Facebook si na pozíciu nového manažéra verejnej politiky pre Ukrajinu vybral jedného z najviac zaujatých kandidátov, nemilosrdnú nacionalistku a protiruskú šovinistku, ktorá intenzívne spolupracovala s ukrajinskou vládou i Európskou úniou a počas štátneho prevratu v roku 2014 dobrovoľne zapojila do extrémne pravicovej strany Svoboda, informuje investigatívny portál The Greyzone, ktorý odkryl pôsobenie Kateryny Kruk v prozápadných Think Tankoch a archivoval jej extrémistické vyjadrenia na sociálnych sieťach pred ich odstránením.
Kateryna Kruk, ktorá je od konca mája prvou manažérkou verejnej politiky na Facebooku, bola aktívnym účastníkom ukrajinského štátneho prevratu v roku 2014, pri ktorom krajne pravicoví ultranacionalisti pomáhali násilne vyhnať demokraticky zvolenú vládu a prezidenta Janukovyča a neskôr sa zapojili do bojov proti ruským separatistom na východe krajiny. Samotná Kruk redukuje všetky proruské sily na Ukrajine a svojich spoluobčanov na “teroristov”, odsudzuje mierové dohody na Donbase a stavia sa proti akýmkoľvek rokovaniam s Moskvou.
Počas Majdanu bola Kruk dobrovoľníkom fašistickej strany Svoboda a bránila extrémne pravicovú skupinu pred kritikou. Vyšetrovanie Grayzone tiež zistilo, že Kateryna Kruk verejne “ďakovala a žehnala” dobrovoľníkom, ktorí sa pripojili k ukrajinskej neonacistickej milícii známej ako Azovský prápor a vytrvalo bráni fašistický pozdrav Sláva Ukrajine!
Fandila tiež fašistickému násiliu voči ukrajinským komunistickým politikom a opakovane žiadala zákaz komunistickej strany Ukrajiny. V máji 2014 sa radovala z krvavého masakru v Odesse, pri ktorom zahynuli desiatky ľudí slovami: “Odessa sa očistila od teroristov, som hrdá na to, že mesto bojuje o svoju identitu. Sláva padlým hrdinom.”
Nový manažér verejnej politiky Facebooku pre Ukrajinu tiež verejne fandil Turecku, keď zostrelilo ruské lietadlo, vyzýval na stanné právo a tvrdí, že Rusi nie sú schopní dodržať sľuby. Dokonca išla tak ďaleko, že Kremeľ nazvala „teroristickou organizáciou“ a ruského prezidenta Vladimíra Putina zrovnávala s nacistickým vodcom Adolfom Hitlerom.
Kruk predtým pracovala pre ukrajinskú vládu, kde bola „zodpovedná za sociálne médiá a medzinárodnú komunikáciu ukrajinského parlamentu“ a kde pôsobila ako „členka tímu strategických komunikácií pracujúcich na rozvoji ukrajinskej doktríny o informačnej bezpečnosti.“
Taktiež pracovala ako “výskumník” pre rôzne Think Tanky (European Values, StopFake, Atlantic Council) financované krajinami NATO, zdôrazňujúc potrebu “informačného boja” na úrovni NATO a EÚ proti Rusku a “ruskej propagande”.
Skutočnosť, že niekto s takouto pracovnou minulosťou a extrémnymi politickými názormi ako Kruk bude dohliadať na obsah Facebooku, je znepokojujúca a vyvoláva obavy ohľadom cenzúry zdrojov, s ktorými nesúhlasí, pripomína Grayzone. Pracovná história Kruk je jasným dôkazom o zaujatosti a konflikte záujmov.
Takáto voľba známej megakorporácie naznačuje, že stratégiou a odpoveďou Facebooku na to, čo západné vlády nazývajú “ruské dezinformácie” je vlastná pro-západna propaganda a cenzúra názorových oponentov. Ak veľká technologická spoločnosť ako Facebook najala niekoho tak zaujatého, tvrdého pravicového nacionalistu s rozsiahlymi skúsenosťami z práce v ukrajinskej vláde a pre prozápadné Think Tanky, nemožno v sociálnom priestore viac hovoriť o politike vyváženosti a nestrannosti.