VÝSMECH MEDZINÁRODNÉMU PRÁVU A OVPLYVŇOVANIE VOLIEB V IZRAELI. USA UZNALI IZRAELSKÚ SUVERENITU NAD ANEKTOVANÝMI SÝRSKYMI GOLANSKÝMI VÝŠINAMI.

744
Donald Trump a Benjamin Netanjahu s manželkami pri návšteve Izraela, zdroj: flickr.com

Uznaním izraelskej suverenity nad okupovanými Golanskými výšinami nejde o len výsmech medzinárodnému právu, ale aj o priame ovplyvňovanie nadchádzajúcich parlamentných volieb v Izraeli, tvrdia odborníci.

Podpis deklarácie Donaldom Trumpom v pondelok 25. marca, podľa ktorej Washington uznáva izraelskú suverenitu nad okupovaným sýrskym územím, je snahou zvýšiť šance na opätovné zvolenie izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Ten sa v Bielom dome na adresu Donalda Trumpa vyjadril, že “Izrael nemal nikdy lepšieho priateľa”.

Americký prezident svoje zámery avizoval už vo štvrtok na svojom twitterovom účte. “Posolstvo, ktoré prezident Trump dal svetu je, že Amerika stojí pri Izraeli,” povedal Netanjahu vo vyhlásení.

Trump uviedol, že nastal čas, aby USA po 52 rokoch izraelskej kontroly strategickej vysočiny na hranici so Sýriou konečne urobili krok. USA sa tak stali prvou krajinou, ktorá uznala suverenitu Izraela nad Golanskými výšinami. Zvyšok medzinárodného spoločenstva naďalej považuje Golany za sýrske územie okupované Izraelom.

Americký prezident dal jasne najavo, že podporuje Netanjahua, ktorý mieri do volieb na neistých nohách, uviedol Khalil Jahshan, výkonný riaditeľ Arabského centra vo Washingtone pre MiddleEastEye. Dodal, že krok amerického prezidenta slúži na rozptýlenie od Netanjahuových domácich problémov. Izraelský premiér totiž čelí niekoľkým vyšetrovaniam korupcie a hroziacej obžalobe generálneho prokurátora krajiny.

Trump podpísal deklaráciu pri príležitosti návštevy Netanjahua vo Washingtone, v čase každoročnej konferencie AIPAC, kde izraelský premiér vystúpil ako hlavný rečník.

“Posolstvo ľuďom tam vonku, obzvlášť v regióne i na celom svete je, že ak máte vojenskú silu a podporu USA, môžete násilím obsadzovať územia iných ľudí,” povedal Jahshan pre MEE.

Trumpovo rozhodnutie vyvolalo obavy, že americké uznanie izraelskej suverenity nad Golanmi môže viesť k ďalšej anexii častí palestínskeho Západného brehu Izraelom, ak nie celého územia, a to s podporou USA. Rovnako tak sa môže stať severná časť Sýrie, v súčasnosti pod kontrolou Spojenými štátmi podporovaných SDF, kurdským alebo aj tureckým územím.

Ariel Goldová, spoluriaditeľka feministickej protivojnovej organizácie Codepink, povedala, že Trump upevňuje svoje spojenectvo s pravicovými lídrami po celom svete, vrátane Netanjahua a brazílskeho prezidenta Bolsonara.

Nihad Awad, výkonný riaditeľ Rady pre americko-islamské vzťahy (CAIR), nazval Trumpov krok jasným pokusom zasiahnuť do izraelskej politiky a poskytnúť podporu Netanjahovi. “Trump intervenuje v zahraničných voľbách v mene politika, ktorý je spájaný s rasizmom a ktorý pretlačil segregačný zákon národného štátu Izrael,” povedal Awad pre MME.

Izrael totiž minulý rok schválil kontroverzný národný zákon, ktorý hovorí, že Izrael je výhradne národným štátov Židov. Kritici odsúdili tento zákon ako rasistický tvrdiac, že ​​zakotvuje diskrimináciu palestínskej menšiny v legislatíve. Netanjahu citoval zákon predminulý týždeň, keď vyhlásil, že Izrael je štátom len pre Židov a “nie pre všetkých jeho občanov”.

Awad pripomenul, že “americký prezident nemá morálnu ani právnu moc poskytnúť Izraelu suverenitu nad sýrskym územím”, ktoré Izrael obsadil po arabsko-izralskej vojne v roku 1967 a anektoval v roku 1981.

