OSN nečakane stiahla správu publikovanú komisiou pre západnú Áziu, podľa ktorej Izrael využíva režim apartheidu k rasovej diskriminácii palestínskeho ľudu. Na protest proti takémuto jednaniu podalo vedenie komisie demisiu.
Správu publikovala Ekonomická a sociálna komisia pre západnú Áziu (ESCWA) pri OSN, ktorá sa skladá z 18 arabských štátov. Rima Khalaf, podtajomníčka OSN a výkonná tajomníčka ESCWA vtedy povedala, že správa vydaná orgánmi OSN bola “prvou svojho druhu” a “jasne a otvorene dospela k záveru, že Izrael je rasistický štát, ktorý zriadil systém apartheidu, ktorý prenasleduje palestínsky ľud“, pričom sa v správe, ktorú dnes už v oficiálnych dokumentoch nenájdete konštatovalo, že hlavnou metódou apartheidu je “strategické rozdelenie palestínskeho ľudu do štyroch skupín (Palestínčania z Izraela, Jeruzalema, Západného brehu a Gazy), ktoré sú utláčané právnymi predpismi, politikou a praktikami”. Správa dokonca otvorene podnecovala vlády k podpore kampane BDS, ktorej snahou je vytvoriť medzinárodný tlak na štát Izrael k zmene svojej politiky.
Vrcholná predstaviteľka komisie ESCWA na stiahnutie správy zareagovala rezignáciou z OSN. “Samozrejme sme očakávali enormný tlak zo strany Izraela a jeho spojencov na generálneho tajomníka OSN, aby správu neuznal a odmietol ju”, povedala Rima Khalaf novinárom a dodala, že poprosila generálneho tajomníka, aby prehodnotil svoj postoj, no na stiahnutí správy trval.
Izraelský ambasádor pri OSN Danny Danone zareagoval na rezignáciu Khalaf slovami: “Anti-Izraelskí aktivisti do OSN nepatria.” Jeho kolegyňa z USA sa k stiahnutiu správy vyjadrila: “Agentúry OSN musia robiť lepšiu prácu a eliminovať falošné a zaujaté správy a ja tlieskam rozhodnutiu generálneho tajomníka dištancovať sa od toho.”
Predstavitelia OSN odmietli tvrdenie, že dôvodom na stiahnutie správy bol tlak vyvíjaný Izraelom a USA. Podľa hovorca OSN Stephane Dujarrica nebol dôvodom stiahnutia správy dokonca ani jej obsah či zistenia: “Dôvodom nebol obsah. Dôvodom bol procedurálny proces. Generálny tajomník nemôže akceptovať, keď podtajomník alebo iný úradník OSN publikuje správu pod hlavičkou OSN bez konzultácie s ním alebo príslušným oddelením”.
Nebolo by to však prvýkrát, čo OSN negovala si stiahla svoje vlastné zistenia. Minulý rok napr. hovorca generálneho tajomníka OSN oznámil zmenu, ktorá nasledovala po razantných protestoch zo strany Saudskej Arábie. Krajina bola totiž zaradená na čiernu listinu štátov a skupín obvinených zo spáchania závažného násilia proti deťom, nakoľko podľa Výročnej správy OSN o deťoch v ozbrojených konfliktoch bola Saudská Arábia zodpovedná za 60% detských úmrtí a zranení v Jemene.
Autormi správy pre ESCWA boli Richard Falk, bývalý vyšetrovateľ OSN pre ľudské práva na palestínskych územiach a Virginia Tilley, profesorka politických vied na Univerzite Southern Illinois. Pred odchodom zo svojho postu osobitného spravodajca OSN pre ľudské práva v roku 2014, Falk povedal, že izraelská politika má neprijateľné charakteristiky kolonializmu, apartheidu a dokonca aj etnických čistiek. Spojené štáty americké ho obvinili zo zaujatosti voči Izraelu, ďalší kritici v ňom vidia antiizraelského extrémistu.
Termín apartheidu sa v spojitosti s Izraelom používa čoraz častejšie a ani v OSN nebol použitý po prvýkrát. Minulý rok použil termín apartheid v spojitosti s Izraelom vo svojom príhovore k Výboru OSN pre palestínske práva aj stály pozorovateľ OSN pre štát Palestína, pri príležitosti Medzinárodného dňa solidarity s palestínskym ľudom. Riyad H. Mansour povedal, že “nelegálne praktiky Izraela len upevňujú jedno-štátnu realitu s charakterom apartheidu”.
V spojitosti s izraelskou politikou voči Palestínčanom termín apartheid vo svojej správe z roku 2007 použil už John Dugard, juhoafrický profesor práv, keď napísal, že “izraelské zákony a postupy na okupovaných územiach sa rozhodne podobajú niektorým aspektom apartheidu.” Tento dokument však už tiež nie je možné nájsť v oficiálne publikovaných dokumentoch OSN.
V roku 2012 ďalšia komisia OSN pre odstránenie rasovej diskriminácie (CERD) vo svojej správe konštatovala mnohé právne porušenia a legislatívne nedostatky zo strany Izraela voči nežidovskému obyvateľstvu a hoci režim explicitne nenazvala apartheidom, komisia vyzvala zmluvnú stranu k odstráneniu všetkých praktík spojených s rasovou diskrimináciou a segregáciou.