KRUTÁ DAŇ ZA OSPEVOVANÉ VÍŤAZSTVO NAD ISLAMSKÝM ŠTÁTOM, CHYSTÁ SA ĎALŠIA VOJNA?

2383
Ruiny Veľkej mešity al-Nuri v Mosule, zdroj: Wikimedia Commons
  • Pentagon sa snaží o “sterilizáciu krviprelievania” pri bojoch v Iraku a Sýrii, v rámci 34 038 náletov priznáva len 1250 civilných obetí
  • Organizácia Airwars hovorí o najmenej 30-tisíc mŕtvych civilistoch, kurdské zdroje priznávajú len v Mosule 40-tisíc obetí
  • väčšina veľkých miest ako Rakka a Mosul je zrovnaných so zemou, obyvatelia hovoria o horších podmienkach ako za vlády ISIS
  • Islamský štát bol výtvorom imperiálnej politiky USA, CIA a americkí regionálni spojenci financovali a vyzbrojovali radikálne islamistické skupiny
  • rozpočet Pentagonu počíta so stovkami miliónov pre potreby sýrskej “opozície”
  • okupované časti severovýchodnej Sýrie môžu Pentagonu slúžiť ako základňa pre ďalšie vojenské intervencie, namierené proti Iránu

Počas posledných niekoľkých dní americký prezident Donald Trump a jeho administratíva urobili viacero víťazných vyhlásení o tom, čo popisujú ako konečnú porážku ISIS v Iraku a Sýrii.

Trump sa na nedávnom pravicovom zjazde pred priaznivcami v Grand Rapids, v Michigane chválil, že „kalifát ISIS je porazený na sto percent“.

Novinárom ukazoval mapy Iraku a Sýrie – ktoré držal hore nohami – prvá zobrazovala oblasti predtým obsadené ISIS červenou farbou a súčasnú mapu, ktorá bola bez jedinej škvrnky. Svojim hereckým vystúpením pravdepodobne porušil sľub, ktorý sa dal proxy silám Pentagonu, pozostávajúcich prevažne z kurdskej sýrskej milície YPG, že práve im bude umožnené, aby prví oznámili prichádzajúce víťazstvo.

Americké média nasledovali pokyny a vyslali svojich reportérov rezkým krokom do východosýrskej dediny Baghúz, poslednej pevnosti ISIS, po boku sprievodcov z proxy milícií Pentagonu. Jeden reportér NBC priznal, že telá obetí bitky boli z danej oblasti odstránené predtým, než dorazili.

Táto “sterilizácia krviprelievania” v Iraku a Sýrii bola stálou črtou spravodajstva počas celej  štvorročnej vojny USA proti ISIS. Len málokto sa v rámci korporátnych médií obťažoval spochybniť oficiálny príbeh Pentagonu, že civilisti tvorili len malú časť medzi desiatkami tisíc obetí zabitých pri neľútostných amerických bombardovaniach.

Tieto isté pokrytecké médiá zároveň produkovali nepretržité spravodajstvo, ktoré odsudzovalo Ruskom podporovanú kampaň na opätovné prevzatie sýrskeho mesta Aleppo spod kontroly islamistických síl, ako vojnový zločin.

Pentagon vydal koncom marca správu, v ktorej tvrdil, že celkový počet civilistov zabitých v Iraku a Sýrii v priebehu 34 038 náletov USA a ich spojencov v období od augusta 2014 do februára tohto roku predstavoval len 1 250 obetí.

Ide o ohromné, úmyselné a groteskné podceňovanie skutočného krviprelievania irackého a sýrskeho obyvateľstva rukou amerického imperializmu.

Organizácia Airwars (Vzdušné vojny), ktorá poskytla najkomplexnejší záznam o civilných obetiach, uvádza viac než 30 000 úmrtí civilistov v dôsledku vojny.

Associated Press vydala správu o obkľúčení irackého mesta Mosul spred dvoch rokov, ktorá potvrdila smrť 3 200 civilistov v dôsledku amerických náletov a delostreleckých a mínometných bombardovaní Pentagonu a jeho spojencov. Iné dôveryhodné správy stanovili civilné obete v Mosule na viac než 10 000, zatiaľ čo predstaviteľ iracko-kurdskej spravodajskej agentúry, považovanej za jeden z najspoľahlivejších zdrojov na Blízkom východe, povedal, že bolo zabitých až 40 000 ľudí.

Medzitým Airwars odhaduje, že medzi júlom a októbrom 2017 v sýrskom meste Rakka zahynulo pri koaličných leteckých a delostreleckých útokoch 1 500 civilistov – čo je viac než oficiálny počet obetí, ktorý Pentagon priznáva počas celých štyroch rokoch bombardovania Iraku a Sýrie. Minulý rok v októbri boli v tomto sýrskom meste odhalené ďalšie masové hroby, v ktorých sa nachádzali pozostatky ďalších 2500 obyvateľov, z ktorých ako sa verí je väčšina obeťou útokov USA. Tisíce ďalších obetí zostáva pochovaných.

Obe tieto mestá spolu s veľkými oblasťami severného a západného Iraku a severnej a východnej Sýrie zostávajú zničené vďaka americkému bombardovaniu. Napriek tomu, že obliehanie Mosulu skončilo v júli 2017, skoro pred dvoma rokmi, a v Rakke o tri mesiace neskôr, väčšina z Mosulu a prakticky celá Rakka zostáva dodnes v troskách.

Takmer dve tretiny obyvateľov Mosulu, kedysi druhého najväčšieho mesta Iraku s takmer dvoma miliónmi obyvateľov, zostáva stále vysídlených. Odhaduje sa, že bombardovaním USA bolo zničených 130 000 irackých domov, vrátane 90% miestnych nemocníc, desiatok škôl a väčšiny základnej infraštruktúry. OSN odhaduje, že na to, aby sa mesto obnovilo je potrebné odstrániť asi 8 miliónov ton sutín a trosiek. S dostupnými zdrojmi a vybavením by táto úloha mohla trvať až 10 rokov.

„Nie je možné nebyť ohromení tým, čo vidíte okolo seba, keď ste na streche domu … v Mosule. Polovica tohto rozľahlého mesta je doslova zrovnaná so zemou a je prakticky nemožné presúvať sa kvôli veľkému počtu výbušnín ukrytých v troskách,“ povedala Lene Rasmussenová z dánskej Demining Group, jedinej medzinárodnej mimovládnej organizácie pôsobiacej v meste.

Minulý týždeň zvyšok populácie v Mosule vybuchol hnevom potom, ako sa v rieke Tigris prevrátil preplnený trajekt, pri čom zahynulo viac než 100 ľudí. Keď sa iracký prezident a provinčný guvernér pokúsili pripojiť sa k smútiacim, dav ich vyskandoval slovami: „Stop korupcii… všetci ste zlodeji.“

Podmienky v Rakke nie sú o nič lepšie. Odhaduje sa, že 30 000 domov bolo úplne zničených a ďalších 25 000 bolo zničených čiastočne. Po návšteve sýrskeho mesta v októbri 2018 generálny tajomník Amnesty International Kumi Naidoo opísal „desivú deštrukciu a absolútnu ľudskú devastáciu“, ktorej bol svedkom, konštatovaním: „To, čo som videl v Rakke, ma šokovalo do úplného jadra.“

Dodal: “V meste sú budovy zbombardované so zemou, je veľmi málo tečúcej vody alebo elektriny, zápach smrti visí vo vzduchu. Že je tam niekto stále schopný žiť, popiera logiku a ide o svedectvo pozoruhodnej odolnosti civilistov mesta.”

Obyvatelia v Mosule aj v Rakke informovali médiá, že hoci podmienky pod brutálnym a reakcionárskym islamistickým režimom ISIS boli zlé, dnes sú podstatne horšie.

Kým sa Washington pýši svojou finálnou porážkou ISIS, realitou je, že islamistická organizácia bola fakticky Frankensteinovým monštrom amerického imperializmu. Vznikla ako odnož al-Káidy, vytvorenej americkou CIA počas vojny, ktorú USA zorchestrovali na zvrhnutie Sovietmi podporovanej vlády v Afganistane. Ukovaná bola počas americkej vojenskej agresie proti Iraku, ktorej výsledok bol takmer milión mŕtvych Iračanov, a následne ju využili v roku 2011 na zvrhnutie líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího. Bojovníci a zbrane boli potom pomocou CIA presunuté do Sýrie, kde sa mali postarať o zmenu režimu.

ISIS bola schopná prevziať kontrolu nad územím s osem miliónovou populáciou, rátajúcim takmer polovicu územia Iraku a veľké pásma Sýrie, a to len vďaka priaznivým podmienkam, vytvorených americkými vojenskými intervenciami a masívnemu prísunu zbraní a peňazí zo strany CIA a hlavných regionálnych spojencov Washingtonu, vrátane Saudskej Arábie, Turecka a Kataru.

Zatiaľ čo Trump pôvodne deklaroval porážku ISIS už na konci minulého roka a prisľuboval, že „prinesie vojakov domov“, čím spustil vo Washingtone politický požiar, Pentagon jasne deklaruje, že nezákonná americká vojenská prítomnosť v Sýrii bude pokračovať aj naďalej.

Začiatkom tohto mesiaca úradníci Pentagonu popreli správu o pláne ponechať vo vojnou spustošenej krajine najmenej 1000 amerických vojakov, no neposkytli žiadne alternatívne čísla pre to, čo nazývajú „zostávajúca sila“.

Rozpočet Pentagonu na rok 2020 zahŕňa 300 miliónov dolárov na vyzbrojovanie a podporu „preverených sýrskych opozičných“ partnerov, ako aj 250 miliónov dolárov na podporu „požiadaviek na zabezpečenie hraníc“ v Sýrii.

Cieľom Washingtonu je vyčleniť si vlastnú sféru vplyvu na severovýchode Sýrie, získať kontrolu nad hlavným ropným a plynárenským regiónom krajiny a využiť Sýriu ako základňu pre prípravu vojenskej agresie proti Iránu.

USA medzitým podporujú Izrael, aby hral hlavnú úlohu vo vojenských operáciách proti Sýrii. Trumpova deklarácia, ktorou sa uznáva izraelská suverenita nad nelegálne okupovaným územím Golanských výšin, je viazaná na upevňovaní regionálnej aliancie Washingtonu, založenej na Izraeli, Saudskej Arábii a ďalších monarchických diktatúrach Perzského zálivu, proti Iránu.

Takzvané víťazstvo nad ISIS zmenilo veľkú časť blízkovýchodného regiónu na pustinu, ktorá naďalej vytvára podmienky pre spoločenské explózie, zatiaľ čo sa americký imperializmus pripravuje na začatie ďalšej, väčšej a krvavejšej vojny na Blízkom východe.

Bill Van Auken pre American Herald Tribune

ZDROJAmerican Herald Tribune
ROZHĽADY
Globálnym civilizačným procesom, predovšetkým geopolitike, ekonomickej nerovnosti, vojenským intervenciám a dopadom západnej mocenskej hemisféry na zvyšok sveta sa venujem posledných 15 rokov. V rámci kapacít príležitostne prekladám články a videá, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské i environmentálne súvislosti. Som otec, dobrodruh, kultúrny antropológ, ktorý miluje svoju domovinu, ctí históriu, tradície a prírodnú krajinu, ktoré pomáha chrániť a zachovávať, odmietajúci politické či náboženské ideológie. Nadovšetko si ctím humanitu, mier, spravodlivosť a pravdu a tieto kvality sa snažím žiť a aj vnášať do sveta, ktorý spoluvytváram.