Príbehy z východného Aleppa upriamovali na seba pozornosť sveta, kým každodenné útoky teroristických skupín na civilistov pokračovali a stáli životy tisícov nevinných ľudí, vrátane žien a detí. Príbehy týchto Sýrčanov však nikto nezaznamenával a médiami zostali nepovšimnuté, pretože nad nimi viala nesprávna vlajka – vlajka Sýrskej arabskej republiky.
Sociálne siete a mediálny priestor zahltilo množstvo šokujúcich správ a záberov, ktoré sa nekriticky a bez kontextu či zisťovania zdroja šírili do éteru, kde vyvolávali informačný chaos a ešte silnejšie emócie. Tieto správy si zasluhujú systematickú analýzu, pretože ako sa už ukázalo, množstvo z nich bolo vyfabrikovaných a cielene manipulovalo realitu v prospech povstalcov a teroristov, pričom tieto dve kategórie sa už ani tým najhúževnatejším podporovateľom revolúcie nedarí rozlíšiť a čoraz častejšie sa otvorene priznáva, že žiadni “umiernení rebeli” či “opozícia” v Sýrii už viac neexistuje.
Medzi správy, ktoré mali za cieľ dehumanizovať sýrsku arabskú armádu, spoločne s ruskými, irackými jednotkami a Hizballáhom, patrili v posledných dňoch oslobodzovania Aleppa nielen statusy a videá na sociálnych sieťach protivládnych aktivistov, ale aj podozrenia o genocíde žien a detí či hromadných samovraždách žien zo strachu pred znásilnením sýrskou armádou, ktoré vo veľkom štýle šírili svetové médiá. To všetko navzdory tomu, že sa dodnes nenašiel pre takéto obvinenia dôkaz (hoc predtým nikdy nechýbal po ruke mobilný telefón či aspoň mŕtve telo) a pritom sa už v tom čase nachádzali na mieste viacerí nezávislí novinári, dokumentaristi a humanitárni pracovníci.
Keď chýbajú vhodné zábery či informácie, dajú sa však aj šikovne vyrobiť a ukážkovo to predviedli spravodajcovia pre katarskú televíziu Al-Jazeera. Tá zverejnila video, ktoré navodzuje skutočný pocit strachu, beznádeje a chaosu, ktorý podľa aktérov videa nastal kvôli sýrskym a ruským jednotkám brániacim civilistom v opustení východného Aleppa cez koridory, ktoré sami vytvorili.
Nezostrihané video však odhaľuje celú situáciu a prácu očividne protivládnych aktivistov v trochu inom svetle. Kým na začiatku pokojne stoja mimo pohybujúceho sa davu, pričom nie je jasné, či ľudia smerujú von z mesta alebo sa vracajú kvôli uzavretým koridorom dovnútra, ako tvrdia aktivisti, v momente ako sa ľudia rozbehnú a celá situácia naberá na dramatickosti, pridajú sa na povel jedného z nich do davu, namiesto toho, aby zistili, čo paniku vyvolalo. Kameru preberá druhý muž v kapucni, ktorý okamžite pridáva sprievodné slovo o ľuďoch, ktorých ohrozuje sýrska armáda a pripomenie, že ide o koridory zriadené Rusmi. Keď sa ho niekto pýta, čo sa deje, automaticky odpovedá, aby bežal, pretože na nich útočia. Neskôr je vidieť, že mnoho ľudí po stranách ulice postáva, no mladík pokračuje v behu a kameru otáča dohora. Najzaujímavejšia situácia nastáva v okamihu, keď zaznie streľba. Aktivista totiž prechádza okolo skupiny mužov so samopalmi – pravdepodobne členov niektorej teroristickej organizácie, no napočudovanie im nevenuje žiadnu pozornosť a video teda “správne” navodzuje dojem, že ide o paľbu sýrskej armády na utekajúcich civilistov.
Médiá a ich spravodajcovia sa však uchýlili ešte k absurdnejším praktikám, aby upevnili svoju jednostrannú pozíciu a agendu. Neetická a doslova nehumánna sa dá označiť reportáž katarskej Al-Jazeery, ktorú prebral aj britský Channel 4, ktorý dané videozábery zdieľal ako dôkaz ruského a sýrskeho bombardovania cieleného na detskú nemocnicu vo východnom Aleppe. Z nezostrihaného videa je však zrejmé, že scénka s batoľatmi bola zohraná a herečky v nej využili už mŕtve telá malých detí, ktoré zdanlivo zachraňujú z inkubátorov v zasiahnutej nemocnici. Nezávislá novinárka Vanessa Beeley pritom v korešpondencii s britským spravodajcom Channel 4 Paraicom O’Brienom uviedla, že jedinú detskú nemocnicu vo východnom Aleppe, podľa Aleppo Medical Association, využívala teroristická skupina al-Nusra ako svoje veliteľstvo a súd pre dodržiavanie práva šaría.