Teroristická bunka Islamského štátu, operujúca v blízkosti Golanských výšin sa ospravedlnila za útok na izraelské jednotky, povedal v rozhovore bývalý izraelský minister obrany Moše Jaalon.
Jaalon pravdepodobne odkazoval na stret, ktorý sa odohral v blízkosti sýrskych hraníc vlani v novembri, pri ktorom sa jednotky IDF dostali do prestrelky s členmi Islamského štátu. Po krátkej prestrelke zaútočilo na teroristickú skupinu izraelské letectvo, ktoré zabilo štyroch militantov.
“Každý, kto poruší našu zvrchovanosť, okamžite pocíti našu silu. Vo väčšine prípadov pochádzajú prestrelky z oblasti pod kontrolou sýrskeho režimu. Nastal však aj prípad, že došlo k prestrelke z pozícií ISIL a okamžite sa ospravedlnili,” povedal Jaalom v rozhovore z 24.apríla v meste Afula.
Izrael, rovnako ako západné krajiny považuje odnož Islamského štátu pri sýrskych Golanských výšinách, známu ako Armáda Khalid ibn al-Walida, za teroristickú skupinu. Komunikácia s ňou je podľa izraelského práva nezákonná. Jaalonov hovorca odmietol upresniť, ako presne Islamský štát po útoku vyjadril ospravedlnenie Izraelu. Komunikáciu s teroristami odmietla komentovať aj izraelská armáda.
Sýrski predstavitelia dlhodobo obviňujú Izrael z priamej pomoci Islamskému štátu a ďalším povstaleckým skupinám. “Izrael má spoločné ciele s Tureckom, Spojenými štátmi, Francúzskom, Britániou, Saudskou Arábiou, Katarom a ďalšími krajinami, ” vyjadril sa na adresu Izraela sýrsky prezident Asad a dodal: “Izrael poskytuje pomoc týmto teroristom kdekoľvek, kde sýrska armáda postupuje. Napadá ju v tej či onej forme, aby im poskytol pomoc a zastavil postup sýrskej armády, ktorá teroristom čelí.”
Spoluprácu Izraela s teroristickými skupinami na sýrskej strane popísal aj bývalý člen povstalcov Majid Hammoud, ktorý zmenil strany a dnes stojí na čele provládnych milícií práve na Golanských výšinách: „Pri iných sa zase zdalo, že nemajú problém spolupracovať s Izraelčanmi. Na jednej schôdzke veliteľov s izraelským agentom, prisľúbil pomoc s utečencami, lekárskou pomocou, pohonnými hmotami, potravinami, muníciou a logistikou. Na oplátku chceli Izraelčania, aby opozícia zostala na sýrskej strane plota a neotočila svoje zbrane proti Izraelu,“ zhrnul Majid v rozhovore pre Al Monitor.
Známy komentátor Richard Silverstein pre spravodajský portál Middle East Eye v tejto súvislostí píše: “Niektorí kritici tvrdia, že ospravedlnenie ISIL nedokazuje spojenectvo alebo skutočnú spoluprácu medzi islamskou skupinou a Izraelom. Na to odpovedám – ak bombardujete spojenca, ospravedlníte sa. Keď bombardujete nepriateľa, nemáte sa prečo ospravedlňovať. Čo urobil ISIL voči Izraelu?”
Podľa neho sa izraelská zahraničná politika vracia do čias prvého izraelského premiéra Ben Guriona, ktorého mimoriadne oportunistický a amorálny charakter opisuje toto jeho neslávne vyhlásenie: “Keby som vedel, že všetky nemecké židovské deti mohli byť zachránené ich presunom do Anglicka a len ich polovica presunom do Palestíny, rozhodol by som sa pre druhú možnosť, pretože v našom záujme nie je len osobný záujem týchto detí, ale historický záujem židovského národa.”
Silverstein tiež pripomína správu mierovej misie OSN na Golanských výšinách (UNDOF) z roku 2014, v ktorej sa konštatovala blízka spolupráca izraelskej armády a sýrskych rebelov, vrátane poskytovania liečby v izraelských nemocniciach nielen sýrskym civilistom, ale aj členom teroristických organizácií Al-Nusra (sýrska odnož Al-Kájdy) a Islamský štát.
V sýrskom konflikte síce Izrael oficiálne zastával neutrálnu pozíciu, Tel Aviv však v skutočnosti pri viacerých príležitostiach útočil na sýrske vojenské ciele, aby údajne zabránil prevozom zbraní libanonského hnutia Hizballáh, ktoré Izrael považuje za teroristickú organizáciu. Izraelské letectvo pravidelne útočí v sýrskom vzdušnom priestore nielen na ciele Hizballáhu, ale aj na jednotky iránskych milícií i sýrskej armády, ktoré bojujú proti Al-Nusre a Islamskému štátu.
Jerusalem Post uverejnil 20. apríla 2016 článok, podľa ktorého sa izraelský námestník ministra pre diplomaciu Michael Oren vyjadril na adresu Golanských výšin, že dnes už “v Sýrii neexistuje nikto, s kým by sa dalo vyjednávať”, čo znamená, že izraelská ilegálna okupácii Golanských výšin by mala byť uznaná zo strany medzinárodného spoločenstva. “Bez Izraela (na Golanských výšinách) bude celá oblasť vystavená nebezpečenstvu. ISIL ovládne Kinneret (hebrejské biblické mesto).”
Šéf spravodajského portálu Al Masdar News sa pýta, či práve zlegalizovanie okupácie Golanských výšin nie je tým dôvodom, prečo terčom izraelskej armády je opakovane sýrska armáda a jej spojenci, bojujúci proti Al-Kájde a Islamskému štátu v Sýrii, a nie teroristi Daešu samotní, ktorí ako niekoľkokrát povedal izraelský premiér Benjamin Netanjahu, sú spolu s Iránom najväčším nebezpečenstvom pre Izrael.
Pripomeňme, že začiatkom apríla izraelský premiér Benjamin Netanjahu argumentoval, že Izrael potrebuje vytvoriť nárazníkovú zónu na sýrskom území, ktorá by údajne chránila Izraelom okupovanú časť Golanských výšin. Na stretnutí s ruským prezidentom minulý mesiac Netanjahu zdôraznil, že okupované “Golanské výšiny sú súčasťou Izraela, my tam zostaneme a svet to musí skôr či neskôr uznať”. Inými slovami: Izrael chce, aby medzinárodné spoločenstvo uznalo okupáciu a “chránilo” ju.
Na severnej hranici Sýrie s Tureckom medzičasom začala americká armáda s presunom obrnenej techniky, ktorou chcú Američania demonštrovať podporu Kurdom a zabrániť novým stretom medzi tureckou armádou a kurdskými milíciami YPG, ktoré Turecko pravidelne ostreľuje, no Spojené štáty podporujú v boji proti Islamskému štátu.