PREČO ŠVÉDSKO ANI WHO NEODPORÚČAJÚ VŠEOBECNÉ NOSENIE RÚŠOK

301
Ilustračný obrázok, zdroj: pikist.com

Informácie o ochranných maskách, ktoré sa prezentujú verejnosti, sú nejednoznačné. Mnoho krajín presadzuje používanie rúšok vo verejných priestoroch, napriek tomu, Švédsko tento prístup stále nenasleduje, a to ani po najnovších odporúčaniach Európskej komisie.

Novo predložené usmernenia EÚ stanovujú, že pri cestovaní by sa mali používať ochranné rúška a niekoľko európskych krajín už predtým zaviedlo povinné rúška vo verejnej doprave (napríklad Slovensko). Vo Švédsku ich môžete nosiť, no v pokynoch sa uvádza, že nie sú potrebné v každodennom živote.

„Tvárové masky vo verejných priestoroch nezabezpečujú väčšiu ochranu obyvateľstva,“ uviedol Johan Carlson zo švédskej agentúry verejného zdravia Folkhälsomyndigheten na tlačovej konferencii 13. mája.

Švédske zdravotnícke orgány tvrdia, že dodržiavanie vzdialenosti medzi osobami, umývanie rúk, nedotýkanie sa tváre a zdržiavanie sa doma, ak sa u vás vyskytnú akékoľvek príznaky choroby, sú stále najlepším spôsobom, ako zastaviť šírenie koronavírusu. Existujú totiž obavy, že masové nosenie rúšok by spôsobilo, že ľudia by dodržiavali tieto pokyny menej prísne.

Predseda švédskej vlády Stefan Löfven novinárom na tej istej tlačovej konferencii povedal, že „existuje riziko falošného pocitu bezpečia a presvedčenia, že ak budete nosiť rúško, nemôžete sa nakaziť.“

Švédska agentúra pre verejné zdravie okrem toho na svojej webovej stránke uvádza, že rúšok môže zvýšiť pravdepodobnosť, že sa dotknete svojej tváre z dôvodu svrbenia alebo úpravy masky na tvári. Vždy, keď sa vaše ruky dotknú očí, nosa alebo úst, zvyšuje sa totiž riziko infekcie koronavírusom.

Štátny epidemiológ Anders Tegnell pre SVT uviedol, že „vírus sa môže v maske hromadiť a keď ju odložíte, vírus sa môže preniesť na ruky a tým sa ďalej šíriť.“ Tegnell ďalej uviedol, že „masky na tvár môžu byť účinné proti väčším voľne sa vznášajúcim časticiam (ktoré sú spojené so znečistením ovzdušia), ale nič nenasvedčuje tomu, že by vás chránili pred vírusmi prenášanými vzduchom.“

Prečo teda ostatné krajiny odporúčajú nosenie rúšok? Jedným z dôvodov je zvýšenie pocitu bezpečia ľudí. Ďalším je preventívne opatrenie na ochranu vášho okolia v prípade, že ste nákazliví a neviete o tom.

Práve asymptomatických prenášači vírusu ako „tichí dopravcovia“ podnietili niektoré krajiny, ako napríklad Francúzsko, aby išli inou cestou ako Švédsko a nosenie masiek dokonca v niektorých prípadoch zaviedli ako povinnosť.

Postoj Európskeho strediska pre prevenciu a kontrolu chorôb

Európske stredisko pre prevenciu a kontrolu chorôb, agentúra EÚ pre infekčné choroby, začiatkom apríla informovala vlády EÚ,  že rúška môžu byť nápomocné pri znižovaní prenosu nákazy v zmysle, že sa “minimalizuje vylučovanie respiračných kvapôčok od infikovaných jednotlivcov, ktorí ani nemusia vedieť, že sú infikovaní”, no zároveň dodala, že v súčasnosti neodporúča, aby ľudia, ktorí sa necítia zle alebo ktorí nepracujú v zdravotníctve alebo inej starostlivosti, nosili rúška.

Postoj Svetovej zdravotníckej organizácie

WHO si je vedomá, že existuje veľa otázok týkajúcich sa používania tvárových masiek na zabránenie prenosu COVID-19 v spoločnosti a uznáva, že nosenie lekárskych masiek môže obmedziť šírenie určitých respiračných vírusových ochorení vrátane COVID-19. Zároveň však dodáva, že samotné použitie rúška nestačí na zabezpečenie primeranej úrovne ochrany a mali by byť prijaté ďalšie opatrenia, ako je fyzické dištancovanie a dôsledná hygiena.

Vo svojich odporúčaniach však krajinám, kde je zavedené povinné nosenie rúšok alebo kde ho vlády zvažujú, pripomína WHO zvážiť niektoré skutočnosti. Rúška zavádzať v prípade, ak existuje vysoký prenos v rámci spoločnosti, na miestach kde je vysoká koncentrácia ľudí a nie je možné dodržať odstup osôb, alebo ak nie sú možné iné opatrenia, ako je napríklad sledovanie kontaktov ľudí alebo schopnosť vykonávať ich testovanie na prítomnosť vírusu. Nosenie rúšok odporúčajú zdravotníckemu personálu, komunitným pracovníkom, seniorom, pacientom s vážnejšími chorobami alebo ľuďom s oslabeným imunitným systémom.

Týmto krajinám tiež WHO pripomína riziká a nevýhody nosenia rúšok, a to konkrétne:

  • Nelekárske alebo látkové masky môžu zvýšiť pravdepodobnosť, že osoba sa nakazí COVID-19, ak je rúško ​​kontaminované špinavými rukami a osoba sa ho často dotýka, alebo ak je prichytené na iných častiach tváre alebo hlavy a potom umiestnené späť na ústa a nos.
  • V závislosti od typu použitej masky môže spôsobovať ťažkosti s dýchaním
  • Môžu viesť k poruchám pokožky
  • Môžu viesť k problémom pri komunikácii
  • Ich nosenie môže byť nepríjemné
  • Je možné, že použitie masky s nejasnými výhodami by mohlo viesť k falošnému pocitu bezpečia u užívateľa, čo by viedlo k zníženiu praxe uznávaných prospešných preventívnych opatrení, ako je fyzické dištancovanie a hygiena rúk
Zdroj:
ZDROJthelocal.se
ROZHĽADY
Globálnym civilizačným procesom, predovšetkým geopolitike, ekonomickej nerovnosti, vojenským intervenciám a dopadom západnej mocenskej hemisféry na zvyšok sveta sa venujem posledných 15 rokov. V rámci kapacít príležitostne prekladám články a videá, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské i environmentálne súvislosti. Som otec, dobrodruh, kultúrny antropológ, ktorý miluje svoju domovinu, ctí históriu, tradície a prírodnú krajinu, ktoré pomáha chrániť a zachovávať, odmietajúci politické či náboženské ideológie. Nadovšetko si ctím humanitu, mier, spravodlivosť a pravdu a tieto kvality sa snažím žiť a aj vnášať do sveta, ktorý spoluvytváram.