Soleimani bol tvárou ozbrojenému odporu proti ISIS v Iraku a Sýrii a veľkým dielom prispel k porážke ISIS, uviedol expert, ktorý chce zostať v anonymite. Minulý rok Soleimani tiež kritizoval Pakistan za to, že krajina zlyhala v kontrole teroristických skupín na svojom území a tieto skupiny útočili na skupiny Iránskych revolučných gárd.
Nové Dillí: Vzťahy Indie s Qasemom Soleimanim môžu byť v rovine špekulácií, no zabitý veliteľ elitných síl Quds Iránskej revolučnej gardy zdieľal s Indiou vnímanie hrozieb zo strany Talibanu, al-Káidy a ISIS.
Zatiaľ čo India nemá ekvivalent Soleimaninho postu a nemohla mať formálne vzťahy so zabitým generálom, indickí predstavitelia s ním mohli mať pravidelný kontakt, aby diskutovali o cezhraničných teroristických skupinách v širšom regióne západnej Ázie.
Soleimani bol tvárou ozbrojenému odporu proti ISIS v Iraku a Sýrii a veľkým podielom prispel k porážke ISIS, uviedol expert, ktorý je oboznámený so západoázijskou situáciou a ktorý si žiada zostať v anonymite.
Minulý rok Soleimani kritizoval Pakistan za to, že krajina zlyhala v kontrole teroristických skupín na svojom území a tieto skupiny mohli útočili na skupiny Iránskych revolučných gárd.
Irán a India patrili medzi regionálne mocnosti, ktoré podporovali sily proti Talibanu spolu s Ruskom predtým, ako bol Taliban v Afganistane zbavený moci.
Po teroristickom útoku z 11. septembra mali kontakty so Soleimanim aj Spojené štáty, keďže Bushova administratíva sa zamerala na Taliban.
Neskôr, keď ISIS prevzal kontrolu nad veľkými časťami Iraku a zadržal občanov Indie ako rukojemníkov, pomohol Teherán Novému Dillí pri zabezpečení prepustenia zdravotných sestier a lokalizovaní inej skupiny pozostávajúcej z indických pracovníkov.
India a Irán čelia spoločným hrozbám zo strany Talibanu, al-Káidy a ISIS a spolupracujú proti terorizmu, potvrdil nemenovaný expert.
Vo februári minulého roku zasiahlo auto naložené výbušninami autobus vojakov Revolučnej gardy na ceste Zahedan-Khash v iránskej pohraničnej provincii Sistan-Balouchestan, pri ktorom zahynulo 27 ľudí a zranilo sa ďalších 13. K zodpovednosti za útok sa prihlásila teroristická skupina Jaish ul-Adl Takfiri so sídlom v Pakistane, ktorá má väzby na al-Kájdu.
Deň po útoku Soleimani povedal, že Iránu nestačia kondolencie, ale konkrétne kroky zo strany Pakistanu. “To sa ako jadrovými zbraňami ozbrojený štát nedokážete vysporiadať s teroristickou skupinou v regióne o sile stovák mužov?,” opýtal sa Suleimani.