Americká armáda minula počas dvoch desaťročí vojny v Afganistane a na Blízkom východe 14 biliónov dolárov, čím obohatila hlavne výrobcov zbraní, predajcov a dodávateľov.
Podrobná správa v The Wall Street Journal ukazuje, že od 11. septembra 2001 americký vojenský outsourcing zvýšil výdavky Pentagonu na 14 biliónov dolárov. Jedna tretina až polovica tejto sumy pripadla vojenským dodávateľom.
(závratných 14 biliónov dolárov bol zároveň celkový dlh amerických domácností v oblasti hypoték, kreditných kariet, študentských pôžičiek a iných foriem dlhov v roku 2019, pozn. prekladateľa)
Správa obsahuje množstvo príkladov toho, ako sa míňali peniaze amerických daňových poplatníkov na projekty, ktoré sa nikdy neuskutočnili. Na jeden takýto, ktorý mal za cieľ doviezť deväť talianskych kôz, aby podporil afganský kašmírový trh, minul Pentagon 6 miliónov dolárov. Projekt nikdy nedosiahol očakávaný rozsah. Päť zbraňových spoločností – Lockheed Martin Corp, Boeing Co, General Dynamics Corp, Raytheon Technologies Corp a Northrop Grumman Corp – získalo leví podiel, zhruba 2,1 bilióna dolárov, na dodávky zbraní, zásob a ďalšie služby.
Údaje zhromaždili vedci a právni experti Brownovej Univerzity v projekte Costs of War, ktorí pracujú na odhaľovaní skrytého dopadu amerických vojen.
Správa WSJ obsahuje aj niekoľko neuveriteľných príbehov o zbohatnutí: Mladý afganský prekladateľ premenil dohodu o poskytovaní posteľných obliečok ozbrojeným silám na obchodné impérium, vrátane vlastnej televíznej stanice a domácej leteckej spoločnosti.
Kalifornský podnikateľ, ktorý prevádzkoval bar v Kirgizsku, začal podnikať s palivami, ktoré mu priniesli miliardové príjmy. Dvaja armádni príslušníci národnej gardy z Ohia založili malý podnik poskytujúci armáde afganských tlmočníkov. Vyrástol a stal sa jedným z najväčších dodávateľov americkej armády, pričom na federálnych kontraktoch zarobil takmer 4 miliardy dolárov.
Bidenova administratíva nariadila vyšetrovanie s cieľom zistiť, ako závislosť od dodávateľov na bojisku znásobuje náklady na vojnu.
Špeciálny generálny inšpektor pre obnovu Afganistanu (SIGAR) vytvorený na monitorovanie takmer 150 miliárd dolárov vynaložených na obnovu krajiny, zhromaždil stovky správ o plytvaní a podvodoch. Prieskum SIGAR zverejnený začiatkom roku 2021 zistil, že zo 7,8 miliardy dolárov vyčlenených na projekty sa len 1,2 miliardy dolárov, čiže 15 percent, minulo na nové cesty, nemocnice, mosty a továrne. Najmenej 2,4 miliardy dolárov sa minulo na vojenské lietadlá, policajné úrady, poľnohospodárske programy a iné rozvojové projekty, ktoré boli opustené, zničené alebo použité na iné účely.
Americká agentúra pre medzinárodný rozvoj poskytla 270 miliónov dolárov dodávateľskej spoločnosti na vybudovanie 1200 míľ štrkovej cesty v Afganistane. USAID projekt zrušila po tom, čo spoločnosť postavila iba 100 míľ cesty za tri roky práce, ktorá si vyžiadala viac ako 125 mŕtvych pri útokoch povstalcov.
V roku 2008, teda na vrchole bojového nasadenia, mali USA v Afganistane a Iraku 187 900 vojakov a 203 660 zmluvných zamestnancov.
Keď prezident Barack Obama na konci svojho druhého funkčného obdobia nariadil väčšine amerických vojakov odísť z Afganistanu, v Afganistane zostalo viac ako 26 000 dodávateľov v porovnaní s 9 800 vojakmi.
Keď o štyri rok neskôr prezident Donald Trump odchádzal z úradu, zostalo v Afganistane 18 000 dodávateľov, spolu s 2 500 vojakmi.
Počas dvoch desaťročí vojny zahynulo v Afganistane a Iraku viac ako 3 500 amerických dodávateľov a viac ako 7 000 príslušníkov ozbrojených síl.
Dodávatelia často na svoju prácu využívali Afgancov, no platili im len zlomok toho, čo by zaplatili americkému alebo európskemu zamestnancovi. Priemerný mesačný príjem afganských prekladateľov klesol z približne 750 dolárov v roku 2012 na 500 dolárov v roku 2021. Afganskí prekladatelia pracujúci po boku amerických vojakov v najnebezpečnejších častiach krajiny dostávali len 300 dolárov mesačne.
V januári 2010 schmatol afganský tlmočník pracujúci pre zmluvnú firmu Mission Essential na základni armádnych špeciálnych síl neďaleko Kábulu zbraň a zabil dvoch amerických vojakov.
Zdroj: