RUSKO OFICIÁLNE OBVINILO IZRAEL ZO SMRTI 14 RUSKÝCH VOJAKOV POČAS RAKETOVÉHO ÚTOKU NA SÝRSKE POBREŽIE

623
Dopravné lietadlo Il-20, zdroj: wikipedia

Takmer okamžite po tom, ako ruský prezident Putin s tureckým náprotivkom  Erdoganom oznámili dohodu o ustanovení demilitarizovanej zóny okolo sýrskeho mesta Idlib, neznáme sily zahájili mohutné nočné bombardovanie sýrskeho pobrežia, v dôsledku ktorého prišla o život aj posádka ruského dopravného lietadla Il-20.

Bombardovanie bolo hlásené z pobrežným miest Latakia, Tartus, Jableh, ako aj z provincie Homs. Dva dni predtým sa stalo už opakovane terčom bombardovania aj letisko v Damašku. Nočné bombardovanie v pobrežných mestách, ktoré si vzalo na mušku vojenské a priemyselné ciele, vyvolalo u obyvateľstva vlnu paniky a znepokojenia, nakoľko sa práve tieto oblasti doteraz tešili relatívnemu pokoju a bezpečiu, a to aj vzhľadom na blízkosť ruskej námornej i leteckej základne.

Útoky prišli zo Stredomoria a do bojovej pohotovosti bola zapojená sýrska protivzdušná obrana, ktorej sa podarilo zlikvidovať niekoľko nepriateľských rakiet. Sýrske média okamžite po útokoch označili za agresora Izrael, ktorý pravidelne útočí na ciele v Sýrii v rozpore s medzinárodným právom a len v roku 2017 zhodil na sýrske územie 792 bômb, pričom argumentuje vlastnou bezpečnosťou a primárne útočí na základne Iránu a Hizballáhu, ktoré na území Sýrie operujú v spolupráci so sýrskou armádou. Izraelský útok sa však tentoraz neobvykle zameral na ciele v bezprostrednej blízkosti ruských vojenských základní, pričom pripravovaný útok neoznámili ruskej strane.

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že ich vojenské kontrolné systémy zaznamenali počas bombardovania v sýrskom vzdušnom priestore štyri izraelské bojové stíhačky F-16, ako aj odpaľovanie rakiet z francúzskej fregaty FS Auvergne, operujúcej v Stredozemnom mori. V súčasnosti nie je jasné, či a do akej miery koordinovalo francúzske námorníctvo útok na ciele v Sýrii s Izraelom. Ruské ministerstvo zároveň informovalo, že v čase raketového útoku sa z ruských radarov stratilo 35 km od sýrskeho pobrežia ruské dopravné lietadlo Il-20 so 14 členmi posádky na palube. Na situáciu reagovali Spojené štáty, ktoré sa zodpovednosti za raketové útoky rozhodne zriekli.

Napriek informačnému embargu zo strany Izraela, Rusko vyjadrilo formálnu sťažnosť voči Izraelu ohľadom pondelňajšieho leteckého útoku, ktorý viedol k zničeniu ruského lietadla Il-20 pri pobreží Sýrie. Moskva uvalila vinu za smrť posádky “priamo na izraelskú stranu”.

Ruský minister obrany Sergej Shoigu telefonoval so svojim izraelským partnerom Avigdorom Liebermanom o zostrelení ruského lietadla Il-20 v pondelok večer. Postúpil mu pozíciu Moskvy ohľadom incidentu, obviňujúc izraelskú armádu z toho, že zapríčinila zostrelenie ruského lietadla sýrskou protivzdušnou obrannou, ktorá reagovala na izraelský letecký útok, uvádza oficiálne vyhlásenie ruskej armády.

Shoigu zopakoval, že Izrael neinformoval Rusko o blížiacom sa útoku takým spôsobom, aby ruská armáda mohla presunúť Il-20 z trasy útoku. Namiesto toho upozornenie prišlo jednu minútu predtým, ako izraelské stíhacie lietadlá F-16 spustili útok.

“Vina za zostrelenie ruského lietadla a smrť členov jeho posádky leží priamo na izraelskej strane,” povedal ruský minister. “Akcie izraelskej armády neboli v súlade s duchom rusko-izraelského partnerstva, takže si vyhradzujeme právo na to odpovedať.”

Predtým ruské ministerstvo obrany uviedlo, že izraelské stíhačky použili väčšie ruské lietadlo ako úkryt počas útoku na ciele v Sýrii. Ministerstvo uviedlo, že Izraelčania museli vedieť, že ohrozujú ruské lietadlo, no nezmenili svoj bojový plán, ani neposkytli včas varovanie, aby sa Il-20 presunul do bezpečnej oblasti.

Izraelská vláda zatiaľ túto udalosti nekomentovala.

ROZHĽADY
Globálnym civilizačným procesom, predovšetkým geopolitike, ekonomickej nerovnosti, vojenským intervenciám a dopadom západnej mocenskej hemisféry na zvyšok sveta sa venujem posledných 15 rokov. V rámci kapacít príležitostne prekladám články a videá, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské i environmentálne súvislosti. Som otec, dobrodruh, kultúrny antropológ, ktorý miluje svoju domovinu, ctí históriu, tradície a prírodnú krajinu, ktoré pomáha chrániť a zachovávať, odmietajúci politické či náboženské ideológie. Nadovšetko si ctím humanitu, mier, spravodlivosť a pravdu a tieto kvality sa snažím žiť a aj vnášať do sveta, ktorý spoluvytváram.