Prezident Francois Hollande čelí ostrej kritike za udelenie najvyššieho francúzskeho vyznamenania saudskému korunnému princovi Mohammed bin Nayefimu.
Na schôdzke politikov, ktorá sa konala 4. marca v Paríži, bolo princovi Nayefimu udelené vyznamenanie Čestnej légie “za jeho úsilie v boji proti extrémizmu a terorizmu.” Paríž je vďačný Saudskej Arábii za podporu v boji proti tzv. Islamskému štátu, ktorého členovia zorganizovali teroristické útoky vo francúzskom hlavnom meste v novembri 2015. Prezident Hollande taktiež získal najvyššie ocenenie Saudskej Arábie pri jednej zo svojich návštev v krajine.
Väzby medzi oboma krajinami sú silné, rovnako ako ich obchod so zbraňami. Saudská Arábia sa stala najväčším importérom zbraní na svete, v roku 2014 investovala do zbraní 6,4 miliardy dolárov. Najväčším vývozcom zbraní na Blízky Východ v hodnote 8,4 miliard dolárov (celosvetovo 23,7 miliardy) zostávajú stále USA, no Francúzsko je tiež významným hráčom a tretím najväčším exportérom zbraní vo svete, v hodnote 4,9 miliardy dolárov.
Správa o udelení francúzskeho najvyššieho vyznamenania saudskému princovi vyvolala ostrú kritiku medzi opozičnými politikmi, ľudskoprávnymi organizáciami a aj medzi ľuďmi na sociálnych médiách, hlavne odporcov trestu smrti. Saudská Arábia začiatkom marca vykonala už 70. popravu, sťatím muža odsúdeného za vraždu. 2. januára tohto roku bolo popravených 47 ľudí obvinených z “terorizmu” , vrátane šiitského duchovného Nimr al-Nimra, čo rozhorelo vážne u šiítskeho obyvateľstva. Väčšina ľudí odsúdených na smrť je v Saudskej Arábii sťatá mečom, pred samotnou smrťou sú však odsúdenci často aj kruto týraní.
Sporná je aj úloha akú zohráva Saudská Arábia priamo v boji proti terorizmu, nakoľko aj v samotnej Sýrii sa preukázalo, že práve Saudská Arábia bola a je významným podporovateľom mnohých džihádistických skupín, zväčša napojených na Al-Kajdu. Kritike zo strany OSN čelí Saudská Arábia aj za vojenskú intervenciu v Jemene, kde naplno prepukla humanitárna kríza a podľa najnovších údajov až 21 miliónov ľudí potrebuje pomoc.
Francúzsky poslanec Europarlamentu a viceprezident strany Národná fronta Florian Filippot odsúdil prezidentove rozhodnutie slovami:„Hollande vyznamenal rádom Čestnej légie korunného princa Saudskej Arábie: máme teda hovoriť o ráde hanby? Je to kapitulácia elít.”
Rád Čestnej légie je národné vyznamenanie zriadené 19. mája 1802 Napoleonom Bonapartom. Tento rád je najvyšším štátnym vyznamenaním a uznaním zvláštnych zásluh vo Francúzsku.