CHLAPEC, Z KTORÉHO MÉDIÁ UROBILI IKONU SÝRSKEJ VOJNY, ŽIJE NAĎALEJ V ALEPPE A JEHO RODINA PODPORUJE ASADA

929
Omran Daqneesh, zdroj: facebook

Sýrske a libanonské médiá priniesli rozhovor s rodinou 5-ročného chlapca Omrana Dagneesha, ktorá dodnes žije v Aleppe a zostala verná sýrskemu režimu.

Fotografiu zraneného a otraseného Omrana sediaceho v sanitke, ktorý sa stal v auguste minulého roka obeťou výbuchu vo východnom Aleppe, využili okamžite svetové médiá k vykresleniu brutality sýrskych a ruských vojsk, ktoré mali údajne stáť za početnými útokmi na civilné obyvateľstvo vo východnom Aleppe. Túto oblasť ovládali od začiatku vojny mnohé džihádistické skupiny, vrátane Al-Nusry (pobočka Al-Kájdy v Sýrii), ktorá prevzala kontrolu od FSA.

Odlišná perspektíva "jedinečných záberov", zdroj: facebook
Odlišná perspektíva “jedinečných záberov”, zdroj: facebook

Napriek tomu, že boje v Aleppe, ani v iných častiach Sýrie nemali žiadne pokrytie zo strany západných médií, tieto vytrvalo a nekriticky prijímali a zdieľali sprostredkované informácie a zábery pochybných aktivistov a novinárov na voľnej nohe, ktorí neskryto vyjadrovali svoje sympatie sýrskej “revolúcii” a teroristickým skupinám. Medzi týchto aktivistov patrili aj tzv. Biele prilby, členov ktorých, oslobodení obyvatelia východného Aleppa, nazvali posluhovačmi teroristov, ktorí sa starali len o ozbrojencov a propagandu.

Fotografia, ktorá mala za úlohu démonizovať sýrsky režim prezidenta Asada, ale aj jeho spojencov, hlavne Rusko a Irán, a ktorá okamžite obletela svet, bola dielom protivládneho aktivistu Mahmouda Raslana. Ten bol preukázateľným priateľom a podporovateľom teroristických skupín vo východnom Aleppe, vrátane skupiny Nour Al Din Zinki, ktorá sa “preslávila” videom, na ktorom jej členovia popravili len 12-ročného palestínskeho chlapca odrezaním hlavy.

Utrpenie ľudí v oboch rozdelených častiach Aleppa sa skončilo v decembri 2016, keď teroristické skupiny prijali podmienky kapitulácie a spolu s rodinami a podporovateľmi sa stiahli z východnej časti mesta do iných častí regiónu a do novej teroristickej dŕžavy, Idlibu. Po polroku normalizácie vzťahov a situácie v ťažko skúšanom Aleppe, prehovoril aj otec 5-ročného Omrana, ktorý sa dnes teší dobrému zdraviu.

https://www.youtube.com/watch?v=LCMFKpfkaAI

“Ten príbeh je dobre známy. Vyfotografovali ho, všade to uverejnili a obchodovali s jeho krvou,” povedal Omranov otec. Po smutnom incidente sa rozhodol synovi kvôli bezpečnosti zmeniť meno a ostrihať mu vlasy. “Nebol som ochotný pokračovať v ich šaráde”, hovorí na ponuky, ktoré mal sprostredkovať jeden z protivládnych novinárov. Za rozhovor, v ktorom by obvinil sýrsku vládu a armádu mu mali ponúknuť “materiálnu pomoc a veľké peniaze”. Namiesto toho otec využil prvú šancu a dostal rodinu do bezpečnejšieho, západného Aleppa pod kontrolou armády.

V jednom z rozhovorov otec Omrana tiež spomínal na smutnú noc. Podľa jeho slov nebolo pred výbuchom počul bojové lietadlá ani rakety a netuší, čo výbuch spôsobilo. “Nevedel som, čo sa to stalo, išiel som hľadať svoju rodinu medzi sutiny, Omran bol so mnou. Počas toho ho zobrali členovia Bielych prilieb na natáčanie. Dcéra bola tiež zranená. Všetci sme boli ľahko zranení, ale Ali bol zranený ťažko a po troch dňoch umrel.”

Na adresu sýrskej armády, na démonizáciu ktorej bol zneužitý aj jeho syn sa vyjadril slovami: “Sýrska armáda vždy chránila túto krajinu, slúžil som v sýrskej armáde, je to povinnosť sýrskej armády chrániť ľudí, chrániť krajinu, chrániť civilistov, armáda sú ľudia a ľudia sú armáda.”

 

ROZHĽADY
Globálnym civilizačným procesom, predovšetkým geopolitike, ekonomickej nerovnosti, vojenským intervenciám a dopadom západnej mocenskej hemisféry na zvyšok sveta sa venujem posledných 15 rokov. V rámci kapacít príležitostne prekladám články a videá, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské i environmentálne súvislosti. Som otec, dobrodruh, kultúrny antropológ, ktorý miluje svoju domovinu, ctí históriu, tradície a prírodnú krajinu, ktoré pomáha chrániť a zachovávať, odmietajúci politické či náboženské ideológie. Nadovšetko si ctím humanitu, mier, spravodlivosť a pravdu a tieto kvality sa snažím žiť a aj vnášať do sveta, ktorý spoluvytváram.