Sýrska vláda obnovila prívod vody do Damasku. Povstalci sa z územia s hlavnými vodnými zdrojmi stiahli. Sýrsky generál a vyjednávač Ahmad Ghadban bol zabitý ostreľovačom.
Tri týždne trvajúca kríza s dodávkami vody do hlavného sýrskeho mesta je zdá sa u svojho konca. V piatok popoludní bola medzi vládou a povstalcami prijatá dohoda, vďaka ktorej získava armáda kontrolu nad vodnými zdrojmi, informoval Al-Masdar News.
Sýrska arabská armáda vo štvrtok obsadila dedinu Bassima a odstrihla ozbrojencov od vodných prameňov Ain al-Fidža. Časť militantov tak zostala bez zásob a bola nútená sa vzdať. Spoločne s civilistami boli z oblasti evakuovaní.
Vodní inžinieri a technici mohli oficiálne začať s prácami na obnove dodávok vody potom, čo sa ozbrojenci stiahli z tejto oblasti, uviedli vojenské zdroje v Damasku.
Zvyšné územie Wadi Barada zostáva, podľa dohody s vládou v rukách povstalcov, ktorí oblasť vodných zdrojov pre hlavné mesto opustili.
AKTUALIZOVANÉ 14.1.2017, 23:00
Vládny vyjednávač generál Ahmad Ghadban, ktorý viedol ofenzívu a sprostredkoval dohodu s povstalcami bol dnes zabitý. Ghadbana zastrelil povstalecký ostreľovač, keď išiel s technickou posádkou z vodnej čerpacej stanice Ain al-Fidža.
Hlavné mesto s takmer 7 miliónmi obyvateľov, zažívalo nedostatok vody od 22.decembra, kedy došlo k prerušeniu hlavných dodávok, ktoré z 80% tvorí práve voda z údolia Barada. Zo zodpovednosti sa obviňovali obe strany ozbrojeného konfliktu. Podľa sýrskych zdrojov poškodili povstalci z Frontu an-Nusra výbuchmi nielen hlavné vodovodné vedenie, ale ho aj znečistili ropou. Povstalci zase tvrdili, že poškodenie vodovodu spôsobil nálet vládnych stíhačiek.
Sýrska vláda po neúspešných rokovaniach s povstalcami reagovala obnovením bojov v snahe získať pod kontrolu dôležité vodné zdroje. Džihádisti sa vyhrážali ďalším otrávením prameňov Barady a poslali sýrskej vláde ultimátum tzv. baradskú deklaráciu, v ktorej žiadali zastavenie armádnej ofenzívy a odstúpenie vlády. Pod deklaráciu sa podpísala aj organizácia známa ako Biele helmy.
Vláda Bašára Asada sa vtedy obrátila na Bezpečnostnú radu OSN, ktorú upozornila na snahu povstalcov pripraviť civilné obyvateľstvo o vodu, čo je podľa medzinárodného práva vojnovým zločinom.
Medzi sýrskou vládou a povstalcami (s výnimkou teroristických skupín) platí od 30. decembra prímerie, ktoré sprostredkovalo Rusko a Turecko. Podporu získalo aj od OSN.