Európska komisia prijala v stredu ráno nové usmernenie o označovaní pôvodu tovarov z územia okupovaných Izraelom od júna 1967. Nariadenie bude obsahovať pokyny pre označovanie výrobkov z osád na Západnom brehu. V nadväznosti na toto rozhodnutie Európskej komisie bol v stredu večer povolaný a na ministerstve zahraničia v Jeruzaleme pokarhaný veľvyslanec EÚ v Izraeli Lars Faaborg-Andersen.
V nových usmerneniach sa uvádza, že EÚ neuznáva izraelskú suverenitu nad rámec hraníc z roku 1967, bez ohľadu na stav týchto území podľa izraelského práva, a preto má záujem, aby právne a správne opatrenia EÚ odrážali tento postoj.
Podľa dokumentu, presadzovanie zásad bude platiť pod vedením agentúr v rámci 28 členských štátov EÚ. Členské krajiny si určia, aké tresty zavedú v prípade nedodržiava predpisov. Predpisy budú vyžadovať, aby štáty uvaľovali sankcie voči každému, kto ich poruší a neoznačuje produkty z izraelských osád. Európska komisia si tiež ponecháva možnosť začatia konania na objasnenie porušovania v prípade, že členské štáty nebudú riešiť veci sami.
Podľa nových pravidiel budú musieť byť výrobky pochádzajúce z nelegálnych osád označené celou geografickou informáciou, tzn. že doterajšie označenie “produkt zo Západného brehu” nahradí nové označenie “produkt zo Západného brehu (izraelskej osady)”.
Predpisy tiež uvádzajú, že “výrobky Palestíny”, ktoré nie sú vyrábané v osadách, budú označené ako “produkty zo Západného brehu (palestínsky výrobok)” alebo “výrobok z Gazy” alebo ako “produkt Palestíny”.
V prípade, že produkt sa dostane do EÚ a nie je jasne označený v súlade s miestom pôvodu, maloobchodné reťazce môžu tieto informácie požadovať priamo od dodávateľov v Izraeli, na západnom brehu Jordánu, na Golanských výšinách alebo od európskych dovozcov.
Tieto usmernenia budú platiť pre čerstvé ovocie a zeleninu, víno, med, olivový olej, vajcia, hydinu, bioproduktu a kozmetiku. Nebudú sa vzťahovať na balené potraviny a priemyselné výrobky, ktoré nie sú kozmetikou.
Izraelské ministerstvo zahraničia reagovalo tým, že Európska únia “sa pre politické motívy rozhodla urobiť neobvyklý a diskriminačný krok” v čase, keď Izrael čelí vlnu teroru. Vo vyhlásení sa ministerstvo vyjadrilo, že je “prekvapené a dokonca rozhnevané tým, že sa EÚ rozhodla zaviesť dvojaký meter proti Izraelu, zatiaľ čo ignoruje 200 územných sporov na celom svete, vrátane samotnej EÚ alebo priamo na Izraelskom prahu.”
Podľa izraelského ministerstva “označovanie produktov neposunie mierové rozhovory medzi Izraelom a Palestínčanmi, naopak, môže to posilniť iba odmietnutie palestínskej samosprávy uskutočniť priame rokovania s Izraelom – rokovania, ktoré ako Európska únia tvrdí, podporuje.” Podľa Izraela nové usmernenie EÚ “posilnia radikálne prvky, ktoré tlačia na bojkot proti Izraelu a ktoré popierajú právo na jeho existenciu” a tiež “môžu mať dôsledky na vzťahy medzi Izraelom a EÚ. ” Izraelskí odborníci z právneho oddelenia ministerstva zahraničia analyzujú a formulujú právne stanovisko, ako aj spôsob reakcia na nové európske nariadenia.
Rozhodnutie prijaté v stredu Európskou komisiou je výsledkom troch rokov administratívnych prác a diskusie európskych inštitúcií. Počas tejto doby EÚ opakovane varovala Izrael nad možnými dôsledkami pokračujúcej výstavby nelegálnych osadách na palestínskych územiach a Golanských výšinách.
*Od roku 1967 pokračuje Izrael v rozpore z medzinárodným právom v zaberaní palestínskeho územia, konfiškuje pôdu, búra domovy Palestínčanov, stavia ploty a tzv. checkpointy, ktoré systematicky rozdeľujú zmenšujúce sa palestínske územie na malé časti, ktoré sú kontrolované izraelskými silami. Izrael taktiež kontroluje hranice, letiská, more, ale aj zásoby pitnej vody, či dodávky elektriny na územiach obývaných Palestínčanmi. Na tzv. okupovaných územiach sa dnes nachádza niekoľko desiatok nelegálnych osád, v ktorých žije 500 až 600 tisíc izraelských osadníkov. Táto okupácia a marenie snahy vzniku samostatného Palestínskeho štátu je hlavným dôvodom konfliktov medzi Palestínčanmi a Izraelčanmi. (pozn.prekladateľa)