje videá ani nemôžu byť od propagandy ďalej!!! Sprostredkúvam vám pravdu z mojej skúsenosti v tejto krajine. Nikto mi nehovorí, ako mám robiť svoje videá. Urobil som to len preto, lebo cítim potrebu zdieľať to, čo vidím. A dúfam, že aj vďaka mojim videám o Iráne, sa zbavíte svojich negatívnych stereotypov o tomto pokornom národe a uvedomíte si, že je to jedno z najbezpečnejších a najlepších miest na návštevu na našej planéte.”
Podobné skúsenosti ako mladý americký dobrodruh šíria aj mnohí ďalší cestovatelia, ktorí sa snažia svojou trochu prispieť k búraniu mýtov o Iráne. Medzi nimi samozrejme aj cestovatelia zo Slovenska …