Prvý iránsky tanker so životne dôležitým benzínom vstúpil do venezuelských teritoriálnych vôd po dlhej ceste naprieč polovicou sveta.
Podľa najnovších údajov spoločnosti Marine Tracker sa iránsky tanker Fortune nachádza vo venezuelských teritoriálnych vodách a je veľmi blízko zamýšľanému cieľu. Tanker už sprevádza loď venezuelského námorníctva PC-23 Yekuana.
Iránska štátna televízia v sobotu informovala, že spolu päť tankerov naložených asi 1,5 mil barelmi benzínu mieri do Venezuely. Zatiaľ čo Fortune sa už nachádza v jej teritoriálnych vodách, zostávajúce štyri sa plavia Atlantickým oceánom.
Ropné tankery, ktoré boli označené ako Petúnia, Faxon, Fortune, Forest a Clavel, vstúpili do vôd Atlantického oceánu začiatkom tohto týždňa po prekročení Gibraltárskeho prielivu. Očakáva sa, že zostávajúce tankery dorazia do svojho cieľového miesta 25. mája, 29. mája a 2. júna.
Dodávka paliva vyvoláva medzinárodný záujem, najmä vo svetle incidentu z minulého roka, keď britské námorníctvo zadržiavalo iránsky tanker v Gibraltárskom prielive smerujúci k pobrežiu Sýrie.
USA, ktoré uvalili sankcie na Venezuelu a Irán, údajne zvažujú kroky na zabránenie preprave iránskeho paliva.
Venezuelské a iránske úrady vystríhali USA pred akýmikoľvek krokmi smerom k tankerom, pričom islamská republika varovala, že na akýkoľvek útok alebo blokáciu jej tankerov bude odpovedať recipročne.
Stály venezuelský predstaviteľ pri OSN Samuel Moncada zdôraznil, že tankery sú „civilné plavidlá prepravujúce životne dôležitý tovar pre našich ľudí“ a „pochádzajú z krajiny, ktorá sa zaoberala legálnym obchodom s mínami“.
„Uprostred pandémie by teda zákaz týchto plavidiel v prístupe do našich prístavov predstavoval zločin proti ľudskosti,“ uviedol pre Radu bezpečnosti OSN.
Iránsky prezident Ruháni sa vyjadril, že „konanie Spojených štátov v rôznych častiach sveta vytvorilo situáciu, ktorá je pre Irán neprijateľná.“ Ruháni zdôraznil, že „Spojené štáty naďalej prijímajú nesprávne rozhodnutia a praktizujú neľudské činy napriek okolnostiam, v ktorých svet nachádza v dôsledku prepuknutia koronavírusu.“
Venezuela má najväčšie zásoby ropy na svete, ale produkcia za posledné dve desaťročia prudko klesla a krajina je v hlbokej hospodárskej kríze. Krajina má problémy s rafináciou ropy, čo riešila výmenou za benzín svojim zákazníkom, najmä ruskej spoločnosti Rosneft. Kríza s pohonnými hmotami sa však prehĺbila, keď koncom marca oznámil Rosneft prekvapivý odchod z Venezuely kvôli ďalším americkým sankciám.