V súčasnosti sú Golany domovom asi 20-tisíc Izraelčanov žijúcich v 34 osadách. Na území o veľkosti 1200 km2 žije aj viac ako 26-tisíc Sýrčanov, ktorí odmietajú prijať izraelské občianstvo, ale sa aj napríklad zúčastňovať volieb. Populácia sýrskeho obyvateľstva činila pred 6-dňovou vojnou asi 140-tisíc ľudí, vrátane 17-tisíc palestínskych utečencov. Počas bojov väčšina z nich utiekla, izraelský sily zničili viac ako 100 sýrskych dedín a pozemky boli darované izraelským osadníkom.

Deklarácia o Golanských výšinách naďalej izoluje USA od globálneho konsenzu, pretože medzinárodné spoločenstvo nikdy neuznalo anexiu Golán Izraelom, a zároveň zmenšuje vyhliadky na mier na Blízkom východe.

Podľa izraelského denníka Haaretz je Trumpovo oznámenie fackou do tváre Vladimíra Putina a prejavom sily voči Iránu – a tiež sýrskemu prezidentovi Bašárovi Assadovi – pretože privádza Spojené štáty späť do sýrskej arény cez zadné vrátka”. Trump svojim krokom dokázal, že aj keď znižuje bojové nasadenie v Sýrii a nie je zapojený do diplomatického procesu vedeného Ruskom, “môže stále útočiť spôsobom, ktorý priamo poškodzuje sýrsku suverenitu”.

Sergej Lavrov v októbri 2018 uviedol, že akákoľvek zmena štatútu Golan mimo rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN by sa považovala za porušenie existujúcich dohôd. Vladimír Putin pri stretnutí s Trumpom v Helsinkách povedal, že “situácia na Golanských výšinách by mala zosúladiť dohody z roku 1974 o zrušení izraelských a sýrskych síl”, čo podľa neho malo priniesť pokoj Golanským výšinám a “obnoviť prímerie medzi Sýrskou arabskou republikou a Izraelským štátom.” Putin dodal, že Rusko bude presne dodržiavať túto pozíciu, ktorá by mala smerovať k “vytvoreniu spravodlivého a trvalého mieru na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN č. 338”. Trump sa však opäť postavil k veci ako svetový hegemón.

Omar Baddar, zástupca riaditeľa Arabského amerického inštitútu, povedal, že Trump marginalizuje úlohu USA vo svete tým, že nerešpektuje medzinárodné právo a sľubuje “plnú podporu Izraelu pri nelegitímnom získavaní územia násilím”.

Trump aj Netanjahu argumentujú, že anexia sýrskeho územia je nevyhnutná pre to, aby bola zachovaná bezpečnosť krajiny, pričom poukazujú na prebiehajúcu vojnu v Sýrii a prítomnosť iránskych vojsk v blízkosti izraelských hraníc. “Najväčšou urážkou inteligencie nás všetkých je, že Trumpovo vyhlásenie je vykresľované ako snaha o “bezpečnosť” a “regionálnu stabilitu”, keď realitou je, že okupácia je pravdepodobne najväčším prispievateľom k nestabilite a násiliu,” povedal Baddar pre MEE.

Legitimizácia izraelskej anexie Golán je len ďalšie flagrantné nerešpektovanie medzinárodných noriem a inštitúcií Spojenými štátmi, vrátane chárt OSN i Ženevského dohovoru, v prospech Izraela.

Po tom, čo Trumpova administratíva uznala Jeruzalem za hlavné mesto Izraela a to aj napriek námietkam najbližších spojencov Washingtonu a medzinárodného spoločenstva, opustili Spojené štáty aj Radu OSN pre ľudské práva ako protest proti “zaujatej” kritike Izraela v súvislosti s porušovaním ľudských práv Palestínčanov.

Washington taktiež prerušil humanitárnu pomoc Palestínčanom.

Začiatkom roka Spojené štáty a Izrael oficiálne opustili aj medzinárodnú organizáciu pre vzdelávanie, vedu a kultúru UNESCO argumentujúc, že organizácia je “nástrojom pre nepriateľov Izraela” a “vyžaduje zásadnú reformu”. Vystúpenie avizovali už v októbri 2017, no ako členovia prestali platiť poplatky už v roku 2011, kedy bola Palestína zvolená za člena organizácie.

Medzi kroky Washingtonu, ktoré odsúdilo medzinárodné spoločenstvo bolo aj náhle odstúpenie od tvrdo vybojovanej dohody s Iránom o jadrovom programe, a to napriek tomu, že Irán podľa inšpektorov IAEA a predstaviteľov Európy, Ruska a Číny, ktorí sú taktiež signatármi dohody, jej plnenia dodržiava. Izraelský premiér pochválil Trumpa za “odvážne rozhodnutie” a vyzval OSN na uvalenie nových sankcií na Teherán po vzore USA.

MEDZINÁRODNÁ REAKCIA

Sýria označila krok USA ako „očividnú agresiu“ na svoju suverenitu a územnú celistvosť. Ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že Trumpov krok predstavuje „najvyššiu mieru opovrhovania medzinárodnej legitimity“ a len potvrdil, že Washington je „hlavným nepriateľom“ Arabov.

Libanon uviedol, že „žiadna krajina nemôže falšovať históriu tým, že prenesie územie z jednej krajiny do druhej” a že Golanské výšiny sú naďalej „sýrske arabské“ územie. Iránsky minister zahraničných vecí Mohamed Alhakim povedal, že v súlade s rezolúciami Bezpečnostnej rady „sú Golany okupovaným sýrskym územím a ich suverenita sa musí v plnej miere prinavrátiť Sýrii“.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov povedal, že rozhodnutie USA je “hrubým porušením medzinárodného práva, blokuje riešenie sýrskej krízy a zhoršuje situáciu na celom Blízkom východe”.

S krokom USA vyjadrili nesúhlas aj jeho tradiční spojenci ako Kanada, Turecko, ale aj arabské štáty vrátane Saudskej Arábie. Turecký minister zahraničných vecí uviedol, že USA ignorujú medzinárodné právo a že toto rozhodnutie bude zvyšovať napätie v regióne.

Veľvyslanci piatich členov Bezpečnostnej rady OSN – Francúzska, Nemecka, Veľkej Británie, Poľska a Belgicka – vydali spoločné vyhlásenie, že neuznávajú suverenitu Izraela nad Golanskými výšinami, ktoré Izrael obsadil v roku 1967, pretože akékoľvek jednostranné zmeny hraníc je v rozpore s „medzinárodným poriadkom založeným na pravidlách a chartách OSN“. „Vyjadrujeme naše silné obavy o širších dôsledkoch uznania nezákonnej anexie a tiež o širších regionálnych dôsledkoch,“ píše sa vo vyhlásení.

OSN vyhlásilo, že šéf OSN Antonio Guterres sa naďalej pridržiava rezolúcie Bezpečnostnej rady o tom, že anexia Golanských výšin Izraelom je „nelegitímna a bez medzinárodného právneho účinku“.

Trumpovo rozhodnutie odsúdila aj 57-členná Organizácia islamskej spolupráce a uviedla, že legitimizuje izraelskú okupáciu v rozpore s medzinárodným právom. Dodala, že rozhodnutie nemení nič na skutočnosti, že Golanské výšiny „sú arabské a sýrske okupované územie“.

Amnesty International vyhlásila rozhodnutie Bieleho domu za „nezodpovedné, bezohľadné a ide o ďalší príklad, ktorým Trumpova administratíva porušuje medzinárodné právo a konsenzus tým, že prijala nezákonnú anexiu Izraelom“.

Eric Goldstein, zástupca riaditeľa organizácie Human Rights Watch pre Blízky východ a Severnú Afriku povedal, že Trump chce “nasmerovať demoličnú guľu” do medzinárodného práva, ktoré chráni aj ľudí žijúcich v “obsadených Golanských výšinách”. Podľa neho to môže povzbudiť aj “ďalšie štáty, aby vystupňovali okupáciu, zaberali cudzie územia a rabovali ich zdroje”.

ZDROJ:

  • https://www.apnews.com/ba302addc3e24e32b76168c5e0488b4c
  • https://www.middleeasteye.net/news/golan-heights-trump-aims-shore-support-netanyahu-ahead-israeli-vote
  • https://www.apnews.com/da3b37642ce648658d1e6a8de2d43846
  • https://www.haaretz.com/us-news/u-s-and-israel-officially-leave-unesco-citing-anti-israel-bias-1.6805062
  • https://www.haaretz.com/israel-news/.premium-netanyahu-hails-trump-s-brave-decision-to-quit-iran-nuclear-deal-1.6072052
  • https://www.haaretz.com/israel-news/.premium-trump-s-golan-tweet-brings-u-s-back-to-syria-through-the-back-door-1.7045324
  • https://www.aljazeera.com/indepth/features/syrians-golan-heights-boycott-israel-election-area-180619180933900.html
ZDROJmiddleeasteye.net
ROZHĽADY
Globálnym civilizačným procesom, predovšetkým geopolitike, ekonomickej nerovnosti, vojenským intervenciám a dopadom západnej mocenskej hemisféry na zvyšok sveta sa venujem posledných 15 rokov. V rámci kapacít príležitostne prekladám články a videá, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské i environmentálne súvislosti. Som otec, dobrodruh, kultúrny antropológ, ktorý miluje svoju domovinu, ctí históriu, tradície a prírodnú krajinu, ktoré pomáha chrániť a zachovávať, odmietajúci politické či náboženské ideológie. Nadovšetko si ctím humanitu, mier, spravodlivosť a pravdu a tieto kvality sa snažím žiť a aj vnášať do sveta, ktorý spoluvytváram.