
Indiánske posvätné miesto zvané Oak Flat vo východnom Phoenixe sa zmení na banský kráter, rozhodol americký Kongres.
Miesto Oak Flat leží v jadre posvätného apačského územia, kde sa po mnohé generácie vykonávali indiánske obrady a ktoré malo kvôli kultúrnym a prírodným hodnotám od roku 1955 zaručenú zvláštnu ochranu. Tristo členov kmeňa Apačov zo San Carlos strávilo na tomto mieste 3 mesiace na protest proti rozhodnutiu “bielych mužov”, uvolniť ochranu a predať indiánsku zem austrálsko-britskému ťažobnému koncernu. Podľa Apačov ide o bezohľadné a svätokrádežné rozhodnutie odpredať posvätnú zem, na ktorej sa Apači modlili. Ťažba medi bude mať pre indiánsku zem zničujúce a trvalé následky, banskou činnosťou na tomto území vznikne obrovský kráter dve míle široký a tisíc stôp hlboký.
Ťažiarenská spoločnosť Rio Tinto prejavovala záujem o túto oblasť už celú dekádu a banskú činnosť už vykonávala v okolitých oblastiach, ktoré skúpila. Za tento obchod niekoľkokrát lobovali arizonskí členovia Kongresu (medzi nimi aj Rick Renzi, bývalý republikánsky zástupca, ktorý bol poslaný do federálneho väzenia na tri roky za korupciu), no nikdy nenašli dostatočnú podporu. V decembri 2014 však americký Kongres ťažbu schválil a to vďaka podpore senátora McCaina a Jeffa Flakea, ktorí na poslednú chvíľu, aby sa vyhli verejnej kontrole, pretlačili návrh v rámci vojenských výdavkov a pod záštitou tzv. National Defense Authorization Act. Obhajcovia ťažobného projektu tvrdia, že ide o veľký prínos pre miestnu ekonomiku (1400 prisľúbených pracovných miest), hoci miestne banícke skupiny tvrdia, že to nepomôže ekonomike ani miestnym obyvateľom. Spoločnosť Rio Tinto bola navyše kritizovaná za devastáciu životného prostredia.
Je otázne, či by Kongres prijal rovnaké rozhodnutie aj v prípade, že by Oak Flat bolo kresťanským, židovským alebo moslimským svätým miestom. Zdá sa akoby sa toho pre pôvodných obyvateľov Ameriky v tejto krajine veľa nezmenilo. Nakoniec treba poznamenať skutočnosť, že pobočky Rio Tinto boli prispievateľmi na McCainovú kampaň a že pán Flake, než sa dostal do Kongresu, bol lobistom pre Rio Tinto Rössing Uranium (veľkú uránovú baňu v Namíbii).