Štúdia publikovaná v prestížnom medicínskom časopise The Lancet uvádza, že používanie cisárskych rezov rýchlo stúpa a to na celom svete, pričom odborníci tvrdia, že postup sa zvyšuje “alarmujúcou” mierou. Zatiaľ čo podiel narodení cisárskym rezom bol na začiatku 21. storočia asi 12%, v roku 2015 to bolo viac ako 21%. Lekári uvádzajú, že v mnohých prípadoch sú tieto zákroky bezdôvodné. Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že len približne 10 až 15% detí potrebuje sekciu typu C kvôli komplikáciám.
Napriek tomu, že sekcia typu C môže byť pre matku aj dieťa záchranou, prichádza s istými rizikami a môže viesť ku komplikáciám, najmä pokiaľ ide o budúci pôrod. V najmenej piatich krajinách sveta je viac ako polovica všetkých pôrodov vykonávaná sekciou C. Na prvom mieste sa nachádza Dominikánska republika s 58,1%, nasleduje Brazília a Egypt s 55,5% a Turecko s 53%. V Spojených štátoch je percento oveľa nižšie, ale stále relatívne vysoké 32,9% v porovnaní s priemerom OECD 27,9% ako aj s odporúčaním Svetovej zdravotníckej organizácie 10 – 15%.
Výskum zistil, že tento lekársky zákrok je nadmerne využívaný v bohatých krajinách, zatiaľ čo v mnohých chudobných častiach sveta nie je k dispozícii, hoci je v niektorých prípadoch skutočne potrebný. Jeho využívanie v roku 2015 bolo až desaťkrát častejšie v Latinskej Amerike a Karibiku ako v západnej a strednej Afrike. Napríklad v južnom Sudáne predstavovali pôrody cisárskym rezom iba 0,6% všetkých pôrodov. Celosvetové zvýšenie používania sekcie C sa pripisuje väčšiemu počtu žien, ktoré rodili v zdravotníckych zariadeniach, ako sú nemocnice, kde sa tento postup vykonáva častejšie. Ďalšími faktormi pre zákrok je strach žien z bolesti počas pôrodu, obavy z budúceho sexuálneho života a dojem, že sekcia C je bezpečnejšia.
Novodobí trend sa týka aj Slovenska, kde sa cisárskym rezom rodí čoraz viac detí. Tento zákrok dnes podstúpi viac než 30% mamičiek, čím sme sa dostali na úroveň napríklad Nemecka či Spojených štátov. Podľa doktorov, stále viac mamičiek samo prichádza so žiadosťou o cisársky rez, a to prevažne kvôli strachu z prirodzeného pôrodu. Pôrod v slovenskej nemocnici, či už prebieha prirodzenou cestou alebo sekciou C, je zväčša plne hradený poisťovňou. Priemerné náklady nemocnice na jeden fyziologický pôrod sú 514 eur, v prípade cisárskych rezov asi 750 eur.
Oproti tomu, cena pôrodu prirodzenou cestou, vrátane novorodeneckej starostlivosti sa v Spojených štátoch pohybuje na úrovni asi 32-tisíc dolárov, za pôrod sekciou C by ste si priplatili asi o 20-tisíc dolárov viac, čiže asi 51-tisíc dolárov. Hoci väčšia časť tejto sumy sa taktiež prepláca zo zdravotného poistenia, americké rodiny stojí každý pôrod niekoľko tisíc dolárov.