Londýnsky Najvyšší súd rozhodol, že multimiliardový predaj zbraní Veľkej Británie svojmu spojencovi Saudskej Arábii, je v súlade so zákonom.
Kampaň proti obchodu so zbraňami (CAAT) sa domáhala toho, aby boli zablokované vývozné povolenia pre bomby, stíhačky a iné zbrane vyrobené v Británii.
Aktivisti tvrdili, že používanie zbraní Saudmi vedenou koalíciu v Jemene je v rozpore s medzinárodným humanitárnym právom.
V pondelok však Najvyšší súd žalobu zamietol. Súd rozhodol, že existuje rozsiahly politický a vojenský záväzok voči Saudskej Arábii týkajúci sa výkonu operácií v Jemene a že Saudom “bola jasne adresované obava ohľadom dodržiavania medzinárodného humanitárneho práva”.
Niektoré dôkazy prípadu boli predložené v tajnosti z dôvodu národnej bezpečnosti.
Aktivisti CAAT uviedli, že sa odvolajú proti rozhodnutiu, pričom rozhodnutie označili “veľkým sklamaním”.
“Ak bude toto rozhodnutie potvrdené, potom to bude signál pre vládu, aby pokračovala v ozbrojovaní a podpore brutálnej diktatúry a utláčateľa ľudským práv, akým je Saudská Arábia, ktorá preukázala nevýslovné pohŕdanie medzinárodným humanitárnym právom,” povedal predstaviteľ CAAT Andrew Smith vo svojom vyhlásení.
Podľa výročnej správy expertov OSN, ktorí monitorujú sankcie a konflikt v Jemene, Saudmi vedená koalícia vykonala v Jemene útoky, ktoré “môžu byť považované za vojnové zločiny”, pričom Rijád tieto obvinenia odmietol.
CAAT sa usilovala o súdne preskúmanie rozhodnutia vlády, pokračovať vo vývoze zbraní do Saudskej Arábie, významného zákazníka britských obranných spoločností a dôležitého britského spojenca v boji proti “terorizmu”.
Zainteresovaní sudcovia sa vyjadrili, že “ich úlohou nebolo riešiť samotný vývoz zbraní, ale preveriť celkový rozhodovací proces povolenia”.
Súd uviedol, že “Saudská Arábia bola a zostáva zaviazaná k dodržiavaniu medzinárodného humanitárneho práva, a neexistuje skutočné riziko, že môže dochádzať (v rôznych prejavoch) k vážnemu porušovaniu mezinárodného humanitárneho práva tak, aby britský predaja zbraní do Saudskej Arábie mal byť pozastavený alebo zrušený. ”
V roku 2015 Saudská Arábia a jej spojenci zahájili leteckú kampaň zameranú na potlačenie vojenských úspechov šiítskych rebelov a navrátenie zosadenej vlády.
Od tej doby Veľká Británia povolila vývoz zbraní do Saudskej Arábie vo výške viac ako 4,2 miliardy dolárov. Okrem toho, vláda odobrila ďalší predaj obrnených vozidiel a tankov za pol milióna dolárov.
Počas dvoch rokoch vojny bolo zabitých a zranených niekoľko desiatok tisíc ľudí, milióny boli presídlené a viac ako 2/3 celej 24 miliónovej populácie nemá prístup k potravinám a liekom. 2,2 milióna detí detí trpí hladom a každý týždeň umrie ďalších tisíc detí.