Izraelská ministerka spravodlivosti Ayelet Shaked zrovnala kritiku Izraela, vzhľadom na rastúcu európsku podporu Hnutia bojkotu, divestícií a sankcií (BDS), s antisemitizmom.
“V minulosti sme videli európskych lídrov hovoriť proti Židom. Teraz ich vidíme hovoriť proti Izraelu. Je to rovnaký antisemitizmus nactiutrhania, šírenia lží, skresľovania reality a vymývania mozgov ľudí, aby nenávideli Izrael a Židov” povedala pre Washington Post. “V súčasnej dobe nie je politicky korektné byť antisemitský, ale byť antiizraelský je prijateľné. Ľuďom, ktorí majú takéto antisemitské názory by nemalo byť dovolené dostať sa do vedúcej pozície.”
Jej názor, že kritika Izraela je podobná antisemitizmu je široko zdieľaný medzi pravicovými priaznivcami izraelskej politiky. Takáto kritika bola dokonca vznesená na adresu senátora Bernieho Sandersa, ktorý je sám Židom, po jeho poznámkach, že pri izraelskom útoku na Gazu v lete 2014 išlo o použitie neprimeranej sily.
K antisemitským prejavom a výrokom zaiste prichádza, no snaha spájať ich s akoukoľvek kritikou Izraela stojí na tenkom ľade. “Ak si myslíme, že kritika izraelského násilia alebo požiadavky na ekonomický tlak, ktorému by mal izraelský štát čeliť, aby zmenil svoju politiku, musí byť v skutočnosti antisemitský, nepodarí sa nám vyjadriť náš odpor zo strachu, že budeme nanominovaný do antisemitského bloku” napísal americký filozof Judith Butler v London Review of Books v roku 2003. Podľa neho je hnutie BDS zamerané výhradne na Izrael a nie globálne na židovskú komunitu.
“Toto skreslené chápanie BDS je veľmi nespravodlivé. Hnutie BDS uprednostňuje riešenie jedného štátu nazývajúceho sa Palestína, ale nie takéto, ktoré by bolo dosiahnuté násilím a nie takého, v ktorom by boli Židia druhoradými občanmi. Jeho manifest je radikálnym politickým postojom, no nie je antisemitský” napísal britský novinár Alastair Sloan pre Al-Džazíru. “Podporovatelia BDS nebojkotujú židovské obchody – to, čo robia je bojkot obchodov, ktoré nakupujú tovar z Izraela (z okupovaných častí Palestíny, pozn. prekladateľa) a časť týchto obchodov patrí žiaľ, Židom.”
Liga proti hanobeniu (ADL), ktorá bola založená v roku 1913 v snahe “zastaviť hanobenie židovského národa a zabezpečiť spravodlivosť a spravodlivé zaobchádzanie pre všetkých” taktiež nespája antisemitizmus s kritikou izraelského štátu “Samozrejme, že suverénny štát Izrael a jeho vláda môžu byť oprávnene kritizované, rovnako ako akékoľvek iná krajina alebo vláda na svete … Kritika jednotlivých izraelských akcií alebo politík – a to aj drsná a vehementná kritika a obhajoba – sama o sebe nepredstavuje antisemitizmus.”