DANIEL HALE ODSÚDENÝ ZA ZVEREJNENIE PRAVDY O AMERICKOM DRONOVOM PROGRAME ZÍSKAL CENU ZA INTEGRITU

259
Bojový dron, Daniel Hale

Spoločnosť Sam Adams Associates udelila informátorovi o bojových dronoch Danielovi Haleovi Cenu Sama Adamsa za integritu v spravodajskej službe za rok 2021.

Daniel Hale je bývalý analytik spravodajských služieb vojenského letectva v programe bezpilotných lietadiel. Počas svojej služby v rezorte obrany získal a prostredníctvom tlače zverejnil utajované dokumenty, ktoré odhalili zločinný charakter amerického programu cielených atentátov bojovými dronmi, ktoré majú na svedomí až 90% civilných strát.

V stanovisku Sam Adams Associates o víťazovi za rok 2021 sa ďalej uvádza:

“Uniknuté dokumenty – zverejnené v The Intercept 15. októbra 2015 – odhalili, že od januára 2012 do februára 2013 zabili nálety dronov pri špeciálnych operáciách USA viac ako 200 ľudí. Z mŕtvych bolo iba 35 zamýšľaných cieľov. Z dokumentov vyplýva, že počas jediného päťmesačného obdobia operácie nebolo pri leteckých útokoch takmer 90 percent ľudí zamýšľaným cieľom. Nevinní civilisti – často okoloidúci – boli bežne kategorizovaní ako „nepriatelia zabití pri akcii“.

Hale sa 31. marca bol uznaný vinným z jediného obvinenia podľa zákona o špionáži, s uložením maximálneho trestu 10 rokov. V júli bol odsúdený na 45 mesiacov väzenia za odhalenie dôkazov o vojnových zločinoch USA. V ručne písanom liste sudcovi Liamovi O’Gradymu Hale vysvetlil, že útoky dronov a vojna v Afganistane „nemali nič spoločné so zamedzovaním terorizmu v USA, no oveľa viac mali spoločné s ochranou ziskov výrobcov zbraní a takzvaných dodávateľov pre obranu. “

Hale tiež citoval vyhlásenie bývalého admirála amerického námorníctva USA Gene LaRocque z roku 1995: „Teraz zabíjame ľudí bez toho, aby sme ich niekedy videli. Teraz stlačíte tlačidlo vzdialené tisíce kilometrov … pretože všetko sa deje pomocou diaľkového ovládača, nemusíte mať žiadne výčitky … a potom prídeme víťazne domov.“

Počas svojej vojenskej služby v rokoch 2009 až 2013 sa Daniel Hale zúčastnil programu amerických bezpilotných lietadiel a spolupracoval s NSA a JSOC (Joint Special Operations Task Force) na leteckej základni Bagram v Afganistane. Po odchode z letectva sa Hale stal otvoreným odporcom amerického programu cieleného zabíjania, zahraničnej politiky USA vo všeobecnosti a zástancom informátorov. Vyjadroval sa na konferenciách, fórach a verejných paneloch. Výrazne sa predstavil v ocenenom dokumente National Bird, filme o informátoroch v americkom programe dronov, ktorí trpia morálnym zranením a posttraumatickým syndrómom (PTSD).

Sam Adams Associates chcú vzdať poctu Danielovi Haleovi za vykonanie životne dôležitej verejnej služby za veľkú osobnú cenu – väzenie za vypovedanie pravdy. Naliehavo žiadame ukončenie vojny proti informátorom a pripomíname vládnym predstaviteľom, že systém klasifikácie utajení nikdy nebol určený na zakrytie vládnych zločinov. Pre tento účel je potrebné rešpektovať a zachovať právo verejnosti vedieť o nezákonných krokoch svojej vlády – vrátane nepriaznivých dôsledkov politík vykonávaných v ich mene.

Hale je 20. držiteľom ceny Sama Adamsa za integritu v spravodajských službách. Medzi jeho významných kolegov patria Julian Assange a Craig Murray, obaja tiež nespravodlivo uväznení za zverejňovanie pravdy. Medzi ďalších držiteľov Ceny Sama Adamsa patrí informátor NSA Thomas Drake; informátorka FBI o 11.septembri Coleen Rowley; či informátorka GCHQ Katharine Gun, ktorej príbeh bol prerozprávaný vo filme Oficiálne tajomstvá. Úplný zoznam ocenených Sama Adamsa je k dispozícii na samadamsaward.ch.”

ROZHĽADY
Globálnym civilizačným procesom, predovšetkým geopolitike, ekonomickej nerovnosti, vojenským intervenciám a dopadom západnej mocenskej hemisféry na zvyšok sveta sa venujem posledných 15 rokov. V rámci kapacít príležitostne prekladám články a videá, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské i environmentálne súvislosti. Som otec, dobrodruh, kultúrny antropológ, ktorý miluje svoju domovinu, ctí históriu, tradície a prírodnú krajinu, ktoré pomáha chrániť a zachovávať, odmietajúci politické či náboženské ideológie. Nadovšetko si ctím humanitu, mier, spravodlivosť a pravdu a tieto kvality sa snažím žiť a aj vnášať do sveta, ktorý spoluvytváram.