Prinášame vám opis situácie v Sýrii,

19

Prinášame vám opis situácie v Sýrii, ktorá sa blíži k humanitárnej katastrofe a môže vyvolať ďalšiu masívnu migračnú vlnu do Európy vzhľadom na tvrdé ekonomické sankcie, ktoré uvalili Spojené štáty americké na Sýrsku arabskú republiku, a to očami britského nezávislého novinára žijúceho v Damašku. Hoci Sýria čelí americkým i európskym sankciám dlhodobo, dramatické zhoršenie priniesol až tzv. Cézarov zákon (ironicky nazvaný Caesar Syria Civilian Protection Act) uvalený v decembri 2019 Trumpovou administratívou, ktorý mal údajne postihovať iba “Asadov režim”. V skutočnosti znamenal fatálny dopad na život každého Sýrčana, znehodnotil sýrsku libru, znemožnil import a export tovaru a zastavil povojnovú rekonštrukciu krajiny. (Treba tiež pripomenúť, že kvôli americkej okupácii na severovýchode Sýrie, tak bohatá krajina na ropu a plyn, ironicky zápasí aj s nedostatkom týchto zdrojov pre vlastných obyvateľov).

“Situácia v Sýrii sa každým dňom zhoršuje. Kvôli sankciám vidíte každý deň iba smutné výrazy na tvárach ľudí.
Žiadny benzín.
Žiadny plyn, ktorý ľudia používajú na varenie.
Čierny trh prekvitá.
Ceny sa každým dňom zvyšujú.

Fotografia zachytáva vládnu pekáreň, kde si ľudia môžu kúpiť lacnejší chlieb. Dlhé čakanie na všetko …

Ak sa opýtate 100 ľudí, či by opustili Sýriu, 95 by odpovedalo Áno.

Trump a Západ vytvárajú humanitárnu katastrofu.

Ak si myslíte, že masová migrácia obyvateľov Sýrie bola počas vojny zlá, pripravte sa ešte na väčšiu masovú migráciu v nadchádzajúcej budúcnosti.

Mimovládne organizácie znižujú počet zamestnancov, jedna kancelária znížila počet svojich terénnych pracovníkov o polovicu kvôli finančným rozpočtom, darcovia, na ktorých sa spoliehali, znižujú výdavky.

Takmer každá mimovládna organizácia čelí problémom. Zvláštne je, že obmedzujú iba pracovníkov v teréne, ale stredný a vyšší manažment je v bezpečí.

Niektorí zamestnanci sú požiadaní, aby pracovali za zníženú mzdu. Jednému mužovi, s ktorým som hovoril, znížili plat v mimovládnej organizácii na polovicu.

Vládna pekáreň je celý deň zaneprázdnená. Základnou stravou v Sýrii je pre väčšinu ľudí chlieb a zelenina.
Mäso je príliš drahé.

Pred vojnou boli napríklad vajcia lacné, teraz sú náklady tak vysoké, že tucet vajec stojí toľko, čo 60 vajec pred vojnou.

Taxíky zvyšujú ceny kvôli nedostatku benzínu. Reštaurácie a rýchle občerstvenia zmenšujú veľkosť jedál.

Odkazujem ľuďom v EÚ a Veľkej Británii: Buďte pripravení na viac imigrantov vďaka sankciám, omnoho viac.

Pýtal som sa niekoľkých ľudí, či sa počas vojny a ostreľovania žilo lepšie, odpovedali mi, že aspoň mohli nakŕmiť svoje deti a veci boli lacnejšie. A smrť bola rýchla. Na chudobných môžete vidieť jasnú podvýživu, žiadny tuk, iba kosti.”

Autorom príspevku a fotografie: Tom Duggan

ROZHĽADY
Globálnym civilizačným procesom, predovšetkým geopolitike, ekonomickej nerovnosti, vojenským intervenciám a dopadom západnej mocenskej hemisféry na zvyšok sveta sa venujem posledných 15 rokov. V rámci kapacít príležitostne prekladám články a videá, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské i environmentálne súvislosti. Som otec, dobrodruh, kultúrny antropológ, ktorý miluje svoju domovinu, ctí históriu, tradície a prírodnú krajinu, ktoré pomáha chrániť a zachovávať, odmietajúci politické či náboženské ideológie. Nadovšetko si ctím humanitu, mier, spravodlivosť a pravdu a tieto kvality sa snažím žiť a aj vnášať do sveta, ktorý spoluvytváram.