Po prvých piatich hodinách prímeria vo východnej Ghúte došlo k sabotáži ozbrojenými skupinami, ktoré ostreľovali humanitárny koridor a zabránili civilistom opustiť oblasť, uviedlo Ruské stredisko pre zmierenie.
„Od 14:30 miestneho času nikto neopustil územie,“ povedal novinárom generálmajor Vladimir Zolotukhin, hovorca ruského centra pre zmierenie v Sýrii. „Militanti nikoho nepúšťajú,“ povedal a dodal, že situácia na zemi zostala „komplikovaná“, nakoľko militanti pokračovali v ostreľovaní susedných oblastí a dokonca prešli do ofenzívy voči pozíciám sýrskej armády.
Podľa sýrskej spravodajskej agentúry SANA militanti taktiež ostreľovali utečenecký tábor v al-Wafidine pri Damasku, ktorý je súčasťou koridoru. Útok na humanitárny koridor neviedol k žiadnym stratám na životoch. Šesť civilistov bolo zranených v inom ostreľovaní, ktoré bolo zamerané na obyvateľov v damašskom vidieku.
Jedna z rakiet zasiahla tiež dom v štvrti Rukn ad-Din v hlavnom meste Sýrie. „Došlo k značným škodám a obetiam medzi civilistami,“ uviedol Maj. Gen. Yuri Yevtushenko. „Počas viac ako 24 hodín boli zabití štyria civilisti a ďalších 51 bolo zranených.“ Teroristické ostreľovanie obytných štvrtí sa od vyhlásenia prímeria opakuje a vyžiadalo si ďalšie desiatky zranených a mŕtvych v rôznych častiach mesta.
Západné médiá dávajú vinu za situáciu vo východnej Ghúte výhradne Damašku a Moskve. USA dnes opísali situáciu ako „tragédiu mimo slov“ v dramatickom prejave, v ktorom obvinili Rusko a sýrsku vládu z pokusov „vyhnať povstalcom“. Guardian nazval východnú Ghútu „peklom na zemi“, tvrdiac že miestni obyvatelia „nevedeli“ o akýchkoľvek humanitárnych koridoroch.
Rusko opakovane zdôrazňuje, že Západ vedie „propagandistickú kampať“ proti vládnym silám vo východnej Ghúte. Kým situáciu na predmestí Damašku popisujú západné médiá ako scény masakru vedené vládou, zverstvá spáchané rôznymi džihádistickými skupinami v tejto oblasti sú úmyselne zamlčiavané.
Ruské centrum zmierenia vyzvalo militantov, aby prestali s útokmi a nechali civilistov opustiť oblasť. Tiež povedal, že zaručuje bezpečnosť pre tých, ktorí sú ochotní opustiť východnú Ghútu a dodal, že v oblastiach kontrolovaných vládnymi silami boli zriadené mobilné humanitárne tábory.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyzval ozbrojené opozičné skupiny, aby splnili požiadavky OSN a dodržali kľud zbraní. „Rád by som vyjadril nádej, že opozičné skupiny, ktoré podľa údajov OSN naďalej ostreľujú Damašk, prevezmú zodpovednosť a pochopia nevyhnutnosť vyhovieť požiadavkám Bezpečnostnej rady OSN,“ uviedol minister na konferencii s francúzskym náprotivkom Jean-Yvesom Le Drianom v utorok v Moskve.
Francúzsky minister uviedol, že militantné skupiny kontrolujúce východnú Ghútu poslali OSN list, v ktorom súhlasili vyhovieť rezolúcii. Lavrov však vyjadril pochybnosti o ich zámeroch a povedal, že ozbrojené skupiny by mali v prvom rade podporiť svoje slová skutočnými krokmi. Lavrov zdôraznil, že militantná skupina Jaysh al-Islam už odmietla prepustiť civilistov z východnej Ghúty s tvrdením, že rezolúcia OSN to akosi nedovoľuje.
Lavrov tiež zdôraznil, že tí, ktorí ovplyvňujú tieto skupiny, ktoré pokračujú v ostreľovaní Damašku, musia prevziať zodpovednosť a vyzval Francúzov a Západ vo všeobecnosti, aby podrobne preskúmali fakty predtým, ako urobia vyhlásenia o porušení rezolúcie č. 2401.
Ruské centrum pre zmierenie v Sýrii opakovane varovalo, že ozbrojené skupiny, ktoré kontrolujú východnú Ghútu, blokujú civilistov od opustenia predmestí a v podstate si nechávajú stovky ľudí ako svojich rukojemníkov, vrátane žien a detí. Miestne militantné jednotky, medzi ktoré patria Jaysh al-Islam, Jabhat al-Nusra, Ahrar al-Sham, Faylaq al-Rahman a Brigáda Fajr al-Ummah dokonca vytvorili jednotné velenie na koordináciu svojich záškodníckych činností